Královská akademie výtvarných umění v Antverpách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antwerpská akademie,Novoklasicistní vstupní brána (1841-1843), autor: Pierre Bourla

Královská akademie výtvarných umění v Antverpách je umělecká akademie v Antverpách v Belgii. Je jedna z nejstarších v Evropě. Byla založena v roce 1663 Davidem Tenierem mladším, malířem rakouského arcivévody Leopolda Wilhelma ( 1614 – 1662) a donem Juanem de Austria.

19. století[editovat | editovat zdroj]

Teniers byl mistrem Cechu svatého Lukáše, jehož členy byli umělci a také někteří řemeslníci. Požádal krále Filipa IV. španělského, pod jehož vládu v té době Antwerpy spadaly, o založení Akademie výtvarných umění v Antverpách. Královská akademie se stala mezinárodně uznávaným institutem pro výtvarné umění, architekturu a design. Od devatenáctého století přitahuje akademie mladé umělce ze zahraničí. Irský, německý, nizozemský, polský umělec, který hledal solidní klasický výcvik, cestoval do Antverp. Pod vedením Gustava Wappersa (1803-1874) Hendrik Conscience (1812-1883) akademie prošla velkou změnou. Významná umělecká sbírka akademie byla vystavena ve vlastním prostoru galerie. V roce 1880 se na Antverpskou akademii zapsal slibný mladý umělec Henry Van de Velde. Byl jedním z průkopníků architektury a designu 20. století. V letech 1885 a 1886 strávil krátkou dobu v Antverpské akademii před svým odjezdem do Francie také Vincent van Gogh. V roce 1885 se král Leopold II. (1835 – 1909 ) inspiroval pařížským Ecole des Beaux-Arts a založil v Antwerpách školu výtvarných umění National Higher Institute for Fine Arts Antwerp (Nationaal Hoger Instituut voor Schone Kunsten).

20. a 21. století[editovat | editovat zdroj]

V roce 1946 se fakulta architektury stal nezávislým ústavem The National Higher Institute of Architecture. Dalším klíčovým momentem v historii akademie se stal rok 1963. Začal jedinečný nový kurz "Fashion Design". Tento kurz byl úspěšný od počátku, ale na počátku osmdesátých let se stal světovou špičkou. "Antverpy Six" s Dirk Bikkembergs, Walter Van Beirendonck, Marina Yee, Dries Van Noten, Dirk Van Saene a Ann Demeulemeester byly v médiích žhavými tématy. Stylově extrémně rozmanití měli tito mladí umělci obrovský dopad na současnou módní scénu. Módní program lákal stále více talentů z celého světa. V roce 1995 Antverpská akademie a Institut Henryho Van de Velde byly zařazeny jako fakulty do University College of Antwerp (Hogeschool Antwerpen).

Theodoor Boeyermans, Antwerpy, sestra malířů

Obraz Antwerpy, zdravotní sestra malířů[editovat | editovat zdroj]

Ihned po založení Antverpské akademie byly pro jeho zasedací síň namalovány tři velké obrazy. Antwerpy, zdravotní sestra malířů, autor Theodoor Boeyermans (1665, 188 x 454 cm), výtvarné ztvárnění slavné umělecké minulosti města. Portréty Petra Paula Rubense a Anthonyho van Dycka ukazují tvořící studenty. V centru je alegorie Antverpia pictorum nutrix (Antwerpy, sestra malířů). Bůh Chronos doprovází další mladé studenty, kteří prezentují své umělecké dílo. Bůh Scaldis, ztělesnění antverpské řeky Scheldt, drží v ruce roh hojnosti jako symbol bohatého uměleckého dědictví města.

Významní studenti[editovat | editovat zdroj]

References[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Royal Academy of Fine Arts (Antwerp) na anglické Wikipedii.