Formule 1 v roce 1968

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
19. sezóna
mistrovství světa vozů Formule 1
(1968)
Mistr světa - Graham Hill
Obecné informace
Počet závodů12
Počet pilotů43
Počet týmů22
Pohár jezdců
PrvníSpojené království Graham Hill 48 b.
(LotusFord)
DruhýSpojené království Jackie Stewart
(Matra-Ford)
TřetíNový Zéland Denny Hulme
(McLaren)
Pohár konstruktérů
PrvníSpojené království Lotus 75 b.
Formule 1
1969

Sezóna Formule 1 1968 byla v pořadí 19. v šampionátu FIA Formule 1.

Konalo se 12 závodů, z nichž první se jel 1. ledna a poslední 3. listopadu. Body se jako dosud rozdělovaly podle pořadí 9-6-4-3-2-1. Platil limit objemu motoru 3 l (s kompresorem 1,5 l, ale všichni účastníci používali atmosférické motory), minimální hmotnost vozu byla 500 kg. Pneumatiky byly značek Firestone a Goodyear.

Graham Hill v tomto roce podruhé v mistrovství celkově zvítězil. Lotus se potřetí stal vítězem poháru konstruktérů.

Závody započítávané do MS[editovat | editovat zdroj]

Datum Grand Prix Náhled Akce Jezdec Vůz Stav MS
1. GP

1. leden

Jihoafrická republika Jihoafrická republika

Kyalami

(Výsledky)

Závod Spojené království Jim Clark Lotus-Ford Cosworth 49 Spojené království Jim Clark
Kolo Spojené království Jim Clark Lotus-Ford Cosworth 49
Pole Spojené království Jim Clark Lotus-Ford Cosworth 49
2. GP

12. května

Španělsko Španělsko

Jarama

(Výsledky)

Závod Spojené království Graham Hill Lotus-Ford Cosworth 49 Spojené království Graham Hill
Kolo Francie Jean-Pierre Beltoise Matra-Ford Cosworth MS10
Pole Nový Zéland Chris Amon Ferrari 312
3. GP

26. května

Monako Monako

Circuit de Monaco

(Výsledky)

Závod Spojené království Graham Hill Lotus-Ford Cosworth 49
Kolo Spojené království Richard Attwood BRM P33
Pole Spojené království Graham Hill Lotus-Ford Cosworth 49
4. GP

9. červen

Belgie Belgie

Spa-Francorchamps

(Výsledky)

Závod Nový Zéland Bruce McLaren McLaren-Ford Cosworth M7A
Kolo Spojené království John Surtees Brabham-Repco BT20
Pole Nový Zéland Chris Amon Ferrari 312
5. GP

23. červen

Nizozemsko Nizozemsko

Zandvoort

(Výsledky)

Závod Spojené království Jackie Stewart Matra-Ford Cosworth MS10
Kolo Francie Jean-Pierre Beltoise Matra-Ford Cosworth MS9
Pole Nový Zéland Chris Amon Ferrari 312
6. GP

7. červenec

Francie Francie

Rouen-les-Essarts

(Výsledky)

Závod Belgie Jacky Ickx Ferrari 312
Kolo Mexiko Pedro Rodríguez BRM P33
Pole Rakousko Jochen Rindt Lotus-Climax 49
7. GP

20. červenec

Spojené království Velká Británie

Brands Hatch

(Výsledky)

Závod Švýcarsko Jo Siffert Lotus-Ford Cosworth 49
Kolo Švýcarsko Jo Siffert Lotus-Ford Cosworth 49
Pole Spojené království Graham Hill Lotus-Ford Cosworth 49
8. GP

4. srpen

Německo Německo

Nürburgring

(Výsledky)

Závod Spojené království Jackie Stewart Matra-Ford Cosworth MS9
Kolo Spojené království Jackie Stewart Matra-Ford Cosworth MS9
Pole Belgie Jacky Ickx Ferrari 312
9. GP

8. září

Itálie Itálie

Monza

(Výsledky)

Závod Nový Zéland Denny Hulme McLaren-Ford Cosworth M7A
Kolo Spojené království Jackie Oliver Lotus-Ford Cosworth 49
Pole Spojené království John Surtees Lotus-Climax 49
10. GP

22. září

Kanada Kanada

Mont-Tremblant

(Výsledky)

Závod Nový Zéland Denny Hulme McLaren-Ford Cosworth M7A
Kolo Švýcarsko Jo Siffert Lotus-Ford Cosworth 49
Pole Rakousko Jochen Rindt Lotus-Climax 49
11. GP

6. říjen

USA USA

Watkins Glen

(Výsledky)

Závod Spojené království Jackie Stewart Matra-Ford Cosworth MS9
Kolo Spojené království Jackie Stewart Matra-Ford Cosworth MS9
Pole USA Mario Andretti Lotus-Ford Cosworth 49
12. GP

3. listopad

Mexiko Mexiko

Hermanos Rodríguez

(Výsledky)

Závod Spojené království Graham Hill Lotus-Ford Cosworth 49
Kolo Švýcarsko Jo Siffert Lotus-Ford Cosworth 49
Pole Švýcarsko Jo Siffert Lotus-Ford Cosworth 49

Jihoafrická republika[editovat | editovat zdroj]

Tento závod je významný nejen jako poslední závod Formule 1, který Clark vyhrál, ale také jako poslední, kterého se kdy zúčastnil, protože o tři měsíce později měl smrtelnou nehodu na Hockenheimringu v Německu. V tomto závodě se tým Gunston stal prvním týmem Formule 1, který namísto národních barev oblékl své vozy do barev svých sponzorů, když nasadil soukromý Brabham pro Johna Lovea a LDS pro Sama Tinglea.

Tento závod byl také posledním závodem Mika Spence, který se o několik měsíců později zabil při tréninku na závod Indianapolis 500 v roce 1968.

Prvních šest míst na startovním roštu obsadili buď předchozí, nebo budoucí mistři světa. Úřadující šampion Denny Hulme však startoval až z devátého místa.

Clark během víkendu překonal mnoho rekordů, například vedl nejvíce Grand Prix (43), najel nejvíce kol (1 943), měl nejvíce perfektních víkendů (11), dosáhl nejvíce pole position (33) a nakonec dosáhl 25 vítězství v závodě, čímž překonal 11 let starý rekord Juana Manuela Fangia.

Španělsko[editovat | editovat zdroj]

Během kvalifikace získal Chris Amon z Ferrari svou první pole position v historii, Graham Hill z truchlícího týmu Lotus se umístil na šestém místě.

Osud Lotusu se však obrátil během nedělního závodu, který se jel v úmorném vedru. Na startu se do čela dostal Pedro Rodríguez s vozem BRM, následovaný Beltoisem, Amonem a Hulmem. Francouz se dostal do vedení ve 12. kole, aby o čtyři kola později odstoupil s problémy s motorem. Amon se vrátil do čela, těsně následován Rodriguezem, dokud se Mexičan ve 28. kole neroztočil a nehavaroval. Zatímco čekal na své mechaniky, aby vůz vyzvedli, diváci se "snesli na vůz jako supi a strhali z něj zrcátka, sedadlo, čelní sklo a přední kryt". Tato odstoupení vynesla Hilla na druhé místo za Amona, kterého v 58. kole postihla porucha palivového čerpadla, což Hillovi, který byl o míli zpět, přineslo první místo a vítězství. Hulme byl těsně za Hillem, ale když jeho McLaren ztratil druhý rychlostní stupeň, musel odstoupit a Angličan dojel domů. Beltoise se z mechanických potíží dostal a zaznamenal nejrychlejší kolo závodu.

Monako[editovat | editovat zdroj]

Johnny Servoz-Gavin převzal na startu vedení od Hilla, zatímco Bruce McLaren vyřadil v prvním kole v šikaně druhý Lotus Jackieho Olivera. Servoz-Gavina postihla smůla ve 3. kole, kdy mu selhal hnací hřídel a havaroval. To udalo tón zbytku závodu, kdy po sérii nehod a mechanických poruch dokončilo závod pouze pět vozů, přičemž všichni od třetího místa dojeli nejméně čtyři kola za pozdějším vítězem Hillem, který si čtvrtým vítězstvím v knížectví upevnil pověst "pana Monaka". Závěr byl však těsný, protože náhradník za BRM Richard Attwood překvapil tím, že skončil jen 2 sekundy za Angličanem. Přestože Hill během závodu třikrát překonal monacký rekord, byl to nakonec Attwood, kdo zaznamenal nejrychlejší kolo, jediné ve své kariéře. mělo to být také jeho jediné umístění na stupních vítězů v závodě Formule 1, stejně jako pro Belgičana Luciena Bianchiho, který skončil třetí.

O pouhé dva týdny později postihne formuli 1 další katastrofa, když se při závodě do vrchu v Rossfeldu zabije Ludovico Scarfiotti, který obsadil čtvrté místo.

Belgie[editovat | editovat zdroj]

Poté, co Lotus v předchozím závodě, představil na voze Formule 1 křídla s negativním přítlačným křídlem na nosníku, přidalo Ferrari na vůz svého vedoucího jezdce Chrise Amona[1] křídlo na vzpěrách a ten získal pole position a v kvalifikaci byl o 4 sekundy rychlejší než druhý nejrychlejší vůz Jackieho Stewarta, ačkoli Amon tvrdil, že bez křídel zajel podobné časy. [2] Amonův týmový kolega Jacky Ickx na svém voze křídla neměl. 3] Tým Brabham také namontoval zadní křídlo na vůz Jacka Brabhama, spojené se střemhlavými letadly na přídi, aby se zabránilo vztlaku; kvalifikoval se na 10. místo. 4] Křídla byla přidána na Ickxův vůz (a mnoho dalších týmů tento nápad okopírovalo pro své vozy) pro následující závod, Velkou cenu Nizozemska 1968 v Zandvoortu. V průběhu sezóny 1968 mnoho týmů F1 využívalo křídla upevněná na vzpěrách přímo k prvkům zavěšení - kopírovalo praxi sportovních vozů Chaparral -, aby zvýšilo rychlost v zatáčkách a zkrátilo časy na kolo. Ferrari nikdy nepoužilo vzpěrová křídla připevněná k zavěšení, protože Enzo Ferrari to považoval za příliš nebezpečné, a pokračovalo s křídly připevněnými přímo k podvozku.

Nizozemsko[editovat | editovat zdroj]

Závod na 90 kol vyhrál jezdec Matry Jackie Stewart, který startoval z páté pozice. Druhý skončil jeho týmový kolega Jean-Pierre Beltoise a třetí místo obsadil jezdec BRM Pedro Rodríguez.

Francie[editovat | editovat zdroj]

Závod na 60 kol vyhrál jezdec Ferrari Jacky Ickx, který startoval ze třetího místa. Druhý skončil John Surtees za tým Honda a třetí místo obsadil jezdec Matry Jackie Stewart.

Francouzský jezdec Jo Schlesser měl smrtelnou nehodu ve druhém kole závodu, když ztratil kontrolu nad vozem v tehdy novém podvozku Honda RA302, který se převrátil a začal hořet částečně kvůli obsahu hořčíku [citace]. byl vybrán jako jezdec, když stálý jezdec Hondy F1 John Surtees odmítl řídit nový vůz a zvolil starší podvozek RA301 s odůvodněním, že nový vůz není bezpečný. Tento závod byl zlomovým bodem ve Formuli 1, protože Schlesserova smrt si vyžádala mnoho bezpečnostních opatření v pozdějších závodech.

Byl to také poslední závod F1, který se jel na okruhu Rouen-Les Essarts.

Velká Británie[editovat | editovat zdroj]

Závod na 80 kol vyhrál Jo Siffert, což bylo jeho první vítězství ve Formuli 1 a první vítězství švýcarského jezdce. Siffertovo vítězství bylo zároveň devátým a posledním vítězstvím soukromého týmu Rob Walker Racing.

Německo[editovat | editovat zdroj]

I přes zrádné podmínky přišlo v neděli odpoledne na závod 200 000 diváků. Závod se ukázal jako one-man show Skota Jackieho Stewarta. Zatímco Graham Hill se na startu ujal vedení, Stewart se do konce prvního kola posunul na první místo a vybudoval si devítisekundový náskok. Své vynikající pneumatiky Dunlop na mokré vozovce skvěle využil a do konce druhého kola zvýšil svůj náskok na 34 sekund. Když závod po 14 kolech skončil, Stewart projel cílem s více než čtyřminutovým náskokem před druhým Hillem. Pozdější mistr světa se v 11. kole roztočil, ale dokázal vystoupit z vozu, zatlačit ho do správného směru a pokračovat v jízdě, než ho třetí Jochen Rindt dostihl. 11 kol bojoval Chris Amon s Hillem o druhé místo a málokdy je dělila více než vteřina, dokud Amon nevypadl ze závodu ve stejném kole jako Hill.

Itálie[editovat | editovat zdroj]

Závod se jel na 68 kol na Autodromo Nazionale di Monza za slunečného počasí a Surtees vedl od startu. McLaren a Surtees bojovali o vedení, dokud Ferrari Chrise Amona neztratilo kontrolu nad olejem, který upustil jeden z vozů Honda RA301, a jeho vůz v jedné z rychlých zatáček Lesmo přeletěl přes svodidla do stromů. Surtees také narazil do zdi, když se snažil vyhnout Ferrari. Jo Siffert se tak dostal na druhé místo, třetí byl Jackie Stewart. Skot se posunul na druhé místo a mezi McLarenem, Stewartem, Siffertem a Dennym Hulmem se strhla bitva o vedení.

Vůz M7A týmu McLaren musel ve 35. kole zastavit kvůli doplnění oleje a odstoupil. Stewart odstoupil ve 43. kole, když mu selhal motor Cosworth. Hulme v této fázi závodu již vedl, a když Siffert devět kol před koncem odstoupil s poruchou zadního zavěšení, Hulmeovi zůstalo vítězství. Zvítězil v čase 1 hodina 40 minut 14,8 sekundy a dosáhl průměrné rychlosti 146,284 km/h. Za ním se odehrával souboj mezi Johnnym Servoz-Gavinem, Jackym Ickxem a Jochenem Rindtem. Ickxovo Ferrari se dostalo do čela, aby v závěrečném kole zastavilo kvůli doplnění paliva. Přitom klesl na třetí místo za Servoz-Gavina, zatímco Rindt musel odstoupit s poruchou motoru. Šestici nejlepších doplnili Piers Courage, Jean-Pierre Beltoise a Jo Bonnier, další jezdci nedojeli.

Kanada[editovat | editovat zdroj]

Závod se jel na 90 kol na okruhu Mont-Tremblant za slunečného počasí a hned od začátku vedl vůz Ferrari Chrise Amona, za kterým se hnal Jo Siffert. Následovali Jochen Rindt, Dan Gurney a Graham Hill. Pozice na čele zůstaly stabilní, John Surtees odstoupil z osmého místa s problémy s převodovkou. Ve 14. kole se Hillovi podařilo předjet Gurneyho a o 12 kol později Američan odstoupil s prasklým chladičem. Ve 29. kole došlo k úniku oleje, a tak byl Rindt druhý, i když i on krátce poté odstoupil s poruchou motoru. Tím se Hill dostal na druhé místo. I to však nemělo dlouhého trvání, protože se brzy propadl za McLareny Dennyho Hulmea a Bruce McLarena kvůli vážným problémům s vibracemi. Hillův Lotus 49B se postupně propadal dozadu a předjeli ho Pedro Rodríguez a Johnny Servoz-Gavin. O několik kol později (71. kolo) se Servoz-Gavinova Matra roztočila a Hill se vrátil na páté místo[2][3].

Zatímco se toto vše odehrávalo, zdálo se, že Amon má prvních 72 kol závodu vše pod kontrolou, nicméně v 73. kole zasáhla jeho pověstná smůla, když jeho Ferrari selhala převodovka. To přineslo vítězství McLarenu v poměru 1:2 a třetí místo pro BRM urval Rodríguez. Hulme zvítězil v čase 2 h 27,11,2 min. s průměrnou rychlostí 97,799 km/h a byl o celé kolo před svým týmovým kolegou.

Tímto výsledkem se úřadující mistr světa Hulme bodově vyrovnal Hillovi, přičemž do konce sezóny zbývaly dva závody.

USA[editovat | editovat zdroj]

Závod na 108 kol vyhrál jezdec Matry Jackie Stewart, který startoval z druhého místa. Druhý skončil Graham Hill za tým Lotus a třetí místo obsadil jezdec Hondy John Surtees. Byl to premiérový závod budoucího mistra světa Maria Andrettiho.

Mexiko[editovat | editovat zdroj]

V tomto závodě se rozhodovalo o titulu mistra světa jezdců, o který se utkali Britové Graham Hill s vozem Lotus 49B-Ford a Jackie Stewart s vozem Matra MS10-Ford a obhájce titulu, Novozélanďan Denny Hulme s vozem McLaren M7A-Ford. Závod byl posunut o týden, aby nekolidoval s Letními olympijskými hrami v Mexico City, které končily 26. října.

Hulme startoval s matematickou šancí stát se mistrem světa, ale jeho McLaren brzy zlomil zadní člen zavěšení, havaroval a začal hořet. Jo Siffert se ujal vedení, ale musel do boxů s přetrženým plynovým lankem. Stewart se propadl zpět, když mu začal špatně hořet motor, jeho vůz začal špatně fungovat a měl problém s přívodem paliva. Hill tento závod a své druhé mistrovství jezdců vyhrál poté, co se Stewart propadl na sedmé místo po problému s motorem jeho Matry.

Snaha mexické vlády omezit občanské nepokoje vedla k přechodu od vojenské policie k neozbrojeným policistům a traťovým maršálům pro kontrolu davu; ke konci závodu diváci vnikali na samotnou trať, což byl jeden z důvodů konečného zrušení budoucích Velkých cen Mexika.

Závody nezapočítávané do MS[editovat | editovat zdroj]

Tasmánský pohár[editovat | editovat zdroj]

Poř. Jezdci Vůz Puk Lev Wig Ter Sur War San Lon Body
1 Spojené království Jim Clark Lotus 49T Cosworth Ret Ret 1 2 1 1 1 5 44
2 Nový Zéland Chris Amon Dino 246 Tasmania 1 1 2 4 Ret 4 2 7 36
3 Spojené království Piers Courage McLaren M4A Cosworth 3 2 4 5 3 3 5 1 34
4 Spojené království Graham Hill Lotus 49T Cosworth 2 2 3 6 17
= Austrálie Frank Gardner Brabham BT23D Alfa Romeo 2 Ret Ret 3 9 Ret 4 3 17
6 Nový Zéland Bruce McLaren BRM P126 Ret Ret 5 1 11
7 Mexiko Pedro Rodríguez BRM P126

BRM P261

Ret Ret 6 Ret 10 6 Ret 2 8
= Nový Zéland Denny Hulme Brabham BT23 Cosworth 3 6 6 5 9 DNS 8
9 Nový Zéland Jim Palmer McLaren M4A Cosworth 4 3 7 8 3
10 Spojené království Richard Attwood BRM P126 Ret Ret 6 4 4
11 Austrálie Leo Geoghegan Lotus 39 Repco 4 Ret 7 DNS 3
= Nový Zéland Roly Levis Brabham BT18 Ford 8 4 8 10 3
13 Austrálie Kevin Bartlett Brabham BT11A Coventry Climax 5 Ret 8 DNS 2
= Nový Zéland Red Dawson Brabham BT7A Coventry Climax Ret 5 9 DNS 2
= Austrálie Paul Bolton Brabham BT22 Coventry Climax[1] 5 Ret Ret 2
16 Nový Zéland Graeme Lawrence Brabham BT18 Ford 6 9 Ret 9 1
= Nový Zéland Bill Stone Brabham BT6 Ford 10 6 10 Ret 0

Mistrovství Jihoafrické republiky[editovat | editovat zdroj]

Poř. Jezdci Kil Kya Hes Kya Hes Pri Kya Kil Kya McN Body
1 Rhodesie John Love Ret 1 1 1 Ret 1 1 DNS Ret 1 54
2 Jižní Afrika Jackie Pretorius 2 3 2 4 3 2 4 1 Ret Ret 43.5
3 Rhodesie Sam Tingle 3 Ret 7 3 2 4 5 3 5 2 33.5
4 Jižní Afrika Dave Charlton Ret 2 3 2 1 4 28
5 Jižní Afrika Basil van Rooyen Ret Ret 2 1 5 2 DNS 2 27
6 Jižní Afrika Bob Olthoff Ret 3 5 Ret 3 Ret Ret 3 3 14
7 Jižní Afrika Peter Parnell 4 Ret 6 4 Ret 6 4 6 Ret 13
8 Jižní Afrika John McNicol Ret 6 6 7 6 5 7 5 6
9 Jižní Afrika Trevor Blokdyk Ret 4 5 5
10 Rhodesie Clive Puzey Ret 5 Ret Ret Ret Ret 8 6 6 4
11 Jižní Afrika Peter de Klerk 4 3
= Jižní Afrika Tony Jefferies 4 Ret Ret 3
13 Jižní Afrika Leo Dave Ret 8 Ret 9 5 2
= Jižní Afrika Mike Domingo 5 2
15 Jižní Afrika Brian McKenzie 7 8 7 Ret 6 Ret 7 1
16 Francie Jean-Pierre Beltoise 1 0 (9)

Konečné hodnocení Mistrovství světa[editovat | editovat zdroj]

Pohár jezdců[editovat | editovat zdroj]

Poř. Jezdci JARJižní Afrika SPAŠpanělsko MONMonako BELBelgie NEDNizozemsko FRAFrancie GBRSpojené království GERZápadní Německo ITAItálie CANKanada USAUSA MEXMexiko Body
1 Spojené království Graham Hill 2 1 1 Ret 9 Ret Ret 2 Ret 4 2 1 48
2 Spojené království Jackie Stewart Ret 4 1 3 6 1 Ret 6 1 7 36
3 Nový Zéland Denny Hulme 5 2 5 Ret Ret 5 4 7 1 1 Ret Ret 33
4 Belgie Jacky Ickx Ret Ret 3 4 1 3 4 3 DNS Ret 27
5 Nový Zéland Bruce McLaren Ret Ret 1 Ret 8 7 13 Ret 2 6 2 22
6 Mexiko Pedro Rodríguez Ret Ret Ret 2 3 NC Ret 6 Ret 3 Ret 4 18
7 Švýcarsko Jo Siffert 7 Ret Ret 7 Ret 11 1 Ret Ret Ret 5 6 12
8 Spojené království John Surtees 8 Ret Ret Ret Ret 2 5 Ret Ret Ret 3 Ret 12
9 Francie Jean-Pierre Beltoise 6 5 Ret 8 2 9 Ret Ret 5 Ret Ret Ret 11
10 Nový Zéland Chris Amon 4 Ret Ret 6 10 2 Ret Ret Ret Ret Ret 10
11 Spojené království Jim Clark 1 9
12 Rakousko Jochen Rindt 3 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 3 Ret Ret Ret Ret 8
13 Spojené království Richard Attwood 2 Ret 7 7 Ret 14 6
14 Francie Johnny Servoz-Gavin Ret Ret 2 Ret Ret 6
15 Spojené království Jackie Oliver Ret 5 NC DNS Ret 11 Ret Ret DNS 3 6
16 Itálie Ludovico Scarfiotti Ret 4 4 6
17 Belgie Lucien Bianchi 3 6 Ret Ret NC NC Ret 5
18 Spojené království Vic Elford 4 Ret Ret Ret 5 Ret 8 5
19 Spojené království Brian Redman Ret 3 Ret 4
20 Spojené království Piers Courage Ret Ret Ret Ret 6 8 8 4 Ret Ret Ret 4
21 USA Dan Gurney Ret Ret Ret Ret 9 Ret Ret 4 Ret 3
22 Švédsko Jo Bonnier Ret DNQ Ret 8 Ret 6 Ret NC 5 3
23 Austrálie Jack Brabham Ret DNS Ret Ret Ret Ret Ret 5 Ret Ret Ret 10 2
24 Švýcarsko Silvio Moser DNQ 5 NC DNS DNQ 2
Francie Henri Pescarolo Ret DNS 9 0
Rhodesie John Love 9 0
Západní Německo Hubert Hahne 10 0
Západní Německo Kurt Ahrens Jr. 12 0
Jižní Afrika Jackie Pretorius NC 0
Spojené království Derek Bell Ret Ret 0
USA Mario Andretti DNS Ret 0
USA Bobby Unser DNS Ret 0
Itálie Andrea de Adamich Ret 0
Jižní Afrika Dave Charlton Ret 0
Spojené království Mike Spence Ret 0
Jižní Afrika Basil van Rooyen Ret 0
Rhodesie Sam Tingle Ret 0
Francie Jo Schlesser Ret 0
Spojené království Robin Widdows Ret 0
Spojené království David Hobbs Ret 0
Kanada Bill Brack Ret 0
Mexiko Moisés Solana Ret 0
Kanada Al Pease DNS 0
Austrálie Frank Gardner DNQ 0
Poř. Jezdci JARJižní Afrika SPAŠpanělsko MONMonako BELBelgie NEDNizozemsko FRAFrancie GBRSpojené království GERZápadní Německo ITAItálie CANKanada USAUSA MEXMexiko Body

Pohár konstruktérů[editovat | editovat zdroj]

Poř. Konstruktér JARJižní Afrika SPAŠpanělsko MONMonako BELBelgie NEDNizozemsko FRAFrancie GBRSpojené království GERZápadní Německo ITAItálie CANKanada USAUSA MEXMexiko Body
1 Spojené království Lotus-Ford 1 1 1 5 9 11 1 2 Ret 4 2 1 62
2 Spojené království McLaren-Ford 2 5 1 Ret 5 4 7 1 1 4 2 49
3 Francie Matra-Ford 6 5 Ret 4 1 3 6 1 2 6 1 7 45
4 Itálie Ferrari 4 Ret 3 4 1 2 4 3 Ret Ret Ret 32
5 Spojené království BRM Ret Ret 2 2 3 6 8 6 4 3 Ret 4 28
6 Japonsko Honda 8 Ret Ret Ret Ret 2 5 Ret Ret Ret 3 5 14
7 Spojené království Cooper-BRM 3 3 6 Ret 4 Ret Ret Ret 5 NC 8 14
8 Spojené království Brabham-Repco 3 Ret Ret Ret 5 Ret Ret 3 Ret Ret Ret 10 10
9 Francie Matra Ret 8 2 9 Ret Ret 5 Ret Ret 9 8
10 Spojené království McLaren-BRM 5 WD DNQ Ret 8 Ret WD 6 Ret NC DNS 3
Spojené království Cooper-Maserati 7 WD 0
USA Eagle-Weslake Ret Ret WD WD Ret 9 Ret 0
Spojené království Lola-BMW 10 0
Spojené království Brabham-Climax NC 0
Jižní Afrika LDS-Repco Ret 0
Spojené království Cooper-Climax Ret 0
USA Eagle-Climax DNS 0
Poř. Konstruktér JARJižní Afrika SPAŠpanělsko MONMonako BELBelgie NEDNizozemsko FRAFrancie GBRSpojené království GERZápadní Německo ITAItálie CANKanada USAUSA MEXMexiko Body

Národy[editovat | editovat zdroj]

 1. Velká Británie 130
 2. Nový Zéland 65
 3. Belgie 32
 4. Mexiko 18
 5. Francie 17
 6. Švýcarsko 14
 7. Rakousko 8
 8. Itálie 6
 9. USA 3
 10. Švédsko 3

Austrálie 2

Mistrovství Jihoafrické republiky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. www.oldracingcars.com Retrieved 22 November 2017

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]