Isabela Bourbonská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Isabella Bourbonská
hraběnka z Charolais
Portrét Isabelly Bourbonské, druhé manželky burgundského vévody Karla Smělého; olej na dřevě, musée de l'Hospice Comtesse, Lille
Portrét Isabelly Bourbonské, druhé manželky burgundského vévody Karla Smělého; olej na dřevě, musée de l'Hospice Comtesse, Lille
Doba vlády 1454 - 1465
Sňatek 30. října 1454
Manžel Karel Smělý
Narození 1436
Úmrtí 25. září 1465
Antverpy
Pohřbena Bruggy, Flandry
Potomci Marie Burgundská
Dynastie Bourboni
Otec Karel I. Bourbonský
Matka Anežka Burgundská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isabella Bourbonská (143625. září 1465), druhá manželka Karla Smělého, hraběte z Charolais a budoucího burgundského vévody. Byla dcerou Karla I. Bourbonského a Anežky Burgundské, a matkou burgundské dědičky Marie Burgundské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Detail Isabelina náhrobku

O Isabellině životě není příliš známo. Narodila se jako dcera vládnoucího bourbonského vévody a jeho burgundské manželky Anežky, dcery mocného burgundského vévody Jana I., zapřisáhlého nepřítele "šíleného krále" Karla VI. Francouzského a jeho regenta Ludvíka z Valois.

Francie byla v urputných bojích Stoleté války s Angličany, jejichž král si nárokoval francouzský trůn jako potomek přímé kapetovské linie. Burgundští a Armagnaci byly dvě frakce bojující o kontrolu nad králem, který byl považován za neschopného vládnout. Jejich rivalita se prohloubila po brutální vraždě Ludvíka z Valois, vůdce strany Armagnaců. Dočasné příměří bylo uzavřeno, aby Francie mohla čelit hrozbě v podobě Angličanů. Spatřiv tu správnou příležitost, napadl Jindřich V. Anglický Francii. Nicméně, i přes výše uvedené příměří, Burgundsko nenabídlo žádné vojáky na pomoc Armagnacům. Isabellin otec se jako neochvějný Armagnac vyznamenal v bitvě u Azincourtu, která pro Francouze skončila zdrcující porážkou. Burgund poté rychle obsadil Paříž, ustanovil se regentem a donutil Dauphina Karla uprchnout na jih. Se severem v anglických rukách a Paříží ovládané Burgundem, žádal Dauphin o příměří. Dauphin požádal o druhé setkání, na základě prvního že se nejedná o ujištění o příměří. Burgund přijel na diplomatické setkání do Montereau, kde byl zavražděn dauphinovými muži. To přispělo ke zvýšení nepřátelství mezi Armagnaci a Burgunďany.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Přes politický rozdíl svého švagra, nového burgundského vévody Filipa, zasnoubil bourbonský vévoda svou dceru Isabellu, jako podmínku příměří, s Karlem z Charolais, jediným Burgunďanovým manželským synem a dědicem. Svatba se konala 30. října 1454 v Lille ve Francii. Jejich manželství bylo údajně dobré, snad díky manželově věrnosti.

V roce 1459 se Isabella stala kmotrou Jáchyma, krátce žijícího syna uprchlého Dauphina Ludvíka a jeho druhé manželky Šarloty Savojské. Po svém nástupu na trůn zanechal Ludvík svou ženu v Burgundku a opuštěná mladá královna zůstala závislá na Isabellině pomoci.

Isabella s Karlem spolu měli jedinou dceru Marii.

Zemřela 25. září 1465 na tuberkulózu v opatství Svatého Michala v Antverpách.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isabella of Bourbon na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Isabela Bourbonská ve Wikimedia Commons

Hraběnka z Charolais
Předchůdce:
Kateřina Francouzská
14541465
Isabela Bourbonská
Nástupce:
Markéta z Yorku