McLaren

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce McLaren (rozcestník).
Spojené království McLaren–Renault
Celý název McLaren F1 Team
Sídlo McLaren Technology Centre
Woking, Surrey, Velká Británie
Zakladatel(é) Bruce McLaren
Šéf týmu Zak Brown
(Chief Executive Officer)
Technický ředitel Pat Fry
(Engineering Director)
Andrea Stella
(Performance Director)
Jezdci Spojené království 4. Lando Norris
Španělsko 55 Carlos Sainz Jr.
Testovací jezdci Brazílie Sérgio Sette Câmara
Šasi MCL34
Pneumatiky Pirelli
Statistiky ve Formuli 1
Debut Grand Prix Monaka 1966
Poslední závod Grand Abu Dhabi 2018
Počet startů 826 (822 startů)
Počet titulů konstruktérů 8 1974, 1984, 1985, 1988, 1989, 1990, 1991, 1998)
Počet titulů jezdců 12 1974, 1976, 1984, 1985, 1986, 1988, 1989, 1990, 1991, 1998, 1999, 2008)
Počet vítězství 182
Počet Pole position 155
Počet nejrychlejších kol 155
Piloti
Nejvíce startů Spojené království D. Coulthard (150)
Nejvíce bodů Francie A. Prost (458,5)
Nejvíce vítězství Brazílie A. Senna (35)
Nejvíce podií Francie A. Prost (63)
Nejvíce Pole Position Brazílie A. Senna (46)
Nejvíce nejrychlejších kol Finsko M. Häkkinen (25)
Nejvíce titulů Francie A. Prost (3)
Brazílie A. Senna (3)

McLaren Racing Limited, v současnosti závodící jako McLaren F1 Team, je automobilová stáj formule 1, založená v roce 1963 Novozélanďanem Brucem McLarenem (1937–1970). První závod, kterého se tým zúčastnil, byla Velká cena Monaka v roce 1966. Firma sídlí v Anglii ve Wokingu. Současný tým vznikl sloučením původního závodního týmu Bruce McLarena s firmou Rona Dennise Project 4 v roce 1981. V současnosti je součástí společnosti McLaren Racing, člena McLaren Group. Do roku 2014 byly motory dodávány dceřinou společností spoluvlastníka, Mercedesem, od následujícího roku 2015 se však stáj rozhodla používat motory Honda.

Od sezony 2017 jezdí v týmu McLaren Španěl Fernando Alonso a Belgičan Stoffel Vandoorne.

Bruce McLaren řídí McLaren M7C na okruhu v Nürburgu v roce 1969

Závodní historie 1960–1999[editovat | editovat zdroj]

60. léta[editovat | editovat zdroj]

McLaren M1A sportovní auto z roku 1964

Počátky slavného týmu byly poněkud kostrbaté, zakladatel Bruce McLaren zvolil k pohonu svého závodního stroje hlučný, ale slabý motor Ford, mezi jehož nevýhody patřila i přílišná velikost a objem. Na radu okolí ještě ten rok motor několikrát změnil, až později zvolil spolehlivý Serenissima, s nímž také dosáhl prvního bodu. V roce 1967 poháněl nový auto motor BRM, který měl ovšem zásadní problémy se spolehlivostí, načež se Bruce rozhodl, že nejlepší bude důvěřovat sportovní divizi Fordu a sáhnout po agregátu firmy Cosworth.

Rok 1967 se ovšem i tak zapsal do historie závodního týmu McLaren. Tým totiž dominantním způsobem vyhrál severoamerickou závodní sérii CanAm sports cars, když dvojice Bruce McLaren (2) – Denny Hulme (3) postupně vyhrála pět závodů z celkových šesti. Stáj tuto výhru obhájila i ve čtyřech následujících ročnících.

Bruce McLaren, zakladatel týmu

Pro rok 1968 se McLarenovi podařila pozoruhodná věc, když do druhého vozu zlanařil mistra světa z předchozí sezony Dennyho Hulma, s nímž získal konečné druhé místo v poháru konstruktérů, což byla věc před zahájením sezóny naprosto nečekaná. Hulme se tehdy umístil na třetím místě a dokonce se mu podařilo vyhrát dva závody. První výhru pro stáj však zajistil sám zakladatel během Grand Prix Belgie na okruhu Spa-Francorchamps. Přestože se počítalo pouze s ročním Hulmovým angažmá, stala se mu stáj domovem až do roku 1974.

Na další výhru musela tato stáj počkat až do posledního závodu následující sezóny, kdy Hulme vyhrál Grand Prix Mexika. Tým dokončil rok na celkovém čtvrtém místě, ale Bruce McLaren dokázal získat třetí pozici alespoň poháru jezdců. Zapamatování hodná ovšem byla zejména další účast v CanAm, kde se jezdcům McLarenu podařilo vyhrát všech jedenáct závodů a dokázali tak, že se s touto malou stájí musí do budoucna počítat.

70. léta[editovat | editovat zdroj]

Začátek nové dekády se ukázal jako katastrofální. Tým se zúčastnil podniku 500 mil Indianapolis, ale popáleného Hulmeho musel nahradit Peter Revson, který byl nakonec klasifikován na 22. místě, když se mu závod nepodařilo dokončit. Bruceův obchodní partner Teddy Mayer se rozhodl přejmout hlavní moc v týmu a podařilo se mu získat téměř veškerou kontrolu.

Neštěstí v tomto roce bylo dokonáno 2. června 1970, kdy se Bruce McLaren zabil při testu nového sportovního vozu M8D na okruhu Goodwood. V rychlosti přes 270 km/h se mu otrhla zadní část vozidla a to se tak stalo neovladatelným, auto se několikrát rychle otočilo a nakonec skončilo ve zdi. McLaren umírá přímo na místě. Vůz M8D později vyhrál osm závodů seriál CanAm a Hulme s ním získal titul.

Šťastnější období nastalo v roce 1972, kdy se tým umístil na třetí příčce, což dokázal v následující sezóně obhájit.

Do sezóny 1974 byl nasazen monopost McLaren M23, tedy stejný jako v minulém roce. Jeho návrhářem se stal Gordon Coppuck, který se inspiroval tím nejlepším z původních monopostů, ale zároveň okoukal i netradiční řešení kílu u vozu Lotus 72. Vůz byl navržen zejména s důrazem na aerodynamiku s ohledem na lehkou ovladatelnost a co nejvyšší maximální rychlost.

Během tohoto roku též nastal zásadní zlom v dějinách stáje. K týmu se připojil nadějný mladík Emerson Fittipaldi, jemuž se v předchozí sezóně podařilo získat celkové druhé místo v pořadí jezdců a o rok dříve se vyznamenal jako nejmladší mistr světa v historii. Tým nejprve získal vytoužený Pohár konstruktérů a později i Mistrovský titul a dokonce i debutové vítězství v závodě 500 mil Indianapolis. Teddymu Mayerovi se podařilo podepsat na svou dobu nevídaný dlouhodobý kontrakt s firmou Marlboro, trvající až do konce roku 1997.

Další rok už nebyl tak povedený, McLaren získal třetí místo v poháru konstruktérů a vyhrál pouhé tři závody, což bylo pro stáj rozhodně zklamáním. Chuť si mohli spravit v sezóně 1976, když narazili stejně jako v předchozím roce – díky jezdecké dvojici – na znovu probuzené Ferrari. McLaren získal stejný počet prvních míst jako Italská stáj, přesto se však mohl těšit z pouhého druhého místa.

Zbytek desetiletí se vyznačoval postupným úbytkem sil, když se po dalším třetím místě McLaren dramaticky propadl do boje o sedmé místo, a čekáním na zázrak, kterým se stal na začátku 80. let pečlivý Angličan Ron Dennis.

80. léta[editovat | editovat zdroj]

Současný tým vznikl fúzí v roce 1980 původního týmu a stáje Rona Dennise z formule 2, Projektem 4. Příchod tohoto angličana s velkými plány se již zpočátku měl stát oživením týmu, jehož cílem se tak opět mohly stát mety nejvyšší, jediným problémem byl nedostatek financí. Roku 1981 bylo splynutí obou subjektů do jednoho plnohodnotného celku, McLaren International, dokončeno a Teddy Mayer opustil křeslo šéfa týmu. Na místo hlavního designéra nové generace revolučních monopostů byl dosazen návrhář John Barnard experimentující s uhlíkovým vláknem.

Téhož roku Ron Dennis vyplatil i ostatní vlastníky týmu a stanul tak v jeho čele. V roce 1983 přesvědčil Dennis podporovatele konkurenčního týmu Williams, Mansoura Ojjeha, aby se stal jeho společníkem ve vedení týmu. Ojjeh investoval množství financí do vývoje turbo motorů od firmy Porsche, které nesly jméno jeho společnosti Techniques d'Avant Garde, zkráceně TAG.

Nové vedení týmu a zejména inovované pojetí monopostů si též vyžádalo změnu jejich pojmenování. Původní Mx (kde x značilo číslo monopostu dle jeho výroby) bylo nahrazeno mezi lety 1981-2001 tajemným MP4/x, kde bylo později lomítko nahrazeno pomlčkou. Zpočátku zkratka symbolizovala jméno hlavního sponzora spojené s původním Dennisovým týmem "Marlboro Project 4", což bylo po odchodu Marlbora v roce 1997 změněno na "McLaren Project 4". Nové značení nebylo pouhým ohlášením změn, ale zejména upozornění na revoluční generaci jednotlivých šasi, které se později staly inspirací pro celý formulový svět.

Pod taktovkou precizního Rona Dennisa zaznamenal tým zásadní obrat ve své historii. Revoluční šasi Mclaren MP4/2 navržené Johnem Barnardem se ve spojení s motorem Porche Turbo ukázalo jako velmi silné. Jednalo se o první šasi postavené výhradně pomocí uhlíkových vláken. Pomocí slibné generace jezdců (Niki Lauda, Alain Prost, Keke Rosberg…), postupně vybírané Ronem Dennisem, se týmu podařilo prosadit se mezi velikány formule 1. McLaren-Porsche vyhrál v letech 1984 a 1985 jak pohár jezdců, tak i titul v konstruktérech. Sezóna 1986 znamenala triumf Alaina Prosta v barvách tohoto týmu, ačkoli zisk konstruktérského poháru se tentokrát nezdařil.

Po prohrách s Williamsem v letech 1986 a 1987 se Ron Dennis opět ukázal jako bezkonkurenční vyjednavač a podařilo se mu získat od svého konkurenta motory Honda, díky kterým nejenže zrychlil své monoposty, ale zároveň učinil tým Williams – přinucený přechodem na slabší motory Judd – neškodným. Monopost McLaren MP4/4 poháněný japonskými agregáty se ukázal v sezóně 1988 jako neporazitelný, když se mu podařilo vyhrát 15 závodů z 16. Červenobílé vozy z Wokingu jezdily závody jen samy proti sobě a jen výjimečně nedeklasovaly zbytek startovního pole jedním celým kolem. Toho roku se McLarenu nepodařilo vyhrát pouze Grand Prix Itálie v Monze, kde se Ayrton Senna, který v tu chvíli měl pohodlný náskok, srazil s o kolo pomalejším vozem Williamsem. Domácí vítězství tak k vlastnímu překvapení obdržela stáj Scuderia Ferrari. Ayrton Senna získal v Brazílie svůj první titul s anglickou stájí. V následujícím roce s evolučním vozem McLaren oba tituly obhájil, když si po kontroverzní srážce s týmovým kolegou v Grand Prix Japonska odnesl jezdecký titul Alain Prost. Přesto byl pro tým závěr šampionátu pro tým hořkosladký. Alain Prost již neunesl přílišnou konkurenci ze strany svého kolegy Ayrtona Senny a rozhodl se, že zamíří k Ferrari.

90. léta[editovat | editovat zdroj]

Náhradou za Prosta se stal Gerhard Berger, který byl v tu chvíli bez místa a i díky jemu získal McLaren v letech 1990 a 1991 všechny čtyři tituly. Jezdecký triumf v obou sezónách ale slavil Brazilec Senna. V sezóně 1992 začala být ovšem nadvláda McLarenu nahlodávána znovu se probouzejícím Williamsem, který posílily motory od Renaultu. McLaren skončil na celkovém druhém místě a musel si hledat náhradu za odcházející motory od Hondy. Nejlepší možnou volbou se stal navrátivší Ford. Berger se po třech letech u anglické stáje sbalil a vrátil se zpět k Ferrari. Dennis se rozhodl nečekaně obsadit na jeho místa nováčka, jenž měl s formulí 1 jen malé zkušenosti, Michaela Andrettiho pocházející ze slavné rodiny amerických závodníků.

Nový monopost se ukázal jako stabilní, avšak kvůli několika výpadkům a slabé týmové dvojce zůstal McLaren opět bez jediného titulu. Zatímco Senna se dokázal stabilně ucházet o bodovaná místa a neměl problémy ani se ziskem pódií, mladý Andretti zaostal za všemi očekáváními a krom jediného třetího místa – ve svém posledním závodě – měl problémy dostat se vůbec do cíle. Ještě během sezóny tak byl Američan nahrazen perspektivním Finem Mikou Häkkinenem, který dostal možnost dokončit poslední tři závody jako týmová dvojka – získal jedno pódium a dva závody pro technické závady nedokončil. Celkově tým obhájil druhou pozici a stejné výsledné umístění si připsal i Senna, který byl poražen svým bývalým kolegou Prostem. Pokles na stříbrnou příčku se ovšem ukázal jen jako předzvěst dalšího dlouhodobého poklesu. Rok 1994 je pro každého fanouška motorsportu znám především díky černému víkendu v Imole… Sir Frank Williams zlanařil Sennu k přechodu do své stáje, kde mu nabídl značně nestabilní monopost. Mika Häkkinen tak po krátké době stanul na pozici tahouna týmu a jeho jediným cílem se stalo soustředění na zisk titulu. Do druhého monopostu přibyl Martin Brundle. Ale vůz poháněný motorem Peugeot byl nevýrazný a zdálo se, že se blíží konec jedné legendy. V následujícím roce tedy začalo přemlouvání společnosti Mercedes, aby se stala partnerem projektu McLaren a stala se tak jeho výhradním dodavatelem. Mercedes působil ve své reinkarnaci jako dodavatel motorů teprve rok, ale ve spojení se Sauberem se dokázal velmi rychle nasměrovat a jeho vývoj v motorsportu byl pozoruhodný. Dohoda nakonec byla podepsána a všeobecně se očekávalo, že McLaren Mercedes bude úspěšný tým. Nestalo se tak. McLaren MP4/10 byl příliš těžký a špatně ovladatelný, s čímž si nedokázal poradit ani náhradník za Marina Brundla známý Nigel Mansell. Týmu se podařilo pouze obhájit čtvrtou příčku.

Sezóna 1996 se do historie spíše než honem za prvními místy zapsala rozchodem se společnosti Marlboro, která zamířila k rudým vozům do Maranella. Pro následující rok se tak hlavním sponzorem stal West a tým mohl poprvé přijmout jak barvy sponzora, tak i svého dodavatele motorů, od kterého též přijal pojmenování "stříbrné šípy".

David Coulthard ve voze týmu West McLaren Mercedes.

Návratem na výsluní se měl stát rok 1997, piloti McLarenu Mika Häkkinen a David Coulthard udělali společně s týmem, výrobcem motorů a společností Ilmor slušný pokrok. Coulthard vyhrál první závod a už už se tým začal radovat, že se opět dostane do boje o titul. Jenže monopost se ukázal jako velmi nespolehlivý a bylo tedy spíše třeba soustředit se na vývoj než první pozice. Přesto si tým připsal celkové tři výhry a skončil na čtvrtém místě, přičemž Coulthard poskočil díky diskvalifikaci němce Schumachera na celkovém třetím místě. Tento formulový ročník přinesl krom konečného zklamání z týmové formy i zbytečně vyvolaný skandál ohledně inovativního řešení brzdných kotoučů, kdy dokázal jezdec ovlivňovat pouze brzdění zadní částí auta, čímž získával výhodu v prudkých zatáčkách a eliminoval přetáčivost vozu. Na žádost Ferrari byl systém mezinárodní automobilovou federací definitivně zakázán až v Grand Prix Brazílie 1998.

Během též sezóny se ještě týmu podařilo ulovit úspěšného designéra Adriana Neweye, který ihned začal pracovat na monopostu pro následující ročník. Slušná reorganizace týmu a zisk klíčových osobností dokonce dovedl novináře k myšlence, že posledním krokem jak maximalizovat šance na titul může už být snad jen zisk dvojnásobného mistra světa Michaela Schumachera, který začal být považován za jednoho z nejtalentovanějších jezdců celé historie.

Spekulace o velmi kvalitní týmové sestavě se na konci roku 1998 ukázaly jako pravdivé. McLaren totiž dokázal vyhrát jak pohár konstruktérů, tak i jezdecký titul pro Miku Häkkinena. V následujícím roce dokázal fin i díky zranění Michaela Schumachera titul obhájit, ovšem pro McLaren se stal pohár konstruktérů z loňské sezóny na dlouhou dobu posledním. Největší zajímavostí sezóny se stala dominance McLarenu v úvodní Grand Prix Austrálie 1998, v níž si dovolil nový konstruktér vyzkoušet v praxi systém pro rekuperaci kinetické energie (obdobný tomu, který je od sezóny 2009 povolen ), který jim přinášel ohromné zrychlení v každém kole. Deset let po dominanci McLarenu v roce 1988 se tak opět opakovala situace, kdy si stříbrné šípy jeli vlastní závod s malým rozestupem a ostatním nadělili celé kolo. Za zmínku též stojí že po odmítnutí ostatních týmů podobný systém instalovat do vlastních monopostů bylo McLarenu jeho používání, přestože byl legální, zakázáno.

21. století[editovat | editovat zdroj]

2007[editovat | editovat zdroj]

Pro sezonu 2007 McLaren kompletně obměnil jezdeckou sestavu. Místo Kimiho Räikkönena přišel dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso a místo Juana Pabla Montoyi přišel nováček, mistr GP2 Lewis Hamilton. Novým hlavním sponzorem týmu se stala společnost Vodafone. Své nové jezdecké složení a vůz MP4/22 McLaren představil 15. ledna ve Valencii.

Nový McLaren se na začátku sezony zdál být velice slibným vozem. Ve svém druhém závodě za McLaren, v grand prix Malajsie, s ním Fernando Alonso vyhrál a Hamilton navíc v závodě dojel na druhém místě. Tým tak mohl slavit své 41. dvojité vítězství. Hamilton se stal jediným pilotem F1, který ve své první sezoně dokázal vystoupit na stupně vítězů ve čtyřech po sobě následujících závodech. Tento rekord navíc vylepšil, když v dalších pěti závodech také dojel na stupních vítězů. Po španělské grand prix se Hamilton stal nejmladším jezdcem historie, který vedl šampionát.

Fernando Alonso při britské grand prix.

V Monaku vyhrál Alonso, před druhým Hamiltonem, a získal pro tým 150. vítězství. Díky těmto výsledkům byly ve vedení šampionátu oba piloti McLarenu, oba s 38 body (ale v této chvíli by šampionát vyhrál Alonso, díky dvěma vítězstvím), a také McLaren navýšil svůj náskok v poháru konstruktéru o více než 20 bodů před Ferrari.

V Montrealu Hamilton vyhrál kvalifikaci a svou první grand prix a dostal se do čela šampionátu. Alonso odstartoval pomaleji a navíc byl penalizován 10 sekundami, ale nakonec získal sedmé místo a dobré dva body. O týden později v Indianapolis Hamilton opět vyhrál jak kvalifikaci, tak celý závod. Alonso s Hamiltonem sváděli tvrdý souboj, především ve 38. kole, kdy vozy jely bok po boku. Hamilton nakonec svou pozici uhájil a v čele šampionátu získal náskok 10 bodů. McLaren měl v poháru konstruktérů před Ferrari náskok 35 bodů.

Další závod se jel ve Francii, na okruhu v Magny-Cours. Alonsův vůz postihla ve třetí části kvalifikace porucha transmise a musel tak do závodu odstartovat z 10. místa. V závodě si dojel pro 7. místo, kdežto jeho týmový kolega získal třetí místo, za oběma Ferrari. Hamilton měl tak po tomto závodě v čele šampionátu pohodlný náskok před druhým Alonsem.

Lewis Hamilton při britské grand prix.

Dalším závodem na řadě byla grand prix na Silverstone. Hamilton na domácí treti čelil velkému tlaku médií i fanoušků. Startoval z pole position, ale v závodě skončil na třetím místě. Toto byl také poslední závod v řadě, při kterém Hamilton vystoupil na stupně vítězů. Alonso skončil druhý, po skvělé strategii zastávek v boxu zvítězil Kimi Räikkönen s Ferrari.

Evropská grand prix byla díky dešti zatím bez pochyby, ze strany diváka, nejzajímavějším závodem letošní sezony. První přeháňka přišla hned po prvním kole a byla extrémně prudká. Hamilton vylétl z trati v první zatáčce, ale vůz nebyl poškozen a motor pořád běžel, a tak se za pomoci traťových komisařů vrátil zpět na trať. Po této chybě udělal ještě další, když si vybral naprosto špatnou směs pneumatik a se špatně ovladatelným vozem skončil na 9. místě. Naopak Alonso odjel závod bez jediné chyby a svůj vůz na mokré trati ovládal bez nejmenších chyb. Pět kol před koncem předjel Felipe Massu, získal vítězství a snížil náskok Hamiltona v čele šampionátu na dva body.

Aféra při Grand Prix Maďarska
Maďarská grand prix naplno ukázala jaké vztahy panují mezi oběma jezdci McLarenu i v samotném týmu. Podle dohody měl do první části kvalifikace vyjet z boxu McLarenu jako první Alonso, aby mohl spotřebovat více paliva. Jenže Hamilton vyjel před ním a to vyvolalo napětí v boxech. Hamilton byl pětkrát požádán, aby si s Alonsem pořadí vyměnili, ale neuposlechl. Tím se celý plán McLarenu pro kvalifikaci prakticky zhroutil. Když pak byl Alonso při předposlední zastávce v boxech pozdržen a situaci navíc zkomplikovala zamotaná tkanice ohřívací deky Alonsovy pravé pneumatiky, dostal se tým pod časový tlak. Při příjezdu do boxu k poslední zastávce dostal Alonso vysílačkou od svého inženýra pokyn, aby po odbavení počkal 20 sekund kvůli provozu na trati (což potvrdil záznam z kamer). Alonso vyjel až asi deset sekund poté, co k tomu dostal pokyn. Do svého posledního kola vjížděl pouhé dvě sekundy před vypršením časového limitu. Hamiltonova zastávka trvala šest sekund, další sekundy ztratil rozjetím a znovu zastavením. Takže tedy není vůbec jisté, zda by i bez Alonsova manévru své poslední měřené kolo stihnul (během nájezdu do něj musel tak či tak zpomalit, aby před sebe pustil Räikkönena jedoucího měřené kolo). Přesto se případem začali zabývat sportovní komisaři. Alonso byl potrestán posunem o pět míst na startu, což v pravidlech vůbec není napsáno (za blokování jiného jezdce při kvalifikaci se uděluje posun o deset míst nebo anulování dosažených časů). Ještě nepochopitelnější je trest pro McLaren – nezapočtení bodů do Poháru konstruktérů a neúčast na stupních vítězů viní z nesportovního chování i tým. Hamilton závod vyhrál, Alonso skončil po startu ze šestého místa čtvrtý. Po závodě se navíc začaly nést fámy o údajném odchodu Alonsa z týmu.

Před grand prix Turecka se vedení týmu sešlo s Alonsem a Hamiltonem – nejprve nezávisle na sobě, a poté se sešli oba jezdci přímo – aby události, které se staly na Hungaroringu, společně tzv. „hodili za hlavu“ a uklidnili napětí v týmu. Pole position získal Massa s Ferrari, Hamilton byl druhý, ale hned po startu se propadl na třetí místo, když jej ještě před první zatáčkou předjel Räikkönen. Těsně před druhou zastávkou se z Hamiltonova vozu oddělil běhoun pravé přední pneumatiky. Hamilton kvůli tomu ztratil mnoho času a možnost skončit v závodě na stupních vítězů. Alonso se nakonec dostal na třetí místo za obě Ferrari, díky dobře naplánovaných zastávkách v boxu.

Fernando Alonso v Monze.

Před italskou grand prix byly oba jezdci McLarenu a samozřejmě i celý tým pod velkým psychickým tlakem. V příštím týdnu se totiž mělo rozhodnout o potrestání týmu za špionáž. Ovšem jako by tato událost neměla na jezdce žádný vliv. Alonso vyhrál kvalifikaci, Hamilton v ní skončil druhý a v závodě skončili ve stejném pořadí a získali tak pro McLaren double na domácí půdě Ferrari.

Ve čtvrtek 13. září, před Grand Prix Belgie, se v Paříži uskutečnilo zasedání Světové rady motoristického sportu, která rozhodla o tom, že je McLaren vyloučen z letošního šampionátu konstruktérů a navíc dostane pokutu 100 milionů amerických dolarů.

Lewis Hamilton v Belgii.

O tři dny později se jel závod na nově zmodernizovaném okruhu ve Spa-Francorchamps. Kvalifikace i samotný závod dopadl z pohledu týmů přesně naopak, než o týden dříve v Itálii. Z prvního místa odstartoval do závodu Räikkönen, následován svým stájovým kolegou Massou. Do cíle dojeli ve stejném pořadí, Alonso skončil třetí a Hamilton čtvrtý.

Na nově zrekonstruovaném okruhu Fudži v Japonsku vyhrál Hamilton závod, který se odehrál v téměř nepřípustných podmínkách. Závod musel být kvůli neustávajícímu a silnému dešti odstartován za safety carem. Navíc Hamiltonův jeho největší soupeř o titul mistra světa a zároveň týmový kolega Fernando Alonso vypadl ze závodu v 41. kole. Jeho vůz dostal v důsledku aquaplaningu smyk a narazil do bariéry z pneumatik, od které se už nepojízdný vůz odrazil zpátky na trať. Na trať musel znovu vyjet safety car, aby mohly být odklizeny trosky Alonsova vozu.

V dalším závodě v Číně, opět na mokré trati, získal Hamilton pole position. Do 28. kola vedl, ale před další zastávkou v boxu se mu začal drolit pravá zadní pneumatika. Ještě dvě kola odkroužil na druhém místě a potom byl povolán do boxu, ale v nájezdu na pitlane nezlvádl svůj vůz a dostal se do únikové zóny, ze které se mu už nepovedlo vyjet. Závod vyhrál Räikkönen, před druhým Alonsem. Alonso snížil Hamiltonův náskok v čele šampionátu na 4 a Räikkönen na 7 bodů. O mistru světa se tak rozhodlo až v posledním závodě sezony v Brazílii.

Pole Position v Brazílii vybojoval Massa, před Hamiltonem, Räikkönenem a Alonsem. Hned po startu se do čela dostali oba vozy Ferrari a Alonso předjel Hamiltona. Hamilton se mu snažil předjetí vrátit, ale neuspěl a navíc ztratil několik pozic. Pak navíc stiskl nesprávné tlačítko na volantu svého vozu a než se podařilo restartovat řídící systém, tak se Hamilton propadl až na 18. místo. Hamilton nakonec dokončil na sedmém místě, ale k titulu mu to nestačilo. Stejně tak ani Alonso titul nezískal, když dojel do cíle na třetím místě. Vítězem se stal Kimi Räikkönen, který se tak poprvé stal mistrem světa, o bod před dvojicí jezdců McLarenu.

2. listopadu vedení týmu oznámilo rozvázání smlouvy s Fernandem Alonsem, která měla platit až do roku 2009. Alonso navíc nemusí týmu platit žádné odstupné.

Diskvalifikace týmu z Poháru konstruktérů[editovat | editovat zdroj]

Špionážní aféra, kvůli které byl McLaren vyloučen z letošního Poháru konstruktérů vypukla před závodem v Británii. Tehdy tým Ferrari oficiálně zveřejnil své podezření ze zneužití informací konkurenčním týmem formule 1. Ferrari oznámilo, že jeho inženýr Nigel Stepney předal důvěrné informace o vývoji a závodní strategii Ferrari svému příteli Miku Coughlanovi z McLarenu. Na tom by ještě nebylo nic trestného, kdyby vedení McLarenu neoznámilo, že má takové dokumenty k dispozici. Jak se později potvrdilo, někteří inženýři se uvedenými fakty zabývali, konzultovali je s jezdci a prověřovali je při vlastních testech. Tím porušili pravidla mezinárodních sportovních řádů.

Začátkem července Ferrari propustilo Stepneye a vzápětí Mclaren suspendoval Coughlana. Na popud Ferrari se sešel nejvyšší řídící orgán formule 1: Světová rada motorsportu. Na zasedání 26. července konstatovala, že vedoucí konstruktér McLarenu Coughlan neoprávněně vlastnil 780stránkovou sbírku důvěrných informací o Ferrari, ale tým se ničím neprovinil. Vzhledem k nedostatečným důkazům, že by tým měl obsah materiálů k dispozici a vytěžil z něj ve svůj prospěch, rada neuvalila žádné sankce.

Tak to mohlo i zůstat, nebýt dusné atmosféry uvnitř týmu McLaren. Vyhrocením vzájemných vztahů byla kvalifikace na Grand Prix Maďarska. Poté v neděli dopoledne, před závodem, přišel Alonso za šéfem týmu Ronem Dennisem. Během bouřlivé debaty se Alonso zmínil, že má ve svém počítači důkazy, že se o informacích od Ferrari diskutovalo. Dennis poté zatelefonoval prezidentu FIA Maxi Mosleymu a celý rozhovor mu vylíčil. Před samotným závodem za Dennisem přišel Alonsův manažer a řekl mu, že se Alonso přestal ovládat a všechno, co řekl, odvolal. Na to Dennis opět zatelefonoval Mosleymu, který tuto situaci naprosto chápal a řekl, že než podnikne nějaké kroky, tak se s Dennisem opět spojí.

Mosley skutečně kroky podnikl. Vyzval všechny tři jezdce McLarenu, Alonsa, Hamiltona a de la Rosu, aby pod slibem beztrestnosti předložili veškerou korespondenci ze svých počítačů. Zprávy z elektronické pošty přiznané Pedrem de la Rosou a Fernandem Alonsem ukazují, že informace, které Coughlan dostával od Stepneyho, McLaren sdílel.

13. září se v Paříži opět schází Světová rada motorsportu, aby znovu projednávala tuto aféru ve světle nových skutečností. Do Paříže jsou předvoláni vedoucí pracovníci McLarenu. Po téměř šestihodinovém jednání Světová rada motorsportu rozhodla takto:

  • Tým Vodafone McLaren Mercedes je vyloučen z Poháru konstruktérů pro rok 2007.
  • Tým Vodafone McLaren Mercedes zaplatí pokutu 100 milionů dolarů.
  • Pilotům týmu Fernandu Alonsovi a Lewisi Hamiltonovi budou jejich body ponechány.
  • Pokud ve zbývajících závodech zvítězí jezdec McLarenu, nebude na stupni vítězů přítomen zástupce týmu, který by převzal vítěznou trofej pro nejlepší tým.
  • Světová rada motoristického sportu obdrží plnou technickou zprávu o vozech McLarenu pro rok 2008 a během svého zasedání v prosinci 2007 učiní rozhodnutí, zda a případně jaký trest uloží týmu pro sezonu 2008, pokud se prokáže, že tým použil nějaké komponenty z vozu Ferrari.

2008[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu Fernanda Alonsa nastala situace podobná té loňské, když tým delší dobu vybíral jeho náhradníka. Mezi největší favority patřili němci Nico Rosberg s Adrianem Sutilem a fin Heikki Kovalainen. Právě finský závodník je nakonec ten, kdo usedne do monopostu MP4-23 s číslem 23. Že se jedná o volbu správnou dokazoval tento závodník již během zimních testů, kdy povětšinou patřil mezi absolutní špičku a několikrát se mu povedlo zajet výborný čas, který nebyl doposud překonán. Přestože za Hamiltonem nijak výrazně nezaostával, stal se poněkud podceňovaným a většina expertů jej odsunula až na druhou kolej. Přesto se však již na začátku sezóny ukázalo, že se rozhodně nejedná o jezce, se kterým by se do boje o titul nemělo počítat. Poučil se z loňských chyb a začal jezdit převážně hlavou.

McLaren disponuje druhou nejméně zkušenou závodní dvojicí (po Toro Rosso), ale za chybu to rozhodně nepovažuje. Oba piloti se totiž ukázali jako nesmírně vyrovnaní a již ve své debutové sezóně prokázali talent, když dokázali porazit své mnohem zkušenější týmové kolegy. Tou pravou zatěžkávací zkouškou nejen pro ně, ale též pro tým a monopost se však ukázal až první závod, ve kterém nechtěli těžit jen z výborné startovní rychlosti, ale jejich cílem bylo umístit se na špičce startovního roštu.

Lewis Hamilton během Grand Prix Austrálie 2008.

Již první volné tréninky v Austrálii mohly být ukazatelem formy týmu, jenže jak by řekl leckterý fanoušek, nesuď, dokud o nic nejde. Jediné co se z nich tak dalo vyvodit byl zajímavý postup BMW Sauberu oproti prvním testovacím dnům. První velkou zkouškou se tedy stala až kvalifikace, v níž získal své sedmé pole position Lewis Hamilton, když na poslední chvíli překonal skvěle rozjetého ovšem chybujícího Poláka Kubicu. Kovalainen si po famózním nástupu v první části, kde zajel jasně nejlepší čas,připsal konečně třetí místo a oba nejbližší soupeři zůstali uvězněni až za ním, když favorit a obhájce loňského prvenství Räikkönen doplatil na technickou závadu a byl neúprosně lapen sítem první části, odkud jej nenechali postoupit traťový maršálové. Pro závod tedy vše bylo připraveno dle plánu, teď totiž přijde Velká cena, závod který prověří spolehlivost komponent a soustředěnost pilotů. Jen ten se totiž opravdu počítá do konečného součtu…

Že se první Grand Prix nové sezóny ukázala jako pořádná zkouška dokazuje již počet vozů, které dokončily celou závodní distanci, bylo jich totiž pouze šest, přičemž 90% limit pro klasifikaci splnilo devět monopostů (po DQ Rubense Barrichella klasifikováno osm jezdců). Po úspěšném startu se oběma pilotům stříbrných šípů podařilo udržet své kvalifikační pozice a již nedlouho po samotném startu, kdy jednotlivé vozy opadávaly jako podzimní listí, se zdálo, že má tým nakročeno k úspěšnému dvojitému vítězství. Převaze však zabránilo několik výjezdů safety caru, který stmelil celé pole do jednoho celku. Právě zpomalovací vůz se nakonec stal tou největší smůlou, která tým z Wokingu potkala, když vyjel jen chvíli před tím, než měl ke své plánované zastávce zajet Heikki Kovalainen, obnovující McLarenskou tradici finských jezdců. Malé rozdíly mezi jednotlivými závodními stroji jej odsoudily k výjezdu až na jeho samotném konci, přestože tento mladík ještě statečně zabojoval a na malý okamžik překonal i Fernanda Alonsa stačilo mu to až na konečnou pátou příčku. To Lewis Hamilton měl o poznání povedenější víkend. Po povedeném startu neměl problém udržet si dostatečný odstup od ostatních a jak sám potvrdil rychlost vozu ani naplno nevyužil, snažil se hlavně držet tempo a nedělat zbytečné chyby a šetřit monopost pro další závod. Přesto mu však k výhře pomohlo i štěstí, neboť závod se ukázal spíše jako nebezpečná loterie. Dobře naplánovaná strategie mu umožnila vjezd do pit lane v moment, kdy bylo pole dostatečně roztažené a tak na rozdíl od svého kolegy na problém se safety carem nenarazil. Po prvním závodě se McLaren dostal do vedení poháru konstruktérů, když se svými čtrnácti body získal šestibodový náskok na BMW Sauber. Předpokládaný největší konkurent Ferrari získal po diskvalifikaci Rubense Barrichella jeden bod. Ve vedení závodu se ukázaly pouze monoposty McLarenu.

Po smolném víkendu rudých vozů z Maranella přišel i nepříliš vydařený závod pro tým McLaren. Už páteční tréninky ukázaly, že Ferrari přivezlo do Malajsie velmi konkurenceschopné vozy a když oba červené monoposty stanuly hravě v první řadě, bylo jasné, že Italové pojedou svou vlastní ligu. Na McLaren tak zbyla řada druhá, ovšem po penalizaci obou vozů za blokování Nicka Heidfelda byly stříbrné šípy nuceny startovat z osmé (Kovalainen), respektive deváté (Hamilton) pozice. Start se obou vozům povedlo, Hamilton dokonce poskočil o několik míst vzhůru, ale byl nucen dojezdit první fázi za Markem Webberem. Po zajetí Red Bullu k plánované zastávce v boxech vydržel Brit na trati ještě několik kol a vybudoval si náskok bohatě stačící k vylepšení své pozice. Drobný problém s montáží a demontáží disku na přední pneumatice jej však stál drahých deset sekund, z čehož vyplynula ztráta a propad zpět za Webbera. Z této situace těžil jak nejvíce mohl Heikki Kovalainen, který si po svém prvním rychlém kole v australské Grand Prix dojel pro debutové podium s McLarenem. Zaostal však o jednu pozici oproti svému loňskému maximu, ale i tak získal svůj první bronz. Hamilton si díky druhé zastávce polepšil o jedno místo a závod dokončil na pátém místě.

Ani další Grand Prix se britskému týmu příliš nepovedla a nejlepší z dua McLarenu, Heikki Kovalainen, se musel sklonit nejen před oběma jezdci Ferrari, ale též před vozy stáje BMW Sauber, který v Bahrajnu potvrdil svou vzestupnou tendenci a dostal se do průběžného vedení v poháru konstruktérů. Na pouštní závodní víkend bude chtít zapomenout zejména Lewis Hamilton, který nejprve zaspal start a z třetího místa se propadl až na desátou pozici, kterou musel přepustit kvůli neplánované zastávce v boxech po zaviněné kolizi s Fernandem Alonsem. Celkově dokončil závod na slabém třináctém místě a nepřipsal si tak ani jeden bod. Kovalainen měl naopak start velmi podařený a rychle vybojoval třetí příčku, jenže byl téměř okamžitě předjet Räikkönenem a kvůli probrzdění pneumatiky a jím způsobeným vibracím se rozhodl raději příliš netlačit na pilu. Chování auta se srovnalo po první zastávce v boxech, ale to již bylo pozdě. Fin si tak připsal pátou příčku a nejrychlejší kolo. Po dlouhých devatenácti závodech se tak musely poprvé stupně vítězů obejít bez zástupce Stříbrných šípů. Tým se svými 28 body – oba jezdci přispěli rovným dílem – propadl na průběžné třetí místo v poháru konstruktérů.

Výsledky od roku 1983[editovat | editovat zdroj]

Legenda k tabulce
Barva Výsledek Zkratka
Zlatá Vítěz
Stříbrná 2. místo
Bronzová 3. místo
Zelená Bodované umístění
Modrá Nebodované umístění
Dokončil neklasifikován NC
Fialová Nedokončil DNF
Odstoupil Ret
Červená Nekvalifikoval se DNQ
Nepředkvalifikoval se DNPQ
Černá Diskvalifikován DSQ
Bílá Nestartoval DNS
Závod zrušen C
Světle modrá Pouze trénoval PO
Páteční testovací jezdec – od roku 2003 TD
Bez barvy Netrénoval DNP
Nepřijel DNA
Vyřazen EX
Zraněn nebo nemocen Inj
Technická závada TZ
Alternativní pilot AP
Odvolal účast WD

Green Arrow Up Darker.svg 2 (Postoupil o 2 pozice)
Red Arrow Down.svg 2 (Propadl se o 2 pozice)
X mark.svg 2 (Odstoupil ze 2. pozice)

Tučně – Pole position
Kurzívou – Nejrychlejší kolo závodu

Rok Název Šasi Motor Pneu Č. Jezdci 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Body Umístění
1983 Marlboro McLaren International McLaren MP4/1C Ford Cosworth
DFV/DFY
3.0 V8
M BRA USW FRA SMR MON BEL DET CAN GBR GER AUT NED ITA EUR RSA 34 5.
7 Watson Ret 1 Ret 5 DNQ Ret 3 6 9 5 9 3
8 Lauda 3 2 Ret Ret DNQ Ret Ret Ret 6 DSQ 6
McLaren MP4/1E TAG/Porsche
TTE PO1
1.5 V6t
7 Watson Ret Ret DSQ
8 Lauda Ret Ret Ret 11
1984 Marlboro McLaren International McLaren MP4/2 TAG/Porsche
TTE PO1
1.5 V6t
M BRA RSA BEL SMR FRA MON CAN DET DAL GBR GER AUT NED ITA EUR POR 143.5 1.
7 Prost 1 2 Ret 1 7 1 3 4 Ret Ret 1 Ret 1 Ret 1 1
8 Lauda Ret 1 Ret Ret 1 Ret 2 Ret Ret 1 2 1 2 1 4 2
1985 Marlboro McLaren International McLaren MP4/2B TAG/Porsche
TTE PO1
1.5 V6t
G BRA POR SMR MON CAN DET FRA GBR GER AUT NED ITA BEL EUR RSA AUS 90 1.
1 Lauda Ret Ret 4 Ret Ret Ret Ret Ret 5 Ret 1 Ret DNS Ret Ret
Watson 7
2 Prost 1 Ret DSQ 1 3 Ret 3 1 2 1 2 1 3 (4) 3 Ret
1986 Marlboro McLaren International McLaren MP4/2C TAG/Porsche
TTE PO1
1.5 V6t
G BRA ESP SMR MON BEL CAN DET FRA GBR GER HUN AUT ITA POR MEX AUS 96 2.
1 Prost 1 Ret 1 9 3 3 Ret 7 3 6 15 1 2 Ret 7 Ret
2 Rosberg 3 4 2 Ret 7 8 Ret 2 Ret 7 6 5 3 Ret 3 Ret
1987 Marlboro McLaren International McLaren MP4/3 TAG/Porsche
TTE PO1
1.5 V6t
G BRA SMR BEL MON DET FRA GBR GER HUN AUT ITA POR ESP MEX JAP AUS 199 1.
1 Prost 1 Ret 1 9 3 3 Ret 7 3 6 15 1 2 Ret 7 Ret
2 Johansson 3 4 2 Ret 7 8 Ret 2 Ret 7 6 5 3 Ret 3 Ret
1988 Honda Marlboro McLaren McLaren MP4/4 Honda
RA168E
1.5 V6t
G BRA SMR MON MEX CAN DET FRA GBR GER HUN BEL ITA POR ESP JAP AUS 199 1.
11 Prost 1 2 1 1 2 2 1 Ret 2 (2) (2) Ret 1 1 (2) 1
12 Senna DSQ 1 Ret 2 1 1 2 1 1 1 1 10 (6) (4) 1 2
1989 Honda Marlboro McLaren McLaren MP4/5 Honda
RA109A
3.5 V12
G BRA SMR MON MEX USA CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR ESP JAP AUS 141 1.
1 Senna 11 1 1 1 Ret 7 Ret Ret 1 2 1 Ret Ret 1 DSQ Ret
2 Prost 2 2 2 (5) 1 Ret 1 1 2 (4) 2 1 2 3 Ret Ret
1990 Honda Marlboro McLaren McLaren MP4/5B Honda
RA109E
3.5 V12
G USA BRA SMR MON CAN MEX FRA GBR GER HUN BEL ITA POR ESP JAP AUS 121 1.
27 Senna 1 3 Ret 1 1 20 3 3 1 2 1 1 2 Ret Ret Ret
28 Berger Ret 2 2 3 4 3 5 14 3 16 3 3 4 Ret Ret 4
1991 Honda Marlboro McLaren McLaren MP4/6 Honda
RA121E
3.5 V12
G USA BRA SMR MON CAN MEX FRA GBR GER HUN BEL ITA POR ESP JAP AUS 139 1.
1 Senna 1 1 1 1 Ret 3 3 4 7 1 1 2 2 5 2 1
2 Berger Ret 3 2 Ret Ret Ret Ret 2 4 4 2 4 Ret Ret 1 3
1992 Honda Marlboro McLaren McLaren MP4/6B Honda
RA121E/B
3.5 V12
G JAR MEX BRA ESP SMR MON CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR JAP AUS 99 2.
1 Senna 3 Ret
2 Berger 5 4
McLaren MP4/7A 1 Senna Ret 9 3 1 Ret Ret Ret 2 1 5 1 3 Ret Ret
2 Berger Ret 4 Ret Ret 1 Ret 5 Ret 3 Ret 4 2 2 1
1993 Marlboro McLaren McLaren MP4/8 Ford
HBE7
3.5 V8
G JAR BRA EVR SMR ESP MON CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR JAP AUS 84 2.
7 Andretti Ret Ret Ret Ret 5 8 14 6 Ret Ret Ret 8 3
Häkkinen Ret 3 Ret
8 Senna 2 1 1 Ret 2 1 18 4 5 4 Ret 4 Ret Ret 1 1
1994 Marlboro McLaren Peugeot McLaren MP4/9 Peugeot
A6
3.5 V10
G BRA PAC SMR MON ESP CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR EVR JAP AUS 42 4.
7 Häkkinen Ret Ret 3 Ret Ret Ret Ret 3 Ret 2 3 3 3 7 12
Alliot Ret
8 Brundle Ret Ret 8 2 11 Ret Ret Ret Ret 4 Ret 5 6 Ret Ret 3
1995 Marlboro McLaren Mercedes McLaren MP4/10/B/C Mercedes-Ilmor
FO110
3.0 V10
G BRA ARG SMR ESP MON CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR EUR PAC JPN AUS 30 4.
7 Blundell 6 Ret 5 Ret 11 5 Ret Ret 5 4 9 Ret 9 7 4
Mansell 10 Ret
8 Häkkinen 4 Ret 5 Ret Ret Ret 7 Ret Ret Ret Ret 2 Ret 8 2 DNS
Magnussen 10
1996 Marlboro McLaren Mercedes McLaren MP4-11 Mercedes-Ilmor
FO 110/3 3,0 V10
G AUS BRA ARG EUR SMR MON ESP CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR JPN 49 4.
7 Häkkinen 5 4 Ret 8 8 6 5 5 5 3 Ret 4 3 3 Ret 3
8 Coulthard Ret Ret 7 3 Ret 2 Ret 4 6 5 5 Ret Ret Ret 13 8
1997 West McLaren Mercedes McLaren MP4-12 Mercedes-Ilmor
FO 110E 3,0 V10
FO 110F 3,0 V10
G AUS BRA ARG SMR MON ESP CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA AUT LUX JPN EUR 63 4.
9 Coulthard 1 10 Ret Ret Ret 6 7 7 4 Ret Ret Ret 1 2 Ret 10 2
10 Häkkinen 3 4 5 6 Ret 7 Ret Ret Ret 3 Ret DSQ 9 Ret Ret 4 1
1998 West McLaren Mercedes McLaren MP4-13 Mercedes-Ilmor
FO 110G 3,0 V10
B AUS BRA ARG SMR ESP MON CAN FRA GBR AUT GER HUN BEL ITA LUX JPN 156 1.
7 Coulthard 2 2 6 1 2 Ret Ret 6 Ret 2 2 2 7 Ret 3 3
8 Häkkinen 1 1 2 Ret 1 1 Ret 3 2 1 1 6 Ret 4 1 1
1999 West McLaren Mercedes McLaren MP4-14 Mercedes-Ilmor
FO 110H 3,0 V10
B AUS BRA SMR MON ESP CAN FRA GBR AUT GER HUN BEL ITA EUR MAL JPN 124 2.
1 Häkkinen Ret 1 Ret 3 1 1 2 Ret 3 Ret 1 2 Ret 5 3 1
2 Coulthard Ret Ret 2 Ret 2 7 Ret 1 2 5 2 1 5 Ret Ret Ret
2000 West McLaren Mercedes McLaren MP4-15 Mercedes-Ilmor
FO 110J 3,0 V10
B AUS BRA SMR GBR ESP EUR MON CAN FRA AUT GER HUN BEL ITA USA JPN MAL 152 2.
1 Häkkinen Ret Ret 2 2 1 2 6 4 2 1 2 1 1 2 Ret 2 4
2 Coulthard Ret DSQ 3 1 2 3 1 7 1 2 3 3 4 Ret 5 3 2
2001 West McLaren Mercedes McLaren MP4-16 Mercedes-Ilmor
FO 110K 3,0 V10
B AUS MAL BRA SMR ESP AUT MON CAN EUR FRA GBR GER HUN BEL ITA USA JPN 102 2.
3 Häkkinen Ret 6 Ret 4 9 Ret Ret 3 6 DNS 1 Ret 5 4 Ret 1 4
4 Coulthard 2 3 1 2 5 1 5 Ret 3 4 Ret Ret 3 2 Ret 3 3
2002 West McLaren Mercedes McLaren MP4-17 Mercedes-Ilmor
FO 110M 3,0 V10
M AUS MAL BRA SMR ESP AUT MON CAN EUR GBR FRA GER HUN BEL ITA USA JPN 65 3.
3 Coulthard Ret Ret 3 6 3 6 1 2 Ret 10 3 5 5 4 7 3 Ret
4 Räikkönen 3 Ret 12 Ret Ret Ret Ret 4 3 Ret 2 Ret 4 Ret Ret Ret 3
2003 West McLaren Mercedes McLaren MP4-17D Mercedes-Ilmor
FO 110M 3,0 V10
M AUS MAL BRA SMR ESP AUT MON EUR CAN FRA GBR GER HUN ITA USA JPN 142 3.
5 Coulthard 1 Ret 4 5 Ret 5 7 Ret 15 5 5 2 5 Ret Ret 3
6 Räikkönen 3 1 2 2 Ret 2 2 6 Ret 4 3 Ret 2 4 2 2
2004 West McLaren Mercedes McLaren MP4-19 Mercedes-Ilmor
FO 110Q 3,0 V10
M AUS MAL BHR SMR ESP MON EUR CAN USA FRA GBR GER HUN BEL ITA CHN JPN BRA 69 5.
5 Coulthard 8 6 Ret 12 10 Ret Ret 6 7
6 Räikkönen Ret Ret Ret 8 11 Ret Ret 5 6
McLaren MP4/19B 5 Coulthard 6 7 4 9 7 6 9 Ret 11
6 Räikkönen 7 2 Ret Ret 1 Ret 3 6 2
2005 West McLaren Mercedes McLaren MP4-20 Mercedes-Benz
FO110R 3,0 V10
M AUS MAL BHR SMR ESP MON EUR CAN USA FRA GBR GER HUN TUR ITA BEL BRA JPN CHN 182 2.
9 Räikkönen 8 9 3 Ret 1 1 11 1 DNS 2 3 Ret 1 1 4 1 2 1 2
10 Montoya 6 4 7 5 7 DSQ DNS Ret 1 2 Ret 3 1 14 1 Ret Ret
de la Rosa 5
Wurz 3
2006 Team McLaren Mercedes McLaren MP4-21 Mercedes-Benz
FO 108S 2,4 V8
M BHR MAL AUS SMR EUR ESP MON GBR CAN USA FRA GER HUN TUR ITA CHN JPN BRA 110 3.
3 Räikkönen 3 Ret 2 5 4 5 Ret 3 3 Ret 5 3 Ret Ret 2 Ret 5 5
4 Montoya 5 4 Ret 3 Ret Ret 2 5 Ret Ret
de la Rosa 7 Ret 2 5 Ret 5 11 8
2007 Vodafone McLaren Mercedes McLaren MP4-22 Mercedes-Benz
FO 108T 2,4 V8
B AUS MAL BHR ESP MON CAN USA FRA GBR EUR HUN TUR ITA BEL JPN CHN BRA - DSQ
1 Alonso 2 1 5 3 1 7 2 7 2 1 4 3 1 3 Ret 2 3
2 Hamilton 3 2 2 2 2 1 1 3 3 9 1 5 2 4 1 Ret 7
2008 Vodafone McLaren Mercedes McLaren MP4-23 Mercedes-Benz
FO 108V 2,4 V8
B AUS MAL BHR ESP TUR MON CAN FRA GBR GER HUN EUR BEL ITA SIN JPN CHN BRA 151 2.
22 Hamilton 1 5 13 3 2 1 Ret 10 1 1 5 2 3 7 3 12 1 5
23 Kovalainen 5 3 5 Ret 12 8 9 4 5 5 1 4 10 2 10 Ret Ret 7
2009 Vodafone McLaren Mercedes McLaren MP4-24 Mercedes-Benz
FO 108W 2,4 V8
B AUS MAL CHN BHR ESP MON TUR GBR GER HUN EUR BEL ITA SIN JPN BRA ABU 71 3.
1 Hamilton DSQ 7 6 4 9 12 13 16 18 1 2 Ret 12 1 3 3 Ret
2 Kovalainen Ret Ret 5 12 Ret Ret 14 Ret 8 5 4 6 6 7 11 12 11
2010 Vodafone McLaren Mercedes McLaren MP4-25 Mercedes-Benz
108X 2,4 V8
B BHR AUS MAL CHN ESP MON TUR CAN EUR GBR GER HUN BEL ITA SIN JPN KOR BRA ABU 454 2.
1 Button 7 1 8 1 5 Ret 2 2 3 4 5 8 Ret 2 4 4 12 5 3
2 Hamilton 3 6 6 2 14 5 1 1 2 2 4 Ret 1 Ret Ret 5 2 4 2
2011 Vodafone McLaren Mercedes McLaren MP4-26 Mercedes-Benz
108Y 2,4 V8
P AUS MAL CHN TUR ESP MON CAN EUR GBR GER HUN BEL ITA SIN JPN KOR IND ABU BRA 497 2.
3 Hamilton 2 8 1 4 2 6 Ret 4 4 1 4 Ret 4 5 5 2 7 1 Ret
4 Button 6 2 4 6 3 3 1 6 Ret Ret 1 3 2 2 1 4 2 3 3
2012 Vodafone McLaren Mercedes McLaren MP4-27 Mercedes-Benz
FO108Z 2.4 V8
P AUS MAL CHN BHR ESP MON CAN EUR GBR GER HUN BEL ITA SIN JPN KOR IND ABU USA BRA 378 3.
3 Button 1 14 2 18 9 16 16 8 10 2 6 1 Ret 2 4 Ret 5 4 5 1
4 Hamilton 3 3 3 8 8 5 1 19 8 Ret 1 Ret 1 Ret 5 10 4 Ret 1 Ret
2013 Vodafone McLaren Mercedes McLaren MP4-28 Mercedes-Benz
FO108Z 2.4 V8
P AUS MAL CHN BHR ESP MON CAN GBR GER HUN BEL ITA SIN KOR JPN IND ABU USA BRA 122 5.
5 Button 9 17 5 10 8 6 12 13 6 7 6 10 7 8 9 14 12 10 4
6 Pérez 11 9 11 6 9 16 11 20 8 9 11 12 8 10 15 5 9 7 6
2014 McLaren Mercedes McLaren MP4-29 Mercedes-Benz
PU106A 1.6 V6t
P AUS MAL BHR CHN ESP MON CAN AUT GBR GER HUN BEL ITA SIN JPN RUS USA BRA ABU 181 5.
20 Magnussen 2 9 Ret 13 12 10 9 7 7 9 12 12 10 10 14 5 8 9 11
22 Button 3 6 Ret Ret Ret 6 4 Ret 4 8 10 6 8 Ret 5 4 Ret 4 5
2015 McLaren Honda McLaren MP4-30 Honda
RA615H 1.6 V6t
P AUS MAL CHN BHR ESP MON CAN AUT GBR HUN BEL ITA SIN JPN RUS USA MEX BRA ABU 27 9.
14 Alonso Ret 12 11 Ret Ret Ret Ret 10 5 13 18 Ret 11 11 11 Ret DNS 17
20 Magnussen Ret
22 Button 11 Ret 13 Ret 16 8 Ret Ret Ret 9 14 14 Ret 16 9 6 16 17 12
2016 McLaren Honda McLaren MP4-31 Honda
RA616H 1.6 V6t
P AUS BHR CHN RUS ESP MON CAN EUR AUT GBR HUN GER BEL ITA SIN MAL JPN USA MEX BRA ABU 76 6.
14 Alonso Ret 12 6 Ret 5 11 Ret 18 13 7 12 7 14 7 7 16 5 13 10 10
22 Button 14 Ret 13 10 9 9 Ret 11 6 12 Ret 8 Ret 12 Ret 9 18 9 12 16 Ret
47 Vandoorne 10
2017 McLaren Honda McLaren MCL32 Honda
RA617H 1.6 V6t
P AUS CHN BHR RUS ESP MON CAN AZE AUT GBR HUN BEL ITA SIN MAL JPN USA MEX BRA ABU 30 9.
2 Vandoorne 13 Ret DNS 14 Ret Ret 14 12 12 11 10 14 Ret 7 7 14 12 12 Ret 12
14 Alonso Ret Ret 14 DNS 12 16 9 Ret Ret 6 Ret 17 Ret 11 11 Ret 10 8 9
22 Button Ret
2018 McLaren F1 Team McLaren MCL33 Renault R.E.18 1.6 V6t P AUS BHR CHN AZE ESP MON CAN FRA AUT GBR GER HUN BEL ITA SIN RUS JPN USA MEX BRA ABU 62* 6.*
2 Vandoorne 9 8 13 9 Ret 14 16 12 15 11 13 Ret 15 12 12 16 15 11 8
14 Alonso 5 7 7 7 8 Ret Ret 16 8 8 16 8 Ret Ret 7 14 14 Ret Ret
  • ‡ Poloviční počet bodů, protože bylo odjeto méně než 75% délky závodu.
  • † Nedojel do cíle, ale byl klasifikován, protože odjel více než 90% délky závodu.
  • * Průběžné umístění

Kompletní výsledky[editovat | editovat zdroj]

Tučně zvýrazněný pilot získal titul mistra světa.

Sezóna Jméno Šasi Pneumatiky Motor Mazivo Piloti Umístění
2018 McLaren F1 Team MCL33 P Renault Castrol EDGE Stoffel Vandoorne
Fernando Alonso
4.*
(12 bodů*)
2017 McLaren Honda MCL32 P Honda Castrol EDGE Stoffel Vandoorne
Fernando Alonso
Jenson Button
9.
(30 bodů)
2016 McLaren Honda MP4-31 P Honda Mobil 1 Fernando Alonso
Jenson Button
Stoffel Vandoorne
6.
(76 bodů)
2015 McLaren Honda MP4-30 P Honda Mobil 1 Fernando Alonso
Kevin Magnussen
Jenson Button
9.
(27 bodů)
2014 McLaren Mercedes MP4-29 P Mercedes-Benz Mobil 1 Kevin Magnussen
Jenson Button
5.
(181 bodů)
2013 Vodafone McLaren Mercedes MP4-28 P Mercedes-Benz Mobil 1 Jenson Button
Sergio Pérez
5.
(122 bodů)
2012 Vodafone McLaren Mercedes MP4-27 P Mercedes-Benz Mobil 1 Jenson Button
Lewis Hamilton
3.
(378 bodů)
2011 Vodafone McLaren Mercedes MP4-26 P Mercedes-Benz Mobil 1 Lewis Hamilton
Jenson Button
2.
(497 bodů)
2010 Vodafone McLaren Mercedes MP4-25 B Mercedes-Benz Mobil 1 Jenson Button
Lewis Hamilton
2.
(454 bodů)
2009 Vodafone McLaren Mercedes MP4-24 B Mercedes-Benz Mobil 1 Lewis Hamilton
Heikki Kovalainen
3.
(71 bodů)
2008 Vodafone McLaren Mercedes MP4-23 B Mercedes-Benz Mobil 1 Lewis Hamilton
Heikki Kovalainen
2.
(151 bodů)
2007 Vodafone McLaren Mercedes MP4-22 B Mercedes-Benz Mobil 1 Fernando Alonso
Lewis Hamilton
DSQ
(0 bodů)
2006 Team McLaren Mercedes MP4-21 M Mercedes-Benz Mobil 1 Kimi Räikkönen
Juan P. Montoya
Pedro de la Rosa
3.
(110 bodů)
2005 Team McLaren Mercedes
West McLaren Mercedes
MP4-20 M Mercedes-Benz Mobil 1 Kimi Räikkönen
Juan P. Montoya
Pedro de la Rosa
Alexander Wurz
2.
(182 bodů)
2004 West McLaren Mercedes MP4-19
MP4-19B
M Mercedes-Ilmor Mobil 1 David Coulthard
Kimi Räikkönen
5.
(69 bodů)
2003 West McLaren Mercedes MP4-17D M Mercedes-Ilmor Mobil 1 David Coulthard
Kimi Räikkönen
3.
(142 bodů)
2002 West McLaren Mercedes MP4-17 M Mercedes-Ilmor Mobil 1 David Coulthard
Kimi Räikkönen
3.
(65 bodů)
2001 West McLaren Mercedes MP4-16 B Mercedes-Ilmor Mobil 1 Mika Häkkinen
David Coulthard
2.
(102 bodů)
2000 West McLaren Mercedes MP4/15 B Mercedes-Ilmor Mobil 1 Mika Häkkinen
David Coulthard
2.
(152 bodů)
1999 West McLaren Mercedes MP4/14 B Mercedes-Ilmor Mobil 1 Mika Häkkinen
David Coulthard
2.
(124 bodů)
1998 West McLaren Mercedes MP4/13 B Mercedes-Ilmor Mobil 1 Mika Häkkinen
David Coulthard
Mistr
(156 bodů)
1997 West McLaren Mercedes MP4/12 G Mercedes-Ilmor Mobil 1 Mika Häkkinen
David Coulthard
4.
(63 bodů)
1996 Marlboro McLaren Mercedes MP4/11 G Mercedes-Ilmor Mobil 1 Mika Häkkinen
David Coulthard
4.
(49 bodů)
1995 Marlboro McLaren Mercedes MP4/10
MP4/10B
MP4/10C
G Mercedes-Ilmor Mobil 1 Mika Häkkinen
Nigel Mansell
Mark Blundell
Jan Magnussen
4.
(30 bodů )
1994 Marlboro McLaren Peugeot MP4/9 G Peugeot Shell Mika Häkkinen
Martin Brundle
Philippe Alliot
4.
(42 bodů)
1993 Marlboro McLaren MP4/8 G Ford Shell Ayrton Senna
Michael Andretti
Mika Häkkinen
2.
(84 bodů)
1992 Honda Marlboro McLaren MP4/6B
MP4/7A
G Honda Shell Ayrton Senna
Gerhard Berger
2.
(99 bodů)
1991 Honda Marlboro McLaren MP4/6 G Honda Shell Ayrton Senna
Gerhard Berger
Mistr
(139 bodů)
1990 Honda Marlboro McLaren MP4/5B G Honda Shell Ayrton Senna
Gerhard Berger
Mistr
(121 bodů)
1989 Honda Marlboro McLaren MP4/5 G Honda Shell Ayrton Senna
Alain Prost
Mistr
(141 bodů)
1988 Honda Marlboro McLaren MP4/4 G Honda Shell Alain Prost
Ayrton Senna
Mistr
(199 bodů)
1987 Marlboro McLaren International MP4/3 G TAG (Porsche) Shell Alain Prost
Stefan Johansson
2.
(76 bodů)
1986 Marlboro McLaren International MP4/2C G TAG (Porsche) Shell Alain Prost
Keke Rosberg
2.
(96 bodů)
1985 Marlboro McLaren International MP4/2B G TAG (Porsche) Shell Niki Lauda
Alain Prost
John Watson
Mistr
(90 bodů)
1984 Marlboro McLaren International MP4/2 M TAG (Porsche) Shell Niki Lauda
Alain Prost
Mistr
(143,5 bodů)
1983 Marlboro McLaren International MP4/1C
MP4/1E
M Ford
TAG (Porsche)
Unipart Niki Lauda
John Watson
5.
(43 bodů)
1982 Marlboro McLaren International MP4/1B M Ford Unipart Niki Lauda
John Watson
2.
(69 bodů)
1981 Marlboro McLaren International M29C
M29F
MP4/1
M Ford Unipart John Watson
Andrea de Cesaris
6.
(28 bodů)
1980 Marlboro Team McLaren M29B
M29C
M30
G Ford Castrol John Watson
Alain Prost
Stephen South
8.
(11 bodů)
1979 Marlboro Team McLaren
Löwenbräu Team McLaren
M26
M28
M28B
M28C
M29
G Ford Castrol John Watson
Patrick Tambay
7.
(15 bodů)
1978 Marlboro Team McLaren
Liggett Group/BS Fabrications
Centro Asegurador F1
Melchester Racing
M23
M26
G Ford Texaco James Hunt
Patrick Tambay
Bruno Giacomelli
Brett Lunger
Nelson Piquet
Emilio de Villota
Tony Trimmer
8.
(15 bodů)
1977 Marlboro Team McLaren
Chesterfield Racing
Iberia Airlines
M23
M26
G Ford Texaco James Hunt
Jochen Mass
Gilles Villeneuve
Bruno Giacomelli
Brett Lunger
Emilio de Villota
3.
(60 bodů)
1976 Marlboro Team McLaren M23 G Ford Texaco James Hunt
Jochen Mass
2.
(75 bodů)
1975 Marlboro Team Texaco
Lucky Strike Racing
M23 G Ford Texaco Emerson Fittipaldi
Jochen Mass
Dave Charlton
3.
(63 bodů)
1974 Marlboro Team Texaco
Yardley Team McLaren
Scribante Lucky Strike Racing
M23 G Ford Texaco
Sasol
Emerson Fittipaldi
Denny Hulme
Mike Hailwood
Jochen Mass
David Hobbs
Dave Charlton
Mistr
(73 bodů)
1973 Yardley Team McLaren M19A
M19C
M23
G Ford Gulf Denny Hulme
Peter Revson
Jody Scheckter
Jacky Ickx
3.
(58 bodů)
1972 Yardley Team McLaren M19A
M19C
G Ford Gulf Denny Hulme
Peter Revson
Jody Scheckter
Brian Redman
3.
(47 bodů)
1971 Bruce McLaren Motor Racing
Ecurie Bonnier
Penske-White Racing
M7C
M14A
M19A
G Ford Gulf Denny Hulme
Peter Gethin
Jackie Oliver
Jo Bonnier
Helmut Marko
Mark Donohue
6.
(10 bodů)
1970 Bruce McLaren Motor Racing
Team Surtees
Ecurie Bonnier
M7C
M14A
M7D
M14D
G
F
Ford
Alfa Romeo
Gulf Denny Hulme
Bruce McLaren
Peter Gethin
Dan Gurney
Andrea de Adamich
Nanni Galli
John Surtees
Jo Bonnier
4.
(34 bodů)
1969 Bruce McLaren Motor Racing
Team Lawson
Antique AutoMobil 1es / Colin Crabbe Racing
M7A
M7B
M7C
M9A
G
D
Ford Shell
Gulf
Denny Hulme
Bruce McLaren
Derek Bell
Basil van Rooyen
Vic Elford
4.
(38 bodů)
1968 Bruce McLaren Motor Racing
Joakim Bonnier Racing Team
Anglo American Racers
M5A
M7A
G Ford
BRM
Shell Denny Hulme
Bruce McLaren
Jo Bonnier
Dan Gurney
2.
(51 bodů)
1967 Bruce McLaren Motor Racing M4B
M5A
M7A
G BRM Shell Bruce McLaren 8.
(3 body)
1966 Bruce McLaren Motor Racing M2B F Ford
Serenissima
? Bruce McLaren 8.
(3 body)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]