Jean le Rond d'Alembert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jean le Rond d'Alembert
Narození 16. listopadu 1717
Paříž, Francie
Úmrtí 29. října 1783 (ve věku 65 let)
Paříž, Francie
Pobyt Paříž
Obor diferenciální počet

Jean Baptiste Le Rond d'Alembert (16. listopadu 1717 Paříž29. října 1783 tamtéž) byl francouzský matematik a fyzik, osvícenský filosof, člen francouzské, berlínské a petrohradské akademie věd.

Život[editovat | editovat zdroj]

Šlo o nemanželské dítě a jako takový byl odložen na schody kostela Saint-Jean le Rond, podle kterého dostal své jméno. Jeho otec Louis-Camus Destouches – dělostřelecký důstojník, který byl v době jeho narození mimo Francii – se však k němu přihlásil a zajistil jeho výchovu a vzdělání. Za svých studií přijal jméno Jean-Baptiste Daremberg, které později změnil na „francouzštější“ d'Alembert. V roce 1738 se stal advokátem, i když jej to stále více táhlo k matematice, v roce 1741 byl přijat do Pařížské akademie věd za své práce o integrálním počtu. Zhruba po pěti letech začal spolupracovat s Diderotem na jeho projektu Encyklopedie, do níž sepsal řadu článků o matematice, fyzice a astronomii. Zemřel v Paříži a protože byl bezvěrec, byl pohřben v neoznačeném hrobě.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Spolu s Diderotem připravoval Encyklopedii aneb Racionální slovník věd, umění a řemesel. Vypracoval nástin dějin vzniku a vývoje poznání a pokusil se o klasifikaci věd. Zabýval se mechanikou, teorií gravitace a pohybem nebeských těles, diferenciálním počtem a rovnicemi a jejich aplikacemi ve fyzice, napsal například práci o větrech v atmosféře nebo o kmitání struny. Zvláště významné jsou jeho články v Encyklopedii, které se zabývají limitami ve 4. svazku, kde je vidět, že d'Alembert chápal význam funkcí pro matematiku.

Mimo jiné je také tvůrcem nejvýhodnější strategie pro hru rulety, která je po něm pojmenována. Strategie D'Alembert, která je od 18. století nejstarší herní strategíí. (nicméně vzpomeňme slova A. Einsteina: „Jediný způsob jak okrást ruletu, je ukrást krupierovy žetony, když se nedívá“ – hra rulety je velmi hazardní, i podle strategie D'Alembert)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

25. křeslo Francouzské akademie
Předchůdce:
Jean-Baptiste Surian
17541783
Jean le Rond d'Alembert
Nástupce:
Marie-Gabriel-Florent-Auguste de Choiseul-Gouffier