Snovačovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSnovačovití
alternativní popis obrázku chybí
Samec snovače žlutého (Ploceus velatus) při stavbě hnízda
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Podřádzpěvní (Passeri)
InfrařádPasserida
NadčeleďPasseroidea
Čeleďsnovačovití (Ploceidae)
Sundevall, 1836
Podčeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Snovaččí hnízdo v Indii
Snovatec červenočapkový (Malimbus rubricollis)
Snovač Spekeův (Ploceus spekei)
Přádelník rezavoocasý (Histurgops ruficauda)
Snovač asijský (Ploceus philippinus)

Snovačovití (Ploceidae) je početná čeleď čítající asi 114 druhů snovačů, snovatců, tkalčíků, astrildovců, přádelníků a vid – malých pěvců žijících na území subsaharské Afriky, Madagaskaru a jižní Asie. Vyskytují se zpravidla v otevřených krajinách, některé druhy se však zdržují i v lesích. Jedná se malé ptáky, většinou velikosti vrabce. Jsou nejlépe známí díky svým hnízdům, která mívají kulovitý nebo protáhlý tvar, jsou spletena z travin a listů a zavěšena na větvi stromu nebo na rákosovém stéblu. Vchod je pak umístěn po jeho straně nebo vespod. Některé druhy si staví společná, velká hnízda s několika vchody a komůrkami.

V minulosti byli všichni snovačovití slučováni s vrabcovitými (Passeridae), vdovkovitými (Viduidae) a astrildovitými (Estrildidae) a tvořili společně vlastní, velmi početnou čeleď.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 bylo na základě molekulárních analýz mitochondriálních i jaderných markerů prokázáno, že původní vymezení rodů Malimbus a Ploceus je polyfyletické, a proto byla navržena nová systematika podčeledi Ploceinae, ve které jsou rodová jména pozměněna podle přirozených kladů, a z níž je vyčleněna čeleď Amblyospizinae jako samostatná bazální vývojová linie. Recentní rody a druhy podle nové systematiky uvádí následující přehled:[1]

Podčeleď Amblyospizinae Roberts 1947

Podčeleď Bubalornithinae Chapin 1917

Podčeleď Ploceinae Sushkin 1927

Podčeleď Plocepasserinae Sushkin 1927

Rod Anomalospiza (s jediným druhem, přádelníkem kukaččím (Anomalospiza imberbis)), tradičně řazený do příbuzenstva přádelníka dlasčího (Amblyospiza albifrons), se ukázal být sesterskou či vnitřní skupinou vdovkovitých (Viduidae) a není tedy vůbec součástí snovačovitých v moderním pojetí.[1]

Fylogenetické vztahy[editovat | editovat zdroj]

Fylogenetické analýzy založené na mitochondriálních a jaderných markerech ukázaly, že snovačovití jsou přirozeným, holofyletickým taxonem uvnitř Passeroidea. Jejich vývojová linie se pravděpodobně oddělila v miocénu.[1]

Vnitřní příbuzenské vztahy zobrazuje následující fylogenetický strom:[1]

Snovačovití
Amblyospizinae

Amblyospiza

?

Pachyphantes[pozn. 1]

Plocepasserinae

Sporopipes

Plocepasser

Philetairus

Pseudonigrita

?

Histurgops

Bubalornithinae

Dinemellia

Bubalornis

Ploceinae

Ploceus

Foudia

Quelea

Euplectes

Nelicurvius

Malimbus

?

Brachycope

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Snovač nádherný by mohl podle rozdílných zdrojů spadat buď jakožto Pachyphantes superciliosus do podčeledi Amblyospizinae, nebo jakožto Malimbus superciliosus do podčeledi Ploceinae. Molekulární analýzy, které by rozhodly, u něj dosud nebyly provedeny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d DE SILVA, Thilina N.; PETERSON, A. Townsend; BATES, John M.; FERNANDO, Sumudu W.; GIRARD, Matthew G. Phylogenetic relationships of weaverbirds (Aves: Ploceidae): A first robust phylogeny based on mitochondrial and nuclear markers. S. 21–32. Molecular Phylogenetics and Evolution [online]. Elsevier B.V., 21. prosinec 2016 [cit. 2017-01-09]. Svazek 109, s. 21–32. Online před tiskem. Dostupné online. ISSN 1055-7903. DOI 10.1016/j.ympev.2016.12.013. PMID 28012957. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BURNIE, David, a kol. Ptáci. Překlad Helena Kholová. Praha: Euromedia Group, k. s., 2008. ISBN 978-80-242-2235-6. S. 454. 
  • Weavers and Allies (Ploceidae) [online]. The Internet Bird Collection (IBC) [cit. 2010-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]