Spojené arabské emiráty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Smluvní Omán)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo SAE. Tento článek je o arabském státu. O průmyslovém profesním sdružení pojednává článek SAE International.
Spojené arabské emiráty
الإمارات العربيّة المتّحد
Al-Imārāt al-‘Arabīyah al-Muttahidah
vlajka Spojených arabských emirátů
vlajka
znak Spojených arabských emirátů
znak
Hymna: Ishy Biladi
Geografie

United Arab Emirates (orthographic projection).svg Poloha Spojených arabských emirátů

Hlavní město: Abú Zabí
Rozloha: 83 600 km²
Nejvyšší bod: Džabal Bil Ajs (1910 m n. m.)
Časové pásmo: +4
Poloha: 24°24′ s. š., 54°18′ v. d.
Geodata (OSM): OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 9 205 651[1][2] (93. na světě, 2013)
Hustota zalidnění: 99 ob. / km² (110. na světě)
HDI: 0,818 (velmi vysoký) (41. na světě, 2013)
Jazyk: arabština (úřední)
Náboženství: islám
Státní útvar
Státní zřízení: Federativní absolutistická monarchie
Vznik: 2. prosince 1971 ()
Prezident: Chalífa ibn Saíd al-Nahaján
Předseda vlády: Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm
Měna: dirham (AED)
HDP/obyv. (PPP): 69 971[3] USD (6. na světě, 2015)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 784 ARE AE
MPZ: UAE
Telefonní předvolba: +971
Národní TLD: .ae, .امارات
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Spojené arabské emiráty (SAE) jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, rozkládající se v jihozápadní Asii ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Na pevnině sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií a rovněž sdílí námořní hranici s Katarem, Íránem a Pákistánem.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Většinu území zaujímá plochá nížina, která je z větší části pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno ostrovy (na jednom z nich leží hlavní město Abú Dhabí). Podnebí je tropické a suché. Průměrné srážky dosahují asi 100 mm. Velice časté jsou silné písečné bouře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dubaj v polovině 20. století
Abú Zabí

Pravěké osídlení  bylo archeologicky doloženo již před 7000 lety. Ve starověku bylo území pod vládou Persie. Souvislé trvání osady při zálivu sahá do 3000 př.n.l. V 8. století proniká na území islám a vznikají samostatné emiráty.

Od 13. století soupeří o toto území Persie, Portugalsko, Omán a Turecko.

Od středověku se obyvatelstvo živilo hlavně sběrem mořských perel, rybolovem a dálkovým obchodem. Emiráty se  v závěru 18. století staly místem hospodářského a politického zájmu Britů, kteří ovládli celé území a od roku 1787 vytvořili síť vojenských základen - typové pevnosti na čtvercovém půdorysu se čtyřmi válcovými věžemi a dvěma podzemními patry. .

V letech 1841-1892 sužovala obyvatelstvo epidemie pravých neštovic.

Ozbrojená síla Británie v zálivu bojovala s pirátstvím, které zde bylo nadmíru rozšířené. Někdy bývá toto území nazýváno Pirátským pobřežím. Britové začlenili území roku 1892 do protektorátu Smluvní Omán. I tak měl každý emirát svého vládce. Hranice mezi jednotlivými emiráty však byly dlouho nejasné a příslušnost jendotlivých lokalit ke konkrétnímu emirátu byla otázkou loajality obyvatel území. V 50. letech 20. století se tuto problematiku rozhodla vyřešit britská vláda, když do tehdejšího Smluvního Ománu vyslala diplomata Juliana Walkera[4]. Během terénního průzkumu a vyjednávání se však podařilo objasnit jen část hranic. Po nalezení ropy v roce 1958 se Dubaj stala zájmovým územím Francie. Proti cizímu kapitálu se emiráty roku 1968 spojily k jednáním o nezávislostim začaly spolupracovat a bohatly. Spojené arabské emiráty (SAE) vznikly roce 1971 po odchodu britských vojsk. Tvoří je federální stát se sedmi autonomními emiráty. Zbývající dva emiráty, Bahrajn a Katar, se k SAE nepřidaly a vyhlásily svůj vlastní samostatný stát. SAE udržují úzké vztahy s Brity a vychází mírově se svými sousedy. SAE stály na straně spojenců při operaci Pouštní bouře v roce 1990. Všechny emiráty tvořící SAE jsou absolutistické monarchie. Pouze emirát hlavního města Abú Zabí má ústavu. Vládci emirátů jsou členy Nejvyšší rady. Emírové ze svého středu volí prezidenta a viceprezidenta federace a jmenují čtyřčlenný poradní orgán. Parlament emirátů se schází jednou ročně a schvaluje federální zákony, řada vyhlášek a zejména tradičních zvyklostí zůstává v jednotlivých emirátech odlišná.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Emirát Šardžá

Občané SAE tvoří jen 11,48 % obyvatelstva.[5] Naprostá většina z nich vyznává Islám.

Zbytek, tedy 88,52 % obyvatel tvoří přistěhovalci, především z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Íránu, kteří vyznávají náboženství svých mateřských zemí, tedy především islám a hinduismus.

Drtivá většina obyvatel žije na pobřeží, z toho 60 % obyvatel jen ve městech Abú Zabí a Dubaji; přes 95 % území je v podstatě liduprázdné. K roku 2007 trpělo celkem 19,5 % obyvatel SAE ve věku od 20 do 79 let cukrovkou a tímto podílem obyvatel trpící zmíněnou chorobou se SAE dostaly na první místo na světě.[6]

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Vývoz v roce 2006

Do poloviny 19. století zde bylo hlavním zdrojem obživy lov perel, ryb a obchod s kořením. Hospodářství doznalo proměny poté, kdy vznikla v Abú Zabí kolem roku 1930 první ropná společnost. Vývoz ropy byl zahájen roku 1962. Díky vývozu ropy počala nová éra masivní výstavby budov a celkové zlepšování úrovně života. Nyní je hospodářství země založeno z 85 % na těžbě a zpracování ropy a zemního plynu. SAE se tak staly jedním z nejbohatších států světa. Průmysl je velice rozvinutý. Vyrábí se cement a hliník, dále se kromě ropy těží také mramor. Zemědělství je zanedbatelné. Obdělává se asi 0,5% plochy a to buď v oázách nebo na územích s umělým zavlažováním. Hlavní plodinou je palma datlová. 80% potravin a spotřebního zboží se musí dovážet.

Země má kvalitní silnice, velké přístavy (Abú Zabí či Dubaj) a čtyři mezinárodní letiště. Zdravotnictví a školství (jsou zde i vysoké školy) jsou na velice vysoké úrovni a jsou zcela bezplatné pro občany Spojených arabských emirátů.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Autonomní emiráty (anglicky)
Nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa v Dubaji

Země se skládá ze sedmi autonomních emirátů:

Zahraniční politika a vztahy[editovat | editovat zdroj]

Ze strany americké vlády byly SAE kritizovány ve zprávě pro lidská práva v roce 2008 za právo šaría ve svém soudním systému.[7] Cizincům hrozí v zemi pokuta nebo vězení za líbání na veřejnosti nebo v případě, že budou přistiženi pod vlivem alkoholu.[8]

V březnu 2014 zrušily Spojené arabské emiráty vízovou povinnost pro občany České republiky a dalších 12 zemí EU.[9]

Spojené arabské emiráty se v roce 2015 zapojily do vojenské intervence v Jemenu pod vedením Saúdské Arábie. Do SAE vyváží zbraně Česká republika. Podle Amnesty International dostává armáda Spojených arabských emirátů „od západních států a jiných zemí dodávky zbraní v miliardové výši, které obratem posílá milicím do Jemenu, jež prokazatelně páchají válečné zločiny.“[10]

SAE jsou spojencem Spojených států a Američané využívají základny a přístavy na území SAE. 3. srpna 2016 se na tajné schůzce v Trump Tower sešel vyslanec korunních princů SAE a Saúdské Arábie s nejstarším synem Donalda Trumpa Donaldem Trumpem Jr. a nabídl pomoc Trumpově volební kampani.[11] Po Trumpově zvolení prezidentem se zástupce SAE snažil údajně ovlivňovat Trumpovu administrativu k tvrdšímu postoji vůči Kataru během katarské diplomatické krize.[12]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Sport[editovat | editovat zdroj]

Spojené arabské emiráty se od roku 1984 zúčastňují olympijských her. Roku 2004 získaly svou první medaili a hned zlatou. Vybojoval ji ve střelbě Ahmed Ahmad al-Maktúm, syn bývalého premiéra. Druhou olympijskou medaili, bronzovou, přidal v roce 2016 judista Sergiu Toma, rodák z Moldavska.[13]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.TOTL
 2. Central Intelligence Agency [online]. CIA World Factbook [cit. 2011-01-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Světová banka. GDP per capita, PPP (current international $) [online]. [cit. 2017-01-14]. Dostupné online. 
 4. UAE Federal Boundaries.pdf, str. 21
 5. UAE Population Statistics in 2019 (Infographics) | GMI. Official GMI Blog [online]. [cit. 2019-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Pocket World in Figures 2008. Londýn: The Economist, 2007. 254 s. ISBN 978-1-86197-844-8. S. 84. (anglicky) 
 7. Jeffrey T. Bergner [online]. S. 2203. Dostupné online. 
 8. Britskému páru hrozí měsíc vězení za polibek v dubajské restauraci. iDnes [online]. 15. března 2010. Dostupné online. 
 9. Bez víz více cestujeme do Emirátů. Metro Praha. Duben 2014, čís. 77, s. 18. Dostupné online. ISSN 1211-7811. 
 10. Česko i Západ vyzbrojují válečný Jemen. Ale nepřímo, přes Emiráty a Saúdy. iDnes.cz [online]. 8. února 2019. Dostupné online. 
 11. Arabští princové nabízeli Trumpovi volební pomoc. Novinky. 22. května 2018.
 12. Americký lobbista, který byl v minulosti odsouzen v Česku, platil Trumpovu sponzorovi. Novinky. 26. března 2018.
 13. UAE at Rio 2016: Judoka Sergiu Toma goes in history books with a bronze for country’s second medal. The National [online]. [cit. 2018-12-04T20:31:32Z]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]