Markéta Opavská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Markéta Opavská
Moravská markraběnka
Narození1325/30
Úmrtí1363
Brno
PředchůdceBlanka z Valois
NástupceMarkéta Habsburská (1346)
ManželJan Jindřich Lucemburský
DynastieOpavští Přemyslovci
OtecMikuláš II. Opavský
MatkaAnna Ratibořská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markéta Opavská (1325/13301363) byla dcera Mikuláše II. Opavského a Anny Ratibořské, druhá manželka moravského markraběte Jana Jindřicha.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na přelomu let 1349/1350 se v manželství setkali dva pravnuci krále Přemysla Otakara II., Jan Jindřich po matce a Markéta po otci. Sen Přemysla Otakara o německé koruně se splnil v Karlovi IV., bratrovi Jana Jindřicha, ale také v Joštovi, prvorozeném synovi Jana a Markéty a Karlově synovci.

Markéta byla Janovou druhou manželkou, první byla tyrolská hraběnka Markéta Pyskatá, která Jana Jindřicha kvůli jeho údajné impotenci zapudila, aby se vzápětí provdala za Ludvíka V. Bavorského, syna císaře Ludvíka Bavora.

O navrácení Tyrolska usiloval pro svého bratra Karel IV. v roce 1347, avšak neuspěl. Nakonec mu 26. prosince roku 1349 udělil jako léno Moravu s tím, že se potomci Jana Jindřicha (zřejmě čerstvě ženatého s Markétou) nebudou domáhat českého trůnu, pokud budou živi potomci Karla IV.

S Janem Jindřichem měla Markéta Opavská šest dětí. Všichni jeho legitimní potomci pocházeli právě z tohoto jeho druhého manželství, ačkoliv se po Markétině smrti v roce 1363 oženil ještě dvakrát, s Markétou Habsburskou a Alžbětou Oettingenskou.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Moravská markraběnka
Předchůdce:
Blanka z Valois
13491363
Markéta Opavská
Nástupce:
Markéta Habsburská (1346)