Kongregace pro nauku víry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kongregace pro nauku víry
Emblem of the Holy See usual.svg
Congregatio pro doctrina fidei

úkolem je "povzbuzovat a chránit v celé katolické církvi nauku ve věcech víry a mravů."
(Pastor Bonus, čl. 48)
Založena 1542
Adresa Palazzo del Sant'Uffizio
00120 Città del Vaticano
Prefekt arcibiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer (od roku 2017)
Sekretář arcibiskup Giacomo Morandi (od roku 2017)
Adjunkt sekretář arcibiskup Joseph Augustine Di Noia (od roku 2013)
Podsekretář Matteo Visioli (od roku 2017)
Vyhlašovatel spravedlnosti Robert J. Geisinger (od roku 2014)
web Kongregace na vatican.va
Svatý stolecŘímskokatolická církev
Dikasterium Římské kurie

Kongregace pro nauku víry (latinsky Congregatio pro doctrina fidei) je následnicí římské inkvizice a v tomto smyslu také nejstarší kongregací Římské kurie. Jejím úkolem je dohlížet na dodržování katolické doktríny ve věcech víry a mravů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Congregatio pro Doctrina Fidei

Kongregace pro nauku víry vznikla ke konci Druhého vatikánského koncilu, když Pavel VI. motu proprio Integrae servandae reorganizoval celou římskou kurii a její strukturu a dal kongregaci její současný název (1965). Jan Pavel II. pak stanovil jako úkol kongregace ve své apoštolské konstituci Pastor bonus o římské kurii „povzbuzovat a chránit v celé katolické církvi nauku ve věcech víry a mravů“.

Kongregace je považována za nejstarší kongregaci v kurii, neboť je pokračovatelkou Kongregace římské a všeobecné inkvizice (známé též jako římská inkvizice, 1542–1908) a její nástupkyně Posvátné kongregace Svatého oficia (Sacra congregatio sancti Officii, 1908–1965, v niž římskou inkvizici v roce 1908 zreformoval Pius X.).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Kongregace se skládá z 25 členů – kardinálů, arcibiskupů a biskupů a zabývá se věroučnými otázkami; její vyjádření reagují často na teologické diskuse. Součástí Kongregace, coby poradní orgán, je i Mezinárodní teologická komise.

Od 25. listopadu 1981 do svého zvolení papežem 2. dubna 2005 vedl kongregaci kardinál Joseph Ratzinger. Jeho nástupcem se stal kardinál Levada. Ten z důvodu dovršení kanonického věku na funkci rezignoval 2. července 2012. Jeho nástupcem se stal dosavadní řezenský biskup Gerhard Ludwig Müller, kterého Benedikt XVI. zároveň povýšil do arcibiskupské hodnosti.[1] Po uplynutí pětiletého funkčního období vystřídal Müllera 2. července 2017 arcibiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer.[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=16702
  2. Pope names Jesuit prelate to succeed Müller at doctrine office. Crux. 1-7-2017. Dostupné online [cit. 1-7-2017]. (anglicky) 
  3. PONGRATZ-LIPPITT, Christa. Müller hits out at Francis, says the way pope dismissed him was unacceptable. La Croix International. 8-7-2017. Dostupné online [cit. 8-7-2017]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]