Mauricius (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mauricius
Île Maurice (francouzština)
Pohled na vrcholy Trois Mamelles a Mont Rempart z města Curepipe
Pohled na vrcholy Trois Mamelles a Mont Rempart z města Curepipe
Poloha ostrova Mauricius v Indickém oceánu
Poloha ostrova Mauricius v Indickém oceánu

Poloha ostrova Mauricius v Indickém oceánu
ostrov Mauricius
ostrov Mauricius
LokalizaceIndický oceán
StátMauriciusMauricius Mauricius
Topografie
Rozloha1 865 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka65 km
Šířka45 km
Nejvyšší vrcholPiton de la Petite Rivière Noire (828 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel1 192 300 (2011)
Hustota zalidnění639,3 obyv./km²
Největší sídloPort Louis
Používané jazykykreolština, angličtina, francouzština
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mauricius (francouzsky Île Maurice, kreolsky Moris, anglicky Mauritius) je sopečný ostrov v Indickém oceánu, druhý největší z ostrovů Maskarénského souostroví. Mauricius je zároveň také největší ostrov Mauricijské republiky, na němž se nachází její hlavní město Port Louis.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Mauricius se nachází v západní části Indického oceánu, jeho pobřeží je obklopeno korálovými útesy a řadou malých ostrůvků. Nejbližší větší pevninou v okolí je ostrov Réunion, francouzský zámořský departement, který je od Mauricia vzdálený 172 km směrem na jihozápad.

Mapa ostrova

Pokud jde o území Mauricijské republiky, asi 400 km na severovýchod od její metropole na ostrově Mauricius leží korálový atol Cargados Carajos (Saint Brandon) a 560 km směrem na východ ostrov Rodrigues. Souostroví Agaléga, které je rovněž součástí Mauricijské republiky, leží na sever od Mauricia ve vzdálenosti 1064 km (pozn.: některé zdroje uvádějí vzdálenost 1122 km [1]) tedy dále, než Madagaskar, který se nachází ve vzdálenosti 868 km od Mauricia směrem na západ.[2]

Geologie a geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov vznikl vulkanickou činností v době před 15 až 8 milióny let. Na Mauriciu již neexistuje žádná činná sopka, avšak stopy zdejší sopečné minulosti jsou patrné dodnes, ať už to jsou pozůstatky velké kaldery, tvary místních horských vrcholů v podobě skalních suků či věží nebo zachovalý sopečný kráter Trou-aux-Cerfs, který má průměr 300 metrů a nachází se v centrální části ostrova přímo uprostřed města Curepipe.

Nejvyšším vrcholem Mauricia je Piton de la Petite Rivière Noire (828 m n. m.), který se zvedá v jihozápadní části ostrova uprostřed národního parku Black River Gorges National Park. Nadmořská výška ostatních vrcholů v této oblasti s výjimkou Mount Cocotte (780 m n. m.) se pohybuje kolem 600 metrů.V pořadí druhé dva nejvyšší vrcholy ostrova Le Pouce a Pieter Both (oba shodně 820 m n. m.) leží o téměř tři desítky kilometrů severněji poblíž metropole Port Louis. Centrální náhorní plošinu obklopuje nížinaté pobřeží, lemované v přilehlých vodách korálovými útesy.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí na Mauriciu je tropické[3] – vlhké, avšak s poměrně stabilními teplotami, které se v průběhu celého roku pohybují zhruba mezi 20 (minima) až 30 (maxima) °C. Jelikož se Mauritius nachází na jižní polokouli, poněkud nižší teploty jsou zde v období od června do srpna, ale ani v těchto měsících denní maxima zpravidla neklesají pod 26 – 27 °C. Relativně nejdeštivějším měsícem je únor, nejméně srážek je v období od září do listopadu. Stabilní je i doba slunečního svitu, která zpravidla přesahuje 7 hodin denně, a také vlhkost vzduchu, která se celoročně pohybuje mezi 80 a 85 %. [4][5]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Hustota zalidnění na Mauriciu patří k nejvyšším na světě.[3] Většinu obyvatelstva tvoří míšenci, přičemž asi dvě třetiny obyvatel jsou indického původu. K dispozici nejsou konkrétní údaje, protože na Mauriciu se již od roku 1972 při sčítání obyvatel nezjišťuje jejich etnický původ.[3]

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Hlavním oficiálním jazykem je angličtina, jako druhý úřední jazyk je uznávána francouzština. Drtivá většina obyvatel (86.5% podle údajů z roku 2011)[3] vzhledem k jejich rozmanitému původu ale používá mauricijskou kreolštinu, která však nemá status oficiálního jazyka.[6]

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Převažujícím náboženstvím na ostrově je hinduismus (51,9% podle údajů z roku 2011). Po něm následuje křesťanství (31,4%) a islám (15,3%). Zbytek představují vyznavači buddhismu a dalších náboženství, pouze 0,7% populace je bez vyznání.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově je poměrně hustá síť silnic, při pobřeží se nacházejí četné přístavy. Velké letiště Port Luis Sir Seewoosagur Rangoolam Airport (MRU/FIMP) se rozkládá na jihu ostrova poblíž jeho východního pobřeží.[7]

Železnice[editovat | editovat zdroj]

Železniční tratě existovaly na Mauriciu od 60. let 19. století do roku 1964. V největším rozsahu měly až 250 km. Díky ztrátovosti po Druhé světové válce bylo rozhodnuto o zrušení železnice. Poslední osobní vlak uskutečnil svou cestu 31. března 1956 mezi Port-Louis a Curepipe. Přeprava cukru a dalšího zboží pokračovala až do roku 1964. Železnice byla poté rozbrána a prodána jako kovový šrot. Část kolejových vozidel byla prodána jako šrot do Jižní Afriky a část kolejí šla do Indie.

Kvůli přetrvávajícím dorpavním zácpám na silnicích bylo v roce 2017 rozhodnuto o obnovení železniční dopravy formou lehké železnice. V lednu roku 2018 byla zahájena výstavba železničního spojení mezi metropolí Port Louis a městem Rose Hill. Provoz na tomto úseku měl být zahájen v září 2019. Druhá etapa výstavby, jejíž součástí je vybudování mostu mezi Coromandelem a Sorèze, má být hotova v roce 2021. Na železniční trati se plánuje 19 stanic, moderní nízkopodlažní soupravy typu "Urbos 100" z produkce španělské firmy Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) se budou pohybovat rychlostí 80 km/hod. Celkové náklady na výstavbu nového dopravního spojení, která byla vyvolána přetížeností silniční dopravy v oblasti portlouiské aglomerace, mají činit 18,8 miliard mauricijských rupií. Vláda počítá s tím, že cena jízdného Metro Expressem bude odpovídat běžnému tarifu veřejné dopravy, pro seniory, studenty a zdravotně postižené osoby bude přeprava zdarma.[8] První vlaková souprava byla slavnostně dovezena na ostrov 4. července 2019.[9]

Příroda ostrova Mauricius[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Île Maurice na francouzské Wikipedii, Agaléga na francouzské Wikipedii a Maurice (pays) na francouzské Wikipedii.

  1. Encyklopaedia Mauritiana: Agalega Islands [online]. [cit. 2018-12-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  2. Seznam. okres Agaléga, Mauricius [online]. mapy.cz [cit. 2018-12-16]. Dostupné online. 
  3. a b c d The World Factbook: Africa: Mauritius [online]. CIA [cit. 2018-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-07-20. (anglicky) 
  4. Le Climat de l’Ile Maurice [online]. [cit. 2018-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-12-15. (francouzsky) 
  5. Prévisions Météorologiques à 10 Jours pour l’Ile Maurice [online]. [cit. 2018-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-12-15. (francouzsky) 
  6. Langues de l’Ile Maurice [online]. [cit. 2018-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-12-12. (francouzsky) 
  7. Suivi des Avions et Bateaux en Temps Réel [online]. [cit. 2018-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-12-15. (francouzsky) 
  8. Metro Express sur les rails en septembre 2019. G News [online]. vláda Mauricijské republiky, 2018-12-14 [cit. 2018-12-16]. Dostupné online. (francouzsky) 
  9. RAMESSUR-BHOYROO, Preity; PAYEN, Emily. Metro Express : «C’est un cadeau du gouvernement Lepep à l'île Maurice», dit Nando Bodha. Defimedia.info [online]. [cit. 2019-12-19]. Dostupné online. (francouzsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]