Diogo Rodrigues

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diogo Rodrigues
DIOGO RODRIGUES Painting in GOA Records.jpg
Narození 1500
Portugalsko
Úmrtí 21. dubna 1577 (ve věku 76–77 let)
Goa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Diogo Rodrigues (?, Portugalsko21. dubna 1577, Velha Goa, Portugalská Indie) byl portugalský mořeplavec, který prozkoumal a jako první Evropan mapoval ostrovy v Indickém oceánu. Je po něm pojmenováný ostrov Rodrigues. V roce 1528 prozkoumal ostrovy Réunion, Mauricius a Rodrigues. Dohromady tyto ostrovy pojmenoval Maskarény nebo Maskarénovy ostrovy na počest svého krajana mořeplavce a místokrále v Goa Pedro Mascarenhase, který ostrovy navštívil v roce 1512.

Podle José Nicolau da Fonsecy byl pohřben v Goa s nápisem na hrobě:

Acqui Jaz Diogo Rodrigues o do Forte, Capitão DESTA Fortaleza, o kva derrubou os pagodes destas Terras. Falleceu á 21 de Abril de 1577 annos.

V českém překladu: "Zde leží Diogo Rodrigues z pevnosti. Kapitán této pevnosti, který zničil pagody těchto území. Zemřel 21. dubna léta Páně 1577.."

Během jeho působení v Goa byly všechny hinduistické chrámy v Salcette nedaleko města Margao zničeny. Osobně dohlížel na tuto zkázu. To vedlo k masovému exodu Hindů z portugalského území. Hinduisté s ikonami svých božstev uprchli přes řeku Zuari na území hinduistických králů Sonda. Mezi zničenými chrámy byly chrámy Ramnathi, Shantadurga a Mangeshi.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FONSECA, José Nicolau da. An Historical & Archaeological Sketch of the City of Goa. Bombaj: Thacker - asijské vzdělávací služby, 1878. ISBN 8120602072. S. 47–48. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]