Afonso de Albuquerque

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Afonso de Albuquerque
Afonso de Albuquerque
Afonso de Albuquerque
Narození 1453
Alhandra, Portugalsko
Úmrtí 16. prosince 1515
Goa, Indie
Místo pohřbení Lisabon
Povolání objevitel, voják, státník a mořeplavec
Funkce Governor of Portuguese India (1509–1515)
Podpis Afonso de Albuquerque – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Afonso de Albuquerque, španělsky Alfonso de Albuquerque, zvaný Alfonso Veliký (1453 Alhandra u Lisabonu16. prosince 1515 pobřeží u Velha Goa, Indie) byl portugalský mořeplavec, conquistador a politik, později druhý guvernér Portugalské Indie. Dobyl Hormuz (1507, podruhé 1515), Gou (1510) a Malaku (1511), tím upevnil portugalskou koloniální hegemonii v Indickém oceánu.

Narodil se v přední portugalské šlechtické rodině. Byl vychován na dvoře krále Alfonsa V. Poté sloužil celkem deset let v severní Africe, zejména v Maroku, kde se mj. zúčastnil dobytí Tanžíru (1471).

Dobývání v Indickém oceánu[editovat | editovat zdroj]

Jeho jméno je spojováno s portugalskými výboji na východě, kde se jednalo o ovládnutí lukrativního obchodu s kořením, kontrolovaného dosud arabskými překupníky. Po relativně neúspěšné výpravě do Indie, kterou roku 1500 podnikl Pedro Álvares Cabral (utrpěl porážku u Kalikatu) se sám v roce 1502 účastnil druhé výpravy Vasco da Gamy do Indie, kde roku 1503 na kočínském pobřeží, které dobyl založil první portugalskou pevnost v Asii a obchodní základnu v osadě Quilon, poté se vrátil s bohatou kořistí do Lisabonu. Při další výpravě do Indie, které velel Tristão da Cunha se v roce 1506 s části loďstva odpojil od jeho výpravy a cestou opevnil ostrov Sokotra na východním africkém pobřeží s úmyslem blokovat výjezd z Rudého moře a tím i arabský obchod s Indií. V roce 1507 obsadil a dobyl Hormuz v ústí Perského zálivu.[1] Roku 1508 přistál v Indii, kde měl vystřídat jako guvernér Francisco de Almeidu (aniž by jako on nesl titul místokrále). Do úřadu však mohl nastoupit až v roce 1509, protože nedůvěřivý Almeida ho napřed vzal do zajetí. K jeho prvním významným činům patřilo dobytí Goi v březnu a listopadu 1510, která byla do té doby ovládána muslimskými vládci. Po tomto vítězství byla portugalská vláda v Indii hinduistickými panovníky všeobecně uznána. Rozhodl se v Goi vybudovat námořní základnu, hlavní město se sídlem guvernéra, středisko obchodu s kořením a také dovozem koní z Persie pro vládce okolních indických států.

Další výpravy podnikl do Malajsie, kde mezi červencem a srpnem 1511 dobyl Malaku. Roku 1513 plul do Rudého moře, kde jako první Evropan projel úžinou Bab-al-Mandab, ztroskotal však při pokusu dobyt Aden. O dva roky později obsadil podruhé Hormuz, který byl opevněn a stal se až do roku 1622 jednou z hlavních portugalských základen v Asii. Během návratu do Indie se dověděl o svém sesazení z úřadu guvernéra. Zemřel 16. prosince 1515 na lodi při pobřeží nedaleko města Velha Goa.

Jeho význam pro portugalskou koloniální říši spočívá v jeho přesvědčení, že toto rozsáhlé území nelze bránit a udržet jen pomocí opevněných základen. Vsadil na flexibilní námořní flotilu, jež by byla schopna postavit se během krátké doby protivníkům kdekoliv v Indickém oceánu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Cartas de Dom A. d´A. Lisabon 1884.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • R. Bouvier: Albuquerque. Paříž 1932.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]