Baarle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Baarle
De grens van Baarle.jpg
Poloha
Souřadnice
StátBelgieBelgie Belgie
Baarle
Baarle
Správa
Oficiální webtoerismebaarle.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa Baarle. Bíle: nizozemské části, žlutě: belgické části.

Baarle je město na nizozemsko-belgické hranici[1] rozdělené mezi oba státy. Belgická část se oficiálně jmenuje Baarle-Hertog (3 000 obyvatel), nizozemská Baarle-Nassau (6 000 obyvatel).

Státní hranice neprochází městem souvisle, ale rozděluje území na mnoho enkláv a exkláv. Jde o 22 exkláv belgických oddělených od mateřského státu několika kilometry nizozemského území, v nichž se nachází 7 exkláv nizozemských oddělených jen desítkami až stovkami metrů od zbytku státu. Jedná se o nejsložitější průběh státní hranice v Evropě, která zde rozděluje i jednotlivé domy včetně městského úřadu. Mezi oběma státy byla uzavřena dohoda, že obyvatelé náležejí k tomu státu, ve kterém se nachází hlavní vstupní dveře do budovy. Pro jednodušší rozlišení je na popisném čísle budovy znázorněna vlajka příslušného státu. Problém vznikl již v průběhu středověku během dělení panství. Po vzniku samostatné Belgie v roce 1830 bylo ustanoveno několik komisí, které měly za úkol problematický průběh státní hranice v Baarle vyřešit. Současná podoba byla definitivně potvrzena v roce 1995. Ve městě fungují současně belgické i nizozemské veřejné služby (školy, pošty, telefonní operátoři a tp.), policejní stanice se nachází na území Nizozemska, ale slouží zde společně policisté obou států. Administrativně náleží obec Baarle-Hertog k belgické provincii Antverpy a Baarle-Nassau k nizozemskému Severnímu Brabantsku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Evropské město roztíná hranice dvou států. Občas dělí i ložnice. Novinky.cz. 2017-12-16. Dostupné online [cit. 2017-12-16]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]