Organizace zemí vyvážejících ropu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Organizace zemí vyvážejících ropu

Budova sídla OPECu ve Vídni
Členské státy
Členské státy
Zkratka OPEC
Vznik 14. září 1960
Sídlo Vídeň, Rakousko
Souřadnice
Členové 13 zemí
Úřední jazyk angličtina
Generální tajemník Abdallah Salem el-Badri
Oficiální web www.opec.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Organizace zemí vyvážejících ropu (zkráceně OPEC z angl. Organization of the Petroleum Exporting Countries) je mezivládní organizace sdružující 13 zemí exportujících ropu. OPEC koordinuje ekonomickou politiku členských zemí, a to zejména v oblasti vyjednávání s ropnými společnostmi ohledně objemu produkce a cen ropy. Sídlo organizace je ve Vídni.

Členské země OPEC dnes kontrolují 75 % veškerých světových ropných zásob, v celosvětovém měřítku tak zajišťují jednu třetinu veškeré ropné produkce a celou polovinu z objemu vývozu ropy.

Řízení organizace[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším orgánem organizace je konference zástupců členských zemí, na které se projednávají otázky vztahů zemí OPEC s politickými a ekonomickými partnery, pro nadcházející období se určují denní kvóty těžby a cena exportované ropy. Konference dále volí radu guvernérů, do které je z každé členské země vyslán jeden zástupce. Přijmutí jakéhokoliv rozhodnutí je na konferenci velmi obtížné, důvodem je potřeba jednomyslného usnesení. Konference se schází alespoň dvakrát ročně. Mezi další orgány OPEC patří generální sekretariát v čele s generálním tajemníkem a hospodářská komise.

Historie[editovat | editovat zdroj]

OPEC založilo na konferenci v Bagdádu dne 14. září 1960 pět zemí, jejichž export ropy výrazně převyšoval domácí spotřebu. V lednu 1961 byly v Caracasu přijaty stanovy OPEC. Zakládající země vytvořily kartel určující objem a cenu exportované ropy, zejména pomocí zavedení těžebních kvót.

Kartel organizace byl během své historie úspěšný - dokázal členským zemím zajistit ohromné zisky ze vzrůstajících cen ropy (ty se od založení organizace několikanásobně zvýšily). Na podzim roku 1973 OPEC záměrně snížila těžbu ropy (o asi 5%), aby mohla její cenu ovlivňovat ve svůj prospěch, a zároveň vyhlásila embargo na vývoz ropy do zemí, které podporovaly Izrael během Jomkipurské války (hlavně USA a Nizozemí) a odstartovala tak první a prozatím největší ropný šok. Ceny ropy se tehdy zvýšily na čtyřnásobek.

Členské země[editovat | editovat zdroj]

členové OPECu ::: Zelená - Zakládající členové, Modrá - Postupní č., Červená - Odchozí č., Žlutá - Možní budoucí č.

Bývalé členské země[editovat | editovat zdroj]

Potenciální členské země[editovat | editovat zdroj]

Bolívie, Súdán a Sýrie byli přizváni ke vstupu do OPEC. Brazílie v současné době členství zvažuje kvůli nově nalezeným zásobám ropy v Atlantiku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. [1]