Alžběta Oettingenská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alžběta Oettingenská
Moravská markraběnka
Úmrtí3. květen 1409
Vídeň
PředchůdceMarkéta Habsburská (1346)
NástupceAnežka Opolská
ManželJan Jindřich Moravský
DynastieÖttingenové
OtecAlbrecht Oettingenský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alžběta Oettingenská († 3. května 1409, Vídeň) byla čtvrtá a poslední manželka moravského markrabího Jana Jindřicha a moravská markraběnka v letech 13661375. Byla dcerou hraběte Albrechta Oettingenského.

Jan Jindřich se s Alžbětou oženil v roce 1367, nedlouho poté, co 14. listopadu 1366 zemřela jeho třetí, teprve dvacetiletá žena Markéta Habsburská. Manželé byli pokrevní příbuzní čtvrtého stupně, papež Urban V. jim z tohoto důvodu 15. srpna roku 1367 udělil dispens. Jan Jindřich už měl právoplatné dědice, syny z druhého manželství s Markétou Opavskou (Jošt Moravský, Prokop Lucemburský a Jan Soběslav Lucemburský), proto pro něj nebylo fatální, že z manželství s Alžbětou (stejně jako s Markétou Habsburskou) nevzešli žádní potomci.

Dne 13. srpna 1375 založil Jan Jindřich s Alžbětou Oettingenskou a svými syny kartuziánský klášter v Králově Poli, již v listopadu toho roku ale Jan Jindřich umírá.

Dědicem moravský markrabě ustanovil nejstaršího Jošta, majetek ovšem rozdělil i mezi další dva syny. Jeho potomci brzy rozpoutali vleklé spory o dědictví. Alžběta zemřela ve Vídni v roce 1409.

Dvě svá díla věnoval Alžbětě Jan IX. ze Středy. Jedním z nich byl překlad Života sv. Jeronýma.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Moravská markraběnka
Předchůdce:
Markéta Habsburská (1346)
13661375
Alžběta Oettingenská
Nástupce:
Anežka Opolská