V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox - hrad". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - budova", tou by se měla nahradit.

Hrad Vaduz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrad Vaduz
Základní informace
Země LichtenštejnskoLichtenštejnsko Lichtenštejnsko
Vystavěn 12. století
Stavební materiál kámen
Původní majitel Rudolf z Werdenbergu-Sargansu
Rod Lichtenštejnové
Současný majitel Hans Adam II., kníže z Lichtenštejna
Zeměpisné souřadnice
Hrad Vaduz
Fire.svg
Hrad Vaduz

Hrad (zámek) Vaduz (německy Burg (Schloss) Vaduz), dříve také zvaný Hohenliechtenstein, je oficiální rezidencí lichtenštejnské knížecí rodiny. Nachází se na skalnaté plošině nad Vaduzem, stejnojmenným hlavním městem Lichtenštejnského knížectví. Je to soukromé sídlo, nepřístupné veřejnosti.[1] Panující kníže zde přijímá oficiální návštěvy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Panorama údolí Rýna s vaduzským hradem (pohled na západ)
Pohled na hrad ze severu

Nejstarší částí hradu je čtverhranný bergfrit (obranná věž) z 12. století, situovaný na východní straně. Má více než 4 metry silné zdi a vchod ve výši 11 metrů nad zemí. Poprvé je hrad písemně zmíněn (1322) v zástavní smlouvě na 400 stříbrných marek, za něž hrabě Rudolf z Werdenbergu-Sargansu hrad zastavil fojtovi Oldřichu z Matsche.

Titul hraběte z Vaduzu vznikl roku 1342 následkem rozdělení následnictví. Hrabě Hartmann III. z Werdenbergu se na zámku usídlil a tím se Vaduz stal rezidencí místní linie vládců.[2] Hradní kaple svaté Anny byla v průběhu celého středověku vícekrát upravována.[3] Během švábské války byl hrad roku 1499 vypálen vojáky Švýcarského spříseženstva.

Lichtenštejnové koupili hrad Vaduz spolu s okolním panstvím roku 1712 od vorarlberských hrabat z Emsu. V roce 1719 římskoněmecký císař Karel VI. spojil panství Schellenberg s vaduzským hrabstvím a vytvořil tak Knížectví lichtenštejnské.[2] Hrad (jeho západní část) sloužil jako sídlo zemského fojtství v letech 1712–1732. Roku 1838 tu byly zřízeny kasárny se stálou posádkou.

Hrad byl restaurován v letech 19051920 za vlády knížete Jana II., a byl rozšířen na počátku 30. let 20. století knížetem Františkem Josefem II. Po roce 1938 se knížecí rodina do hradu přestěhovala.[2]

Dnes hrad představuje jeden z národních symbolů Lichtenštejnska. Okolo hradu byly vysazeny vinice patřící knížecí rodině.[2]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie Lichtenštejnska
  2. a b c d Historie zámku Vaduz
  3. Dokumenty o stavbě kaple nebyly dostatečně jasné, její pozdně gotický styl pak posloužil jako doporučení.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]