Ladislav Haškovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prof. MUDr. Ladislav Haškovec
Ladislav Haškovec (Národní album, 1899)
Ladislav Haškovec (Národní album, 1899)
Narození18. května 1866
Bechyně
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí16. ledna 1944 (ve věku 77 let)
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Alma materUniverzita Karlova
Povolánílékař a neurolog
ZaměstnavatelUniverzita Karlova
DětiLadislav Haškovec[1]
PříbuzníProkop Miroslav Haškovec (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ladislav Haškovec (18. května 1866, Bechyně[2]16. ledna 1944, Praha) byl český lékař, profesor neuropatologie na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 1905 založil první neurologické oddělení v Čechách (v Praze Na Františku), v roce 1926 kliniku pro choroby nervové na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Jeden ze zakladatelů československé neurologie. Jeho bratr byl profesor PhDr. Prokop Miroslav Haškovec, romanista a překladatel.

Studium a začátky praxe[editovat | editovat zdroj]

Ladislav Haškovec vystudoval gymnázium v Jindřichově Hradci, promoval roku 1891 na lékařské fakultě UK v Praze. Praxi začínal již při studiu, v laboratoři Národního muzea, kde se věnoval kraniologii – vědě, zabývající se morfologickým popisem lebky. V roce 1890–1891 byl demonstrátorem Patologicko-anatomického ústavu a současně pracoval jako externí lékař na II. interní klinice u prof. E.Maixnera. Chtěl se věnovat interně, ale nastoupil (1892) jako asistent na psychiatrickou kliniku a začal se věnovat neuropatologii. Získal stipendium lékařské fakulty a v roce 1892–1893 pracoval na tehdy nejslavnější klinice pro choroby nervové – na klinice prof. Charcota v Paříži [3], kde se seznámil s osobnostmi francouzské neurologie. Zde začal své významné práce o štítné žláze.

Základy nového pracoviště[editovat | editovat zdroj]

L. Haškovec byl prvním docentem v oboru neuropatologie(1896). Navštívil kliniky a ústavy pro nervové a duševní choroby v Moskvě, Varšavě, Budapešti, Krakově, Vídni, Lipsku, Vratislavi, Mnichově, Curychu, Bělehradě, Berlíně. V roce 1903 byl jmenován soudním znalcem v oboru chorob nervových a duševních u zemského soudu v Praze. Ke své vědecké práci neměl MUDr. Haškovec vždy vhodné prostředí a proto se neustále snažil o založení samostatné neurologické kliniky. V roce 1905 zřídil malé oddělení pro choroby nervové v nemocnici Milosrdných bratří v Praze Na Františku, kde byl primářem (do 1915). Mimořádným profesorem se stal roku 1906, řádným v roce 1919. Po zrušení oddělení ordinoval v ambulanci pro nervové nemoci umístěné v laryngologickém ústavu. V roce 1919 dosáhl zřízení ambulatoria pro nervové nemoci v Kaulichově domě na Karlově náměstí, které se po sedmi letech – jako jádro nové neurologické kliniky – přestěhovalo na chorobince Na Karlově. V letech 1925–1926 byl prof. Haškovec děkanem lékařské fakulty UK a pak přednostou neurologické kliniky (do 1936).

Dílo a jeho ocenění[editovat | editovat zdroj]

Prof. Haškovec při své průkopnické práci dovedl českou neurologii postavit hned zpočátku na vysokou úroveň a pojímal neurologii velice široce spolu s endokrinologií a pseudoneuropsychiatrií. Přispěl k popisu četných nervových nemocí, které v odborné literatuře nesou jeho jméno, např.roku 1904 první pozoroval a popsal běžný vedlejší účinek, který se objevuje při léčbě neuroleptiky. Název akathisie je dodnes užíván v různých podobách (acathisis, akathsie, akatizie) na celém světě. Zabýval se také antropologií, fyzioterapií, prevencí neuróz a duševní hygienou i dětskou neurologií. V roce 1904 založil časopis Revue v neurologii a psychiatrii, který redigoval a z velké části vlastním nákladem udržoval až do roku 1936 (pak jako pokračování začala vycházet Česká neurologie a psychiatrie). Udržoval styky se zahraničím, zejména s francouzskými neurology a slovenskými lékaři,zúčastnil se mnoha zahraničních lékařských sjezdů. Byl členem našich i zahraničních lékařských společností a nositelem několika řádů.

Zemřel roku 1944 a byl pohřben na Olšanských hřbitovech.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

 • Lékařské vysvědčení před sňatkem: sbírka dokumentů doby (1928) [4]
 • Spastické obrny dětské a choroby jim příbuzné (1899) [5]
 • Všeobecná symptomatologie a diagnostika chorob nervových

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Sbírka matrik a průvodní listinný materiál, Středočeský kraj. Dostupné online.
 2. Matriční záznam o narození a křtu
 3. http://www.zdrav.cz - "Kdo je kdo"-L.Haškovec
 4. HAŠKOVEC, Ladislav. Lékařské vysvědčení před sňatkem: sbírka dokumentů doby [online]. Praha: Fr. Borový, 1928 [cit. 2021-02-01]. Dostupné online. 
 5. HAŠKOVEC, Ladislav. Spastické obrny dětské a choroby jim příbuzné [online]. Praha: Bursík a Kohout, 1899 [cit. 2021-02-01]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • stránky – Nadační fond Dr.Paula Janssena 2003–2005
 • 1.LF UK – E. Růžička: Ladislav Haškovec (1866–1944) a česká neurologie 1906–2006
 • Slovník Ottův, str. 542 dodatky
 • Popis okresu bechyňského – A.Chleborád / Díl II. – Vynikající mužové v Bechyni, str. 218
 • encyklopedie Diderot

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]