Middelburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Middelburg
20040103 Middelburg Stadhuis.jpg
Middelburg – znak
znak
Middelburg – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Stát NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Middelburg
Middelburg
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 47 939 (2016)
Správa
Starosta Harald Bergmann (od 2012)
Vznik 1217
Oficiální web www.middelburg.nl
Telefonní předvolba 0118
PSČ 4330–4338
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Middelburg je hlavním městem nizozemské provincie Zeeland a střediskem stejnojmenného správního okrsku (nizozemsky gemeente), do kterého náleží ještě obce Arnemuiden, Sint Laurens a Nieuw- en Sint Joosland. Middelburg leží na poloostrově Walcheren a s pevninou jej spojuje dálnice A58, N57 a železnice Vlissingen-Roosendaal. Středem města prochází plavební kanál Kanaal door Walcheren.

Podle údajů nizozemského ústředního statistického úřadu CBS v roce 2007 žilo ve městě Middelburg 38 954 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Raný středověk[editovat | editovat zdroj]

Jak bylo zjištěno při archeologických vykopávkách po německém bombardování v roce 1940 vzniknul Middelburg v první polovině 9. století, neboť z té doby pocházejí nejstarší nalezené předměty. V této době za vlády Karla Velikého vzniká pět osídlených míst chráněných kruhovými hradbami, které sloužily jako ochrana před nájezdy Vikingů. Jsou to Burgh (Burgh-Hamstede), Domburg (město s mořskými lázněmi), Middelburg, Oost-Souburg a Oostburg. Byl to ale právě vikinský král Harald, který Middelburg budoval, když dostal Walcheren od císaře Lothara I. do držení jako své léno.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

Přibližně roku 1125 bylo založeno opatství. Zahrnovalo mimo jiné dva kostely - Koorkerk ze 14. století a Nieuwe Kerk z 15. století. V Koorkerku je pravděpodobně pohřben Vilém II. zakladatel Haagu. V roce 1217 obdržel Middelburg městská práva. V letech 1460 a 1492 postihly Middelburg velké a ničivé požáry. Na konci středověku byl Walcheren ostrovem a od pevniny jej odděloval splavný mořský průliv (het Sloe), ležící východně od Middelburgu. Díky tomu se mohlo město stát prospívajícím obchodním střediskem, po Amsterdamu nejdůležitějším v nezávislé Republice spojených nizozemských provincií, do jehož přístavu připlouvaly anglické a francouzské lodě. Jména některých ulic a starých domů často odkazují na kontakty se zahraničím.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Etty Hillesum (1914–1943) – autorka židovského původu, která ve svých denících zachytila Amsterdam za nacistické okupace, zemřela v Osvětimi

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Middelburg na nizozemské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]