Yas Marina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yas Marina
Nákres trati
Základní informace
Lokace Yas, Abú Zabí, SAE
Délka okruhu 5.6 km
Počet kol 56
Délka závodu 305.470
Nejvíce výher (jezdec) 2 (Německo Sebastian Vettel)
Nejvíce výher (stáj) Rakousko Red Bull
Poprvé v kalendáři 2009
Poslední závod (2013)
Vítěz Německo Sebastian Vettel
Rakousko Red Bull
1:39:36,8 h
Pole position Německo Sebastian Vettel
Rakousko Red Bull
1:39,394
Nejrychlejší kolo Spojené království Lewis Hamilton
McLaren-Mercedes
1:41,274
Souřadnice

Záměr pořádat Grand Prix Abú Zabí byl poprvé oznámen během sezony 2007 na Festivalu formule 1. Během krátké doby byl vypracován územní plán a začaly první pohovory o vzhledu budoucího okruhu. Hlavním architektem byl jmenován Hermann Tilke, který se rozhodl, že nová závodní trať bude podlehát všem oblíbeným trendům současnosti. Prvním rozhodnutím, které padlo, bylo místo položení závodiště, kterým se stal uměle vybudovaný ostrov Yas, trať by se měla stát součástí budovaného prvního zábavního parku Ferrari. Tento zábavní park by měl mít celkovou rozlohu 250 tis. čtverečních metrů, přičemž okruh by měl ležet v jeho samotném středu.

Nedlouho po oznámení celého projektu, získala Grand Prix Abú Zabí bohatého sponzora - leteckou společnost Etihad Airways. Doba kontraktu byla stanovena na tři roky.

Mezi hlavní lákadla okruhu patří krom velmi rozmanitého prostředí (moderní město, přístav, poušť) i zajímavý tvar samotného závodiště. Nabízí jak dlouhé rovinky vhodné k předjíždění - zejména díky prudkému brždění na jejich konci -, tak i veliké množství zatáček všech různých druhů, z nichž některé jsou přímou inspirací u svých slavných protějšků (zatáčka Eau Rouge z belgické Spa). Obsahuje jak části velmi rychlé, tak i místa extrémně pomalá. Závodnímu okruhu Yas Island nelze upřít kouzlo, s jakým kombinuje nové originální prvky s těmi starými, osvědčenými. Toto závodiště je jak výzvou pro závodní techniky, neboť se přímo nabízí k ohromnému množství různých nastavení monopostu, tak i pro samotné piloty, jejichž talent otestuje mírou přímo vrchovatou. Už samotný pohled na traťový plán působí úchvatným a strhujícím dojmem. Yas Island je okruh, který se již teď zapsal do historie.

Podle prvních propočtů by maximální rychlost měla dosáhnout při zachování současných pravidel 320 km/h, přičemž rychlost průměrná by se měla pohybovat okolo 200 km/h. Monopost by měl celou trať projet v čase cca 1 minuta 39 sekund.

Doposavadní vítězové[editovat | editovat zdroj]

Rok Vítěz závodu Stáj Lokace
2010 Německo Sebastian Vettel Red Bull-Renault Yas Marina
2009 Německo Sebastian Vettel Red Bull-Renault Yas Marina

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]