Křesťanství v Evropě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náboženství v Evropě:
     Pravoslaví
     Protestantství

Různé proudy křesťanství po staletí dominují náboženské scéně Evropy. Křesťané tvoří většinu věřících ve všech evropských státech, s výjimkou několika balkánských států a států na pomezí Evropy a Asie (např. Turecko, Albánie, Kosovo), kde dominuje islám.

Celkově lze Evropu rozdělit na část, kde dominují protestanté (Velká Británie, Severské země, Estonsko a Nizozemsko), část kde dominují katolíci (Pyrenejský poloostrov, Francie, Belgie, Itálie, Střední Evropa, Slovinsko, Chorvatsko, Irsko a Litva) a část, kde dominují pravoslavní (Ruská federace, Bělorusko, Ukrajina a Moldavsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko a Srbsko.

Jako oblast bez jednoznačně dominujícího proudu křesťanství lze označit např. Bosnu a Hercegovinu (kde spolu koexistují pravoslaví, katolictví a islám, kopírující národnostní složení země), Švýcarsko a Německo (protestantismus a katolictví), Severní Irsko (protestantismus a katolictví) a Lotyšsko (katolicismus, protestantismus a pravoslaví).

V řadě tradičně křesťanských zemí postupně sílí islám díky imigraci zejména Turků a Arabů z tradičně islámských zemí (zejména Německo, Francie a Benelux), zároveň též dochází k rozsáhlé sekularizaci a nárůstu stoupenců ateismu či lidí bez vyznání (nejvýraznější státy jsou v tomto ohledu Estonsko a Česká republika).

Související články[editovat | editovat zdroj]