Burdž Chalífa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Burdž Chalífa
برج خليفة
2012-01-22 Burj Dubai - panoramio.jpg
Poloha
Stát Spojené arabské emiráty
Město Dubaj
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška antény 828 m
Počet podlaží 189 (163)
Podlahová plocha 464 511 m2
Základní informace
Architekt Skidmore, Owings and Merrill
Využití Kanceláře, hotel, vyhlídka
Výstavba 20042010
Odkazy
Oficiální web www.burjkhalifa.ae
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
Mytí fasády, rok 2016

Burdž Chalífa (popř. Burdž Kalifa,[1] arabsky برج خليفة – „Chalífova věž“,[2] anglicky Burj Khalifa) je nejvyšší mrakodrap světa, který byl postaven v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Zpočátku byl znám pod názvem Burdž Dubaj (arabsky برج دبي – „Dubajská věž“), ale krátce po jeho zprovoznění v roce 2010 oznámil dubajský emír Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm, že stavba bude pojmenována po prezidentovi Spojených arabských emirátů, vládci sousedního emirátu Abú Zabí, jehož plné jméno zní Chalífa bin Saíd Ál Nahján.[1]

Průběh výstavby[editovat | editovat zdroj]

Hlavním architektem této jedinečné stavby byl Adrian Smith z renomované chicagské firmy Skidmore, Owings and Merrill. Developerem je Emaar Properties, společnost ze Spojených arabských emirátů, na které získal emirát Dubai 32 % akciový podíl výměnou za pozemky v hodnotě 28 miliard dirhamů (AED). Na stavbě se podílely i americká firma CBM Engineers Inc. a stavební společnosti Samsung Constructions, BESIX a Arabtec. Část výtahů na stavbu dodala pardubická firma Pega Hoist.[3] Samotnou stavbu prováděli hlavně dělníci z Pákistánu, Indie, Bangladéše, ČínyFilipín.

Mrakodrap se stavěl od 21. září 2004 a ještě před dokončením, a to v dubnu 2008, se stal nejvyšší stavbou světa. V lednu 2009 byla dosažena konečná výška 828 metrů včetně antény. Slavnostní otevření proběhlo 4. ledna 2010. Výtahy vedou až do 189. patra ve výšce 638 metrů. Pro běžné užití slouží 163 pater budovy. Vyhlídková plošina pro návštěvníky se nachází ve 148. patře ve výšce 555 metrů.[4] Celková podlahová plocha má rozlohu 464 511 metrů čtverečních. V celém mrakodrapu se nachází 57 výtahů a 8 eskalátorů.

Zajímavostí je, že během výstavby nebyla konečná výška mrakodrapu dlouho přesně známa, protože byla přísně tajena kvůli konkurenci. Podle předběžných odhadů se předpokládala (a uvádí to i stavební firma[5]) asi 808 metrů a 162 podlaží. Firma OTIS, která pro budovu dodala 54 výtahů, uvádí 800 metrů.[6] Projekty na oficiální stránce budovy naznačovaly až 195 podlaží. Podle některých zdrojů se spekulovalo, že výška mrakodrapu mohla být i více než 940 metrů, dokonce až 1 011 metrů.[7] Budova je součástí rozsáhlého projektu s názvem Downtown Dubai v hodnotě 20 miliard dolarů, zahrnujícího i několik dalších mrakodrapů, obrovské nákupní středisko Dubai Mall a umělé jezero s vodotrysky uprostřed komplexu.

Rekordy[editovat | editovat zdroj]

Burdž Chalífa ve srovnání s nejvyššími stavbami světa

V únoru 2007 předstihl skelet budovy mrakodrap Willis Tower i tehdy teprve rozestavěný One World Trade Center jako budovu s největším počtem podlaží na světě. 7. dubna 2008 developerská firma EMAAR Properties oznámila, že Burdž Chalífa je se 160 kompletními podlažími a výškou 629 metru již nejvyšší stavbou světa.

Po dostavění drží Burdž Chalífa kolem 15 prestižních rekordů (mj. nejvyšší nekotvená stavba, nejvyšší obytná stavba, nejvyšší mrakodrap). Pozoruhodná je také kategorie nejvyšší kdy postavené stavby světa (včetně stožárů a jiných struktur), ve které mrakodrap Burdž Chalífa podstatně překonal již neexistující televizní a rozhlasový Vysílač KonstantynowPolsku, který měl výšku 646,38 m, avšak dne 8. srpna 1991 se zhroutil a již nebyl obnoven. Současně je Burdž Chalífa budovou s největším počtem pater, nejmohutnější výtahovou instalací a také nejrychlejšími výtahy na světě (18 m/s, tj. 65 km/h),[8] nejvyšší betonovou stavbou či stavbou s nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou (ve 124. patře), s nejvýše položenou mešitou (ve 158. patře), instalací hliníkové nebo skleněné fasády (do výšky 512 m) či nejvýše položeným bazénem (v 76. patře).[9][10][11] Kuriózním rekordem je nejdelší dosud učiněný BASE jump (skok z výšky s padákem – jeden z adrenalinových sportů) z nejvyššího bodu Burdž Chalífy.[12] Je to též první budova, která je zobrazena v Google Maps (Street View) i co se týče chodeb, výhledu z vybraných pater a veřejných prostorů uvnitř budovy.[13]

Popis a design budovy[editovat | editovat zdroj]

Developerem celého projektu je arabská firma Emaar Properties. Budovu projektovala známá firma Skidmore, Owings and Merrill, která spolupracovala i na projektech Sears Tower (dnešní název Willis Tower) v Chicagu, One World Trade CenterNew Yorku, Ťin MaoŠanghaji a mnoha dalších výškových budov. Hlavním architektem byl Adrian Smith. Architekti se inspirovali návrhy Franka Lloyda Wrightaislámskou architekturou. Členitý tvar budovy má připomínat rozvinutý květ květiny Hymenocallis, která se v Dubaji vyskytuje. Strukturálním inženýrem stavby byl William F. Baker.

Základová deska má plochu 7000 m², pod ní se nachází 850 pilířů, širokých až 1,5 m a hlubokých až 50 m, celkově bylo na základy spotřebováno 45 000 m³ betonu. Většina kostry budovy je z betonu, vrchní čtvrtina je ocelová. Vnější obklady jsou z vyztuženého skla, speciálně vybraného do extrémních podmínek (vysoké teploty, písečné bouře, silný vítr ve vrchní části budovy). Na návrhu interiéru spolupracoval módní návrhář Giorgio Armani.


Panorama města Dubaje s mrakodrapem Burdž Chalífa
Panorama města Dubaje s mrakodrapem Burdž Chalífa

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využití budovy má být smíšené. 37 pater zabírá Armani Hotel, první svého druhu, v 63 patrech je celkem 700 luxusních bytů, zbytek budovy patří kancelářím a technologickým prostorům. Vyhlídková plošina pro návštěvníky je na 124. patře, vrchol budovy slouží telekomunikacím. Na 78. patře je položen plavecký bazén.

Kritika stavebních firem od dělníků[editovat | editovat zdroj]

Na výstavbě mrakodrapu se podílelo zhruba 10 000 lidí z mnoha zemí. Stavební dělníci však pocházeli převážně z Jižní, popřípadě Jihovýchodní Asie.[14] Ti si opakovaně stěžovali na nízké mzdy a špatné pracovní podmínky. Podle tisku si zkušený tesař vydělal 7,60 US-$ (asi 125 ) za den, nekvalifikovaný dělník pak 4,00 US-$ (asi 66 Kč) za den. Časté byly také případy pozdní výplaty mezd, někteří zaměstnavatelé také zadržovali pasy svých zaměstnanců až do skončení zaměstnání.[15] Odbory jsou ve Spojených arabských emirátech zatím zakázané. 21. března 2006 vypukly na stavbě nepokoje, když nepřijely autobusy odvážející dělníky na ubytovny. Nespokojení dělníci ničili auta, vybavení kanceláří i stavby. Podle úředníků dubajského ministerstva vnitra způsobili škody za 1 milion US-$ (asi 20 milionů Kč). Další den většina dělníků odmítla nastoupit do práce, ke stávce se připojili i dělníci pracující na rozšíření Dubajského letiště. Po vyjednávání se v následujícím dni dělníci vrátili do práce.[16]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Podívejte se na velkolepé otevření nejvyšší budovy světa
 2. Nejvyšší budova světa - orchidej sahá až do nebes [online]. Ct24.cz, 2010-01-04 [cit. 2010-01-04]. Dostupné online. 
 3. Nejvyšší mrakodrap světa v Dubaji vyrůstá pomocí českých výtahů, Stavební fórum
 4. Jak vypadá svět ze 148. patra? Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa nabízí luxus v oblacích. iROZHLAS [online]. 2018-03-10 [cit. 2018-03-25]. Dostupné online. 
 5. http://www.doka.com/doka/en_global/references/constructionmethods/climbingsystems/selfclimbing/pages/03274/index.php www.doka.com The Formwork Experts
 6. http://www.otis.com/corp/c1-projects.html Projektová dokumentace firmy OTIS
 7. http://www.dubaimegaprojects.com/ www.dubaimegaprojects.com
 8. Burj Dubai will have world's highest elevator installation
 9. http://www.putzmeister.de/cps/rde/xchg/SID-3C6E00FC-8269E805/pm_online/hs.xsl/5933_ENU_HTML.htm
 10. http://www.tallest-building-in-the-world.com/2008/08/19/under-construction/some-interesting-facts-on-the-burj-dubai-the-tallest-building-in-the-world-under-construction.htm
 11. http://www.ndtv.com/news/world/dubais_skyscraper_has_worlds_highest_mosque.php
 12. http://news.bbc.co.uk/2/hi/8448411.stm
 13. Burdž Chalífa ve Street View
 14. Whitaker, Brian."Riot by migrant workers halts construction of Dubai skyscraper", The Guardian, 23 March 2006. Ověřeno k 25 March 2006. 
 15. Riot by migrant workers halts construction of Dubai skyscraper, The Guardian
 16. Laborers riot over low Dubai wages, MSNBC

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]