Pelagius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Pelagius (rozcestník).
Pelagius
Pelagius.jpg
Narození 360
Britannia
Úmrtí 420 (ve věku 59–60 let)
Palestina
Bydliště Řím (380–410)
Kartágo
Jeruzalém
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pelagius (360418) byl asketický učitel původně britského původu, později odsouzený jako heretik. Odmítal zejména Augustinovu vizi predestinace, proti ní naopak stavěl svobodnou vůli. Svatý Augustin a jeho stoupenci obviňovali Pelagia z toho, že zpochybňuje to, že člověk při konání dobra potřebuje pomoc boží. Koncil v Kartágu prohlásil Pelagia za kacíře, ale jeho učení, známé jako pelagianismus, přežilo.
Pelagius uměl řecky i latinsky, studoval teologii. Část svého života zasvětil askezi. V Římě, kde žil, byl znám nejen jako přísný asketa, ale i jako výborný a přesvědčivý řečník. V mládí si vysloužil respekt od církevních autorit včetně Augustina, později byl ale zavržen, protože údajně podrýval učení apoštolů a vnášel do křesťanství nové prvky, které v jejich učení neměly oporu. Podle některých současných badatelů, například Iana Bradleyho, bylo Pelagiovo dílo nepochopeno. Ve skutečnosti nešlo o odchylného myslitele, nýbrž o konzervativního následovatele předchozích učení, který netvrdil, že by člověk jen pro své zásluhy mohl dojít vykoupení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pelagius na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HUŠEK, V. Milost stvoření, zjevení a odpuštění podle Pelagia, in L. Karfíková - J. A. Dus (vyd.), Milost v patristice, Jihlava: Mlýn, 2011, str. 137-174.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]