Jean-Charles de Borda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean-Charles de Borda
Jean Charles Borda.jpg
Narození 4. května 1733
Dax
Úmrtí 19. února 1799 (ve věku 65 let) nebo 20. února 1799 (ve věku 65 let)
Paříž
Alma mater Prytanée national militaire
collège Henri-IV de La Flèche
Podpis Jean-Charles de Borda – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Charles de Borda (4. května 1733, Dax20. února 1799, Paříž) byl francouzský námořník, geodet, matematik a astronom.

Život[editovat | editovat zdroj]

Borda absolvoval slavnou kolej v La Flèche a brzy vstoupil do armády. V roce 1756 byl za své pojednání o balistice a dráze střel zvolen členem Francouzské akademie věd. O dva roky později vstoupil do námořní služby a věnoval se navigaci, astronomickým a hydraulickým problémům. V letech 1771-1772 vyplul do Severní Ameriky, aby zkoumal spolehlivost chronometru, a při tom upřesnil souřadnice řady bodů na východním pobřeží. Podobně cestoval do Cap Verde a do Západní Afriky. Roku 1782 byl při návratu z ostrova Martinik zajat Angličany, na čestné slovo ale propuštěn. Po návratu nastoupil do ministerstva pro mořeplavbu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Proslul svými příspěvky v oblasti navigace, geodézie a svými studiemi o velikosti a tvaru Země. Aplikoval řadu svých objevů v armádě, zejména v dělostřelectvu a námořnictvu. Vynalezl reflexní kruh a Bordův kruh se dvěma dalekohledy na přesné měření úhlů. Jeho práce z mechaniky tekutin, například poprvé použité prohnuté lopatky, které snižují ztráty při nárazu vody na lopatku. výrazně podpořily rozvoj hydraulických čerpadel. V letech 1777-1778 sehrál jako generálmajor námořnictva významnou roli v americké revoluci. Pomohl zavést metrický systém ve Francii.[1]

Navrhl nový volební systém, tzv. Bordovo hlasování, v němž volič kandidáty boduje a vítězí kandidát s nejvyšším počtem bodů, a sestavil logaritmické tabulky pro dekadické dělení kruhu.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Jean-Charles de Borda byl členem Académie des sciences. Je po něm pojmenován také kráter Borda na Měsíci, planetka 175726, mys Borda a ostrov Borda v Austrálii i několik francouzských lodí.

Je jedním ze 72 vědců, jejichž jméno je zvěčněno na Eifellově věži v Paříži.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.britannica.com/biography/Jean-Charles-de-Borda

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo de Borda. Sv. 4, str. 369

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]