Baarle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Baarle
De grens van Baarle.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát BelgieBelgie Belgie
Baarle
Baarle
Správa
Oficiální web www.baarle-nassau.nl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa Baarle. Bíle: nizozemské části, žlutě: belgické části.

Baarle je město na nizozemsko-belgické hranici[1] rozdělené mezi oba státy. Belgická část se oficiálně jmenuje Baarle-Hertog (3 000 obyvatel), nizozemská Baarle-Nassau (6 000 obyvatel).

Státní hranice neprochází městem souvisle, ale rozděluje území na mnoho enkláv a exkláv. Jde o 22 exkláv belgických oddělených od mateřského státu několika kilometry nizozemského území, v nichž se nachází 7 exkláv nizozemských oddělených jen desítkami až stovkami metrů od zbytku státu. Jedná se o nejsložitější průběh státní hranice v Evropě, která zde rozděluje i jednotlivé domy včetně městského úřadu. Mezi oběma státy byla uzavřena dohoda, že obyvatelé náležejí k tomu státu, ve kterém se nachází hlavní vstupní dveře do budovy. Pro jednodušší rozlišení je na popisném čísle budovy znázorněna vlajka příslušného státu. Problém vznikl již v průběhu středověku během dělení panství. Po vzniku samostatné Belgie v roce 1830 bylo ustanoveno několik komisí, které měly za úkol problematický průběh státní hranice v Baarle vyřešit. Současná podoba byla definitivně potvrzena v roce 1995. Ve městě fungují současně belgické i nizozemské veřejné služby (školy, pošty, telefonní operátoři a tp.), policejní stanice se nachází na území Nizozemí, ale slouží zde společně policisté obou států. Administrativně náleží obec Baarle-Hertog k belgické provincii Antverpy a Baarle-Nassau k nizozemskému Severnímu Brabantsku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Evropské město roztíná hranice dvou států. Občas dělí i ložnice. Novinky.cz. 2017-12-16. Dostupné online [cit. 2017-12-16]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]