Afonso de Albuquerque

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Afonso de Albuquerque
Afonso de Albuquerque
Afonso de Albuquerque
Narození 1453
Alhandra, Portugalsko
Úmrtí 16. prosince 1515
Goa, Indie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Afonso de Albuquerque, španělsky Alfonso de Albuquerque, zvaný Alfonso Veliký (1453, Alhandra u Lisabonu16. prosince 1515, pobřeží u Velha Goa, Indie) byl portugalský mořeplavec, conquistador a politik, později druhý guvernér Portugalské Indie. Dobyl Hormuz (1507, podruhé 1515), Gou (1510) a Malaku (1511) a upevnil portugalskou koloniální hegemonii v Indickém oceáně.

Narodil se v přední portugalské šlechtické rodině a byl vychován na dvoře krále Alfonsa V. Poté sloužil celkem deset let v severní Africe, zejména v Maroku, kde se mj. zúčastnil dobytí Tanžíru (1471).

Dobývání v Indickém oceánu[editovat | editovat zdroj]

Jeho jméno je však spojováno s portugalskými výboji na východě, kde se jednalo o ovládnutí lukrativního obchodu s kořením, kontrolovaného dosud arabskými překupníky. Po relativně neúspěšné výpravě do Indie, kterou roku 1500 podnikl Pedro Álvares Cabral (utrpěl porážku u Kalikatu) se sám v roce 1502 účastnil druhé výpravy Vasco da Gamy do Indie, kde roku 1503 na kočínském pobřeží, které dobyl založil první portugalskou pevnost v Asii a obchodní základnu v osadě Quilon a vrátil se s bohatou kořistí do Lisabonu. Při další výpravě do Indie, které velel Tristao da Cunha. V roce 1506 se s části loďstva odpojil od výpravy ujal se velení a cestou opevnil ostrov Sokotra na východním africkém pobřeží s úmyslem blokovat výjezd z Rudého moře a tím i arabský obchod s Indií, a roku 1507 obsadil a dobyl Hormuz v ústí Perského zálivu.[1] Roku 1508 přistál v Indii, kde měl vystřídat jako guvernér Francisco de Almeidu (aniž by jako on nesl titul místokrále). Svůj úřad však mohl nastoupit až v roce 1509, protože nedůvěřivý Almeida ho napřed vzal do zajetí. K jeho prvním významným činům patřilo dobytí Goi v březnu a listopadu 1510, která byla do té doby ovládána muslimskými vládci. Po tomto vítězství byla portugalská vláda v Indii hinduistickými panovníky všeobecně uznána. Rozhodl se vybudovat Gou jako námořní základnu, hlavní město se sídlem guvernéra a středisko obchodu s kořením a také dovozem koní z Persie pro vládce okolních indických států.

Další výpravy podnikl do Malajsie, kde mezi červencem a srpnem 1511 dobyl Malaku, a během roku 1513 do Rudého moře, kde jako první Evropan vůbec projel úžinou Bab el Mandeb, ztroskotal však při pokusu o dobytí Adenu. O dva roky později obsadil podruhé Hormuz, který byl opevněn a stal se až do roku 1622 jednou z hlavních portugalských základen v Asii. Během návratu do Indie se dověděl o svém sesazení jako guvernér a zemřel 16. prosince 1515 na lodi při pobřeží nedaleko města Velha Goa.

Jeho význam pro portugalskou koloniální říši spočívá v jeho přesvědčení, že toto rozsáhlé území nelze bránit a udržet jen pomocí opevněných základen. Vsadil na flexibilní námořní flotilu, jež by byla schopna postavit se během krátké doby protivníkům kdekoliv v Indickém oceánu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Cartas de Dom A. d´A. Lisabon 1884.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Afonso de Albuquerque Biography - online anglicky

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • R. Bouvier: Albuquerque. Paříž 1932.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]