Madame Jeanne Guyon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Madame Jeanne Guyon
Narození 18. dubna 1648
Montargis
Úmrtí 9. června 1717 (ve věku 69 let)
Blois
Povolání autorka autobiografie, spisovatelka a mystik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeanne-Marie Bouvier de la Motte-Guyon, známá též jako Madame Guyon (13. dubna 1648 v Montargis9. června 1717 v Blois) byla francouzská mystička a představitelka kvietismu.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Madame Guyon se narodila bohatým rodičům ve francouzském městě Montargis. Již v deseti letech se jí v dominikánském klášteře, kam byla poslána na vzdělání, dostala do rukou Bible, a mnoho hodin pak trávila jejím čtením. Vedla tak intenzivní modlitební život, že jí vlastní rodina modlitbu zakazovala.

Později, jako mladá žena byla vržena do materialistického světa Ludvíka XIV. Její tělesná krása a inteligence jí poskytovaly prominentní místo ve francouzské společnosti. Později ale onemocněla neštovicemi, které její krásu zničily. Tato „tragédie“ ji ještě více přiblížila k Bohu a pomohla rozvinout její duchovní život.

Protože psala a modlila se za svatě žijící společnost, nechal ji král Ludvík XIV., milující potěšení, poslat do vězení. Během svého života se ocitla celkem čtyřikrát ve vězení, včetně proslulé Bastilly, a strávila v žalářích celkem sedm let života. Nakonec byla sice králem propuštěna, avšak nesměla opustit město Blois, kde žila u svého syna. I když byla vázána na jedno město, neznamenalo to konec jejímu vyučování a duchovní pomoci ostatním. Tisíce lidí cestovalo do Blois, aby ji slyšelo a získalo od ní duchovní poučení.

Později napsala v komentáři o svém věznění,: „Můj Bože, rozhojni mou lásku i trpělivost v míře odpovídající mému utrpení… Veškeré naše štěstí, duchovní, časné i věčné, závisí na našem odevzdání se Bohu, nechat jej, aby konal v nás i s námi to, co se mu líbí…“

Jeanne Marie Bouvier de la Motte Guyon

Madame Jeanne Guyon zemřela 9. června 1717 ve věku 69 let. Zanechala po sobě řadu spisů, které již po více jak 300 let povzbuzují křesťany v hledání hlubšího života, vnitřního života Kristova ve věřícím člověku, skrytého života srdce a ducha. Měla velký vliv nejen na své současníky, ke kterým patřil např. arcibiskup Fénelon, ale i na takové křesťany, jakými byli John Wesley, Hudson Taylor nebo Watchman Nee. Představitelé velkých křesťanských probuzení byli ovlivněni touto ženou, která strávila řadu let ve vězení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Heslo 'Madame Jeanne Guyon' na Larousse.fr

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]