Index librorum prohibitorum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Venetiis, M. D. LXIIII.

Index librorum prohibitorum („Seznam zakázaných knih“) je seznam publikací, jež katolická církev cenzuruje z důvodu, že by mohly být nebezpečné pro víru jejích členů. Cílem seznamu je zabránění čtení amorálních knih či prací obsahujících teologické chyby a zabránění poškození věřících. Záměrem bylo, aby je mohly číst jen osoby, které k tomu byly způsobilé odpovídajícím vzděláním (knihy byly schraňovány v klášterních "trezorech", některé pod zámkem). Ale nebyla to jen reakce. Katoličtí spisovatelé měli možnost obhajovat svá díla a mohli napsat novou edici s nezbytnými opravami a případně odvoláními, aby zamezili či omezili zákaz. Cenzurování před vydáním bylo doporučováno.

První římský index byl vydán papežem Pavlem IV. Seznam zakázaných knih ztratil sílu zákona v roce 1966 za papeže Pavla VI, po Druhém vatikánském koncilu. Ale morální povinnost nedávat do oběhu nebo číst knihy, které ohrožují víru a morálku, byla znovu potvrzena v tom samém roce (1966).

Někteří autoři, jejichž díla byla do Indexu zařazena[editovat | editovat zdroj]

Do Indexu byla zařazena i Encyklopedie aneb Racionální slovník věd, umění a řemesel (kolektivní dílo), a to k roku 1758 a dále u jmen hlavních redaktorů: Diderot a d´Alembert.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]