Přeskočit na obsah

Zeeland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zeeland
Zeeland – znak
znak
Zeeland – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoMiddelburg
Statusprovincie
Souřadnice
Rozloha2 933,44 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel386 815 (31. leden 2022)
Hustota zalidnění131,9 obyv./km²
Jazyknizozemština
Správa regionu
StátNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Nadřazený celekNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Podřízené celky13 obcí
Králův komisařHan Polman (D66)
Měnaeuro
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2NL-ZE
Označení vozidelK
Oficiální webwww.zeeland.nl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zeeland (česky Zéland) nizozemská provincie, která se nachází v jihozápadní části země v oblasti společné delty řek Šelda, Máza a Rýn do Severního moře. Sousedí s provinciemi Jižní Holandsko, Severní Brabantsko a Belgií. Hlavním městem je Middelburg. Je nejméně osídlenou provincií (žije zde přibližně 2,25 % nizozemské popoluace).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží provincie je členité, dominantní topografické prvky představují dvě ramena estuáru řeky Šelda. Zatímco rameno Západní Šelda (Westerschelde) je přímo propojené s mořem bez umělých překážek a protéká jím většina průtoku Šeldy, ústí druhého ramene Východní Šelda (Oosterschelde) bylo zahrazeno protipovodňovou zábranou Oosterscheldekering v rámci projektu Deltawerken. Oosterschelde je zároveň jedním z nizozemských národních parků. V provincii se nachází množství ostrovů a poloostrovů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Region Zeelandu byl ve středověku předmětem sporů mezi Holandským a Flanderským hrabstvím. V roce 1432 se stal součástí nizozemských pozic Filipa III. Dobrého, které později tvořily tzv. sedmnáct nizozemských provincií. Toto území přešlo v roce 1477 pod vládu Habsburků (Habsburské Nizozemí). Během Nizozemské revoluce stál Zeeland na straně Utrechtské unie a následně byl jednou z nezávislých Spojených sedmi provincií nizozemských.

Území tzv. Zeelandských Flander (jižně od vodní plochy Westerschelde), které je součástí moderní provincie, bývalo součástí Flanderského hrabství a k jeho přičlenění k Nizozemsku došlo na počátku 17. století. V rámci Spojených sedmi provincií bylo spravováno přímo generálními stavy jako tzv. Stavovské Flandry.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]