Pont du Gard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pont du Gard
Světové dědictví UNESCO
PontDuGard.JPG
Smluvní stát Francie Francie
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, iii, vi
Odkaz 344 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1985 (9. zasedání)
Édouard Baldus: Gardský most, 50. léta 19. století

Pont du Gard (česky též Gardský most) je akvadukt ve Francii, který byl postaven za dob Starověkého Říma. Je 49 metrů vysoký a až 275 metrů dlouhý.[1] Skládá se ze tří na sobě stojících arkád a byl postaven proto, aby přiváděl vodu do města Nîmes. Pro svou mimořádnou hodnotu byl v roce 1985 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Pont du Gard (neboli most přes řeku Gard) je mistrovské dílo římského stavitelství. Postaven byl patrně roku 19 př. n. l. za dob císaře Augusta. Ve století devátém přestal být používán. V 18. století byla vybudována cesta vedoucí po nejnižší řadě oblouků. V 19. století byl výrazně rekonstruován.

Popis Mostu[editovat | editovat zdroj]

Most je součástí akvaduktu, který přiváděl vodu z pramenů řeky Eure u obce Ùzes do Nîmes. Je vysoký 49 m a skládá se ze tří pater:

  • Dolní patro: 6 oblouků, 142 m dlouhé, 6 m široké, 22 m vysoké
  • Střední patro: 11 oblouků, 242 m dlouhé, 4 m široké, 20 m vysoké
  • Nejvyšší patro: 35 oblouků, 275 m dlouhé, 3 m široké, 7 m vysoké

V nejvyšším patře je veden starý vodovod, který je vysoký 1,8 m a široký 1,2 m se spádem 0,4 procenta a kryjí jej kamenné desky, které zabraňovaly spadu nečistot do vody.

Ve spodním a středním patře se nacházejí arkády postavené ze 61 kvádrů, které váží až 6 tun. Pilíře středního patra jsou postaveny přesně nad pilíři nejnižšího patra. Tím se zabránilo nadměrnému zatížení spodních oblouků. Od středu směrem ke břehu se rozpětí pilířů zmenšuje.

Vzdálenost mezi konečnými body tohoto kanálu činila 50 kilometrů. Spád celého kanálu je 15 metrů. Z toho vyplývá, že průměrný spád vody na jednom kilometru kanálu se pohyboval okolo pouhých třiceti centimetrů. Po výstavbě kanálu přiteklo do města za den asi 20 000 m3 vody, což bylo dostatek pro potřeby římského města. Celý akvadukt je postaven bez užití malty.

Lité zdivo Opus caementum uvádí Pont du Gard jako příklad použití.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOLEKTIV. Divy světa. Praha : Knižní klub, 1993. ISBN 80-85634-06-6. S. 17.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]