Rotterdamský přístav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Netherlands location map.svg
centrum Rotterdamu
Maasvlakte
přibližné vymezení přístavu mezi centrem Rotterdamu a Massvlakte

Rotterdamský přístav je největší námořní přístav v Evropě nacházející se v nizozemské provincii Jižní Holandsko. Leží v oblasti společné delty řek Rýn a Máza do Severního moře. Má protáhlý tvar táhnoucí se v délce 42 km od historického centra Rotterdamu až k ústí uměle vytvořeného vodního kanálu Nieuwe Waterweg („Nová vodní cesta“) do moře u města Hoek van Holland. Zaujímá celkovou plochu 126 km².[1] Západní část přístavu Maasvlakte vznikla získáním pevniny na místě původního moře pomocí nasávání písku z okolního mořského dna a jeho ukládání na místě vznikající pevniny. Východní část přístavu je od roku 1997 chráněna před záplavami přicházejících z otevřeného moře mohutnou pohyblivou konstrukcí přílivové bariéry Maeslantkering, která byla zbudována v rámci projektu Deltawerken.

V roce 2015 prošlo přístavem zboží o souhrnné hmotnosti 466,4 milionů tun.[2] Rotterdamský přístav je jedenáctý největší přístav kontejnerové přepravy.[3]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hafeninfrastruktur [online]. Port of Rotterdam [cit. 2016-11-18]. Dostupné online. (německy) 
  2. Facts and figures about the port [online]. Port of Rotterdam [cit. 2016-11-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Top 30 ports handled 366 teu in 2014, more than half of world box-handling activity [online]. Lloyd´s list [cit. 2016-11-18]. Dostupné online. (anglicky)