Julien Offray de La Mettrie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
La Mettrie

Julien Offray de La Mettrie [žylien ofré de la metrí] (23. listopadu 1709 Saint-Malo11. listopadu 1751 Postupim) byl francouzský lékař a filosof.

Vystupoval jako radikální ateista a byl proto vyhnán jak ze své francouzské domoviny, tak z nizozemského exilu. Nakonec ho k sobě povolal pruský král Fridrich II. Veliký (Voltaire žertovně podotýkal, že jako „dvorního ateistu“). Jakožto filosof byl představitel osvícenského materialismu. Vycházel z Descarta a z Lockova senzualismu. Oproti Descartovi ovšem myslí, že jsoucno je pouze jedna podstata (hmota). Tato hmota se vždy projevuje v pohybu a různých formách (tedy není mrtvá, jak ji chápali předchozí mechanisté). Myšlení u člověka není projevem ducha, či duše, ale je to pouze jedna z funkcí těla. Zároveň neexistuje bůh jako princip pohybu, protože hmota si tento princip nese sama o sobě. Naopak hypotéza boha brzdí rozvoj vědeckého poznání. V etice odmítá pocit viny apod. jako zbytečné sebetrýznění, z pocitů doporučuje nebránit se jenom štěstí.

Jeho nejdůležitější díla jsou L’homme machine ("Člověk stroj"), Discours sur le bonheur ("Rozprava o štěstí"), Anti-Sénèque ("Anti-Seneka"), které napsal v roce 1748.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]