Joseph Louis Gay-Lussac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Joseph Louis Gay-Lussac
Joseph Louis Gay-Lussac
Joseph Louis Gay-Lussac
Narození 6. prosince 1778
Saint-Léonard-de-Noblat, Francie
Úmrtí 9. května 1850 (ve věku 71 let)
Paříž, Francie
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise
Alma mater École Polytechnique
Povolání fyzik, chemik, politik a inženýr
Ocenění velkodůstojník Řádu čestné legie
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Děti Jules-Alexandre Gay-Lussac
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Louis Gay-Lussac [ʒɔzɛf lwi ɡɛlysak] IPA (také Louis Joseph Gay-Lussac, 6. prosince 1778 Saint-Léonard-de-Noblat9. května 1850 Paříž) byl francouzský chemik a fyzik. Proslavil se především dvěma zákony, jež se týkají plynů, a svými výzkumy směsí alkoholu a vody, jejichž výsledkem jsou Gay-Lussacovy stupně používané v mnoha zemích pro měření alkoholických nápojů.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Gay-Lussac se narodil v Saint-Léonard-de-Noblat v departementu Haute-Vienne. Školní vzdělání získával zprvu doma, roku 1794 byl poslán na studia do Paříže. Tam se připravoval ke studiu na Polytechnice, na niž byl přijat koncem roku 1797. O tři roky později Gay-Lussac přešel na École Nationale des Ponts et Chaussées a krátce poté zde byl ustanoven asistentem C. L. Bertholleta. Roku 1802 se stal na Polytechnice demonstrátorem knížete Antoina Françoise Fourcroye a roku 1809 se zde stal profesorem chemie. V letech 18081832 působil jako profesor fyziky na Sorbonně; tohoto místa se pak vzdal, aby se stal profesorem chemie v Národním přírodovědném muzeu. Roku 1831 byl zvolen poslancem za departement Haute-Vienne a v roce 1839 se stal senátorem.

Gay-Lussac se roku 1809 oženil s Genevieve-Marie-Joseph Rojotovou, s níž měl později celkem pět dětí. Nejstarší z nich, syn Jules, se v dospělosti stal asistentem J. LiebigaGießenu. Některé jeho publikace byly omylem považovány za práce jeho otce, neboť měli oba stejnou iniciálu (J. Gay-Lussac).

Joseph Louis Gay-Lussac zemřel v Paříži, kde je pochován na hřbitově Père Lachaise. Blízko Sorbonny nese jeho jméno ulice a hotel, jeho příjmení je jedním ze 72 příjmení významných osob vepsaných na Eiffelově věži.

Významné objevy a počiny[editovat | editovat zdroj]

Gay-Lussac a Biot v horkovzdušném balónu roku 1804. Ilustrace z konce 19. století.
 • V několika ohledech zdokonalil rtuťový teploměr.
 • 1802 – Gay-Lussac jako první formuloval Gay-Lussacův zákon pro isobarický děj v ideálním plynu, podle něhož, je-li zachována konstantní hmotnost a tlak plynu, pak jeho objem při zvyšování teploty lineárně roste. To je někdy vyjádřeno pomocí vztahu V = a.T, kde a je konstanta závisející na druhu, hmotnosti a tlaku plynu a T je absolutní teplota. V případě ideálního plynu platí a = nR/p.
 • 1804 – Gay-Lussac a Jean-Baptiste Biot vystoupali při prvních pokusech s cílem zkoumat atmosféru Země v horkovzdušném balónu do výšky 6,4 kilometru. Cílem bylo získávání vzorků vzduchu v různých výškách, zaznamenání rozdílů teploty a vlhkosti.
 • 1805 – Se svým přítelem a spolupracovníkem Alexandrem von Humboldtem objevil, že základní složení zemské atmosféry se nemění s poklesem tlaku (stoupající výškou). Objevili, že voda je tvořena dvěma objemovými díly vodíku a jedním dílem kyslíku.
 • 1808 – Podílel se na objevu boru.
 • 1810 – Ve spolupráci s L. Thenardem vyvinul metodu kvantitativní prvkové analýzy měřením objemu CO2 a O2 vyvinutého reakcí s chloridem draselným.
 • 1811 – Gay-Lussac identifikoval nový chemický prvek jód, popsal jeho vlastnosti a navrhl jméno iode.[1]
 • 1824 – Vyvinul vylepšenou variantu byrety s postranní trubicí; v článku o standardizaci roztoků indiga zavedl pojmy „pipeta“ a „byreta“.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joseph Louis Gay-Lussac na anglické Wikipedii.

 1. Viz str. 133 (Dodatek 2) — in: EDE, Andrew. The Chemical Elements: A Historical Perspective. Greenwood Press, 2006.
 2. ROSENFELD, Louis. Four Centuries of Clinical Chemistry. CRC Press, 1999. Str. 72–75.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • GAY-LUSSAC, Louis Joseph; von HUMBOLDT, Alexander. Expérience sur les moyens oediométriques et sur la proportion des principes constituents de l'atmosphère. J. Phys.-Paris. 1805, roč. LX.
 • CROSLAND, Maurice. Gay-Lussac, Scientist and Bourgeois. Cambridge : Cambridge University Press, 1978. 333 s. ISBN 0-521-21979-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]