Marsilius z Padovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marsilius z Padovy
Marsile de Padoue 1319.jpg
Narození 1275
Padova
Úmrtí 1342 (ve věku 66–67 let)
Mnichov
Příčina úmrtí upálení na hranici
Povolání filosof, politik, spisovatel a vysokoškolský učitel
Alma mater Pařížská univerzita
Témata středověká filosofie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marsilius z Padovy (latinsky Marsilius Patavinus, italsky Marsilio nebo Marsiglio da Padova; c. 1275-c.1342) byl italský učenec pozdního středověku, který se hluboce účastnil politiky své doby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Padově a začal studovat medicínu v rodné Itálii. Vykonával různá povolání včetně života vojáka a v roce 1311 odešel do Paříže. Reputace, kterou získal ve fyzikálních vědách brzo způsobila, že byl dosazen do funkce rektora univerzity (poprvé v roce 1313).

Zatímco stále vykonával lékařství, složil slavný Defensor pacis (1324), jedno z nejmimořádnějších politických a náboženských děl, která vznikla během 14. století. V té době došlo k násilnému boji mezi papežem Janem XXII. a Ludvíkem IV. Bavorem, kandidátem na císaře, a posledně jmenovaný byl exkomunikován a požádán, aby se vzdal císařství. Ludvík však na papežovy hrozby odpověděl pouze šťavnatými provokacemi.

Marsilius z Padovy a Jan z Jandunu si vybrali tento okamžik, aby odcestovali z Francie k německému dvoru, ačkoliv oba měli důvod být vděční výhodám od Jana XXII.

Marsilius, který psal sám, ne s Janem, jak se někteří domnívají,[kdo?] se vydal na cestu, aby demonstroval nezávislost říše na papeži a prázdnotu výsad uzurpovaných suverénovými biskupy - demonstrace, která mohla být přirozeně považována za kacířskou. K demonstraci použil argumenty důvodu (Dictio I) a autority (Dictio II).

Ludvík IV. přijal Marsilia a Jana do okruhu svých blízkých a zahrnul je přízní. Jan XXII. exkomunikoval Ludvíka IV. 3. dubna 1327. Marsilius se stal jedním z inspirátorů císařské politiky svého pána a proto doprovázel Ludvíka IV. do Itálie, kde kázal a nechával kolovat písemné útoky proti papežovi, zvláště v Miláně a kde mohl realizovat své nejdivočejší sny.

Viděl "krále Říma", korunovaci císaře v Římě, ne papežem, ale těmi, kdo byli přesvědčeni, že jsou delegáty lidu (17. ledna 1328), aby viděl Jana XXII. zbaveného funkce hlavy říše (18. dubna) a žebravého mnicha Pietra de Corbaru dosazeného císařským dekretem na stolici sv. Petra (jako vzdoropapeže Mikuláše V.) po "lidových" volbách (12. května). Všechno toto bylo považováno za aplikaci principů stanovených v Defensor pacis.

Marsilius, jmenovaný císařským vikářem, pronásledoval duchovní, kteří zůstali věrní Janu XXII. Zdá se, že právě jako odměnou za své služby byl jmenován milánským arcibiskupem (ačkoliv byl stále laik), zatímco Jan z Jandunu získal od Ludvíka IV. biskupství ve Ferraře.

Marsilius z Padovy také napsal pojednání De translatione (Romani) imperii, které je jasným předěláním díla Landolfa Colonny De jurisdictione imperatoris in causa matrimoniali. Toto dílo mělo v plánu prověřit jurisdikci říše v manželských záležitostech, nebo spíše mělo ospravedlnit zásah Ludvíka Bavorského, který v zájmu své politiky právě anuloval manželství syna českého krále a vévodkyně tyrolské.

V Defensor minor ale Marsilius především zkompletoval a přepracoval různé body doktríny položené v Defensor pacis. Zabýval se problémy týkajícími se církevní jurisdikce, pokání, požitkářství, křižáků a poutníků, modliteb, exkomunikace, všeobecného církevního koncilu, manželství a rozvodu, spojení s Řeky.

Jeho pokrokové teorie vede stále jasněji k vyhlášení svrchovanosti říše.

Literatura[editovat | editovat zdroj]