Formule 1 v roce 1975

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
26. sezóna
mistrovství světa vozů Formule 1
(1975)
Mistr světa - Niki Lauda
Obecné informace
Počet závodů14
Počet pilotů35
Počet týmů22
Pohár jezdců
PrvníRakousko Niki Lauda 64,5 b.
(Ferrari)
DruhýBrazílie Emerson Fittipaldi
(McLaren-Ford)
TřetíArgentina Carlos Reutemann
(Brabham-Ford)
Pohár konstruktérů
PrvníItálie Ferrari 72,5 b.
Formule 1
1976

XXVI. mistrovství světa jezdců a 18. ročník poháru konstruktérů zahájila 12. ledna Grand Prix Argentiny a po 14 závodech 5. října při Grand Prix USA byl znám nový mistr světa. Mistrem světa pro rok 1975 se stal Niki Lauda a po jedenácti letech od úspěchu Johna Surteese se dočkala mistrovského titulu značka Ferrari. Rok 1975 je zajímavý i tím, že v celkové klasifikaci dokázala bodovat jediná žena, Lella Lombardi. Svoje účinkování ve formuli 1 ukončil po 18 sezonách Graham Hill. O to horší a více zarmucující byla zpráva o leteckém neštěstí 29. listopadu 1975, kdy Graham Hill zahynul ve svém soukromém letadle nedaleko Londýna. Při nehodě přišel o život kromě dalších cestujících i jezdec formule 1 Tony Brise.

Před sezónou[editovat | editovat zdroj]

S formulí 1 se rozloučili jezdci Denis Hulme, Jean Pierre Beltoise a Mike Hailwood. Objevilo se i spousta nových jmen, ale jen hrstka mohla zůstat mezi elitou: Bob Evans, Guy Tunmer, Alan Jones, Roelof Wunderink, Tony Brise, Torsten Palm, Damien Magee, Hiroši Fušida, Brian Henton, Dave Morgan, Jim Crawford, Harald Ertl, Tony Trimmer, Brett Lunger, Jo Vonlanthen, Renzo Zorzi a Michel Leclère. Finanční potíže postihly tým March jenž do šampionátu nemohl nastoupit. Americká pneumatikářská firma Firestone omezila své působení ve formuli 1 pouze na tým Jonese Parnelliho v jehož barvách jezdil Mario Andretti. Ostatní týmy byly odkázány na pneumatiky od Goodyear, který se tak stal výhradním dodavatelem. Do formule 1 už nehodlal dále investovat ani kosmetický koncern Yardley a také John Player uzavřel s týmem Colina Chapmana smlouvu pouze na jeden rok.

Poprvé se ve formuli 1 představil tým Fittipaldi, Williams a Beta Team March, který používal vozy March s podporou italské firmy Beta. Od Grand Prix Jihoafrické republiky se do skupiny jezdců, kteří začali konstruovat vlastní vozy, zařadil i Graham Hill. Ve svém vlastním týmu Embassy Racing with Graham Hill provozoval dva vozy, Lola T370 se kterým sám závodil a vůz vlastní konstrukce Hill GH1, jenž měl v F1 krátké trvání a definitivně zmizel ze scény po Grand Prix USA 1975.

Souhrn[editovat | editovat zdroj]

První dva závody v sezóně, které se jely na jihoamerickém kontinentu, byly ve znamení brazilských pilotů. V Argentině zvítězil úřadující mistr světa Emerson Fittipaldi a na domácí půdě dojel na druhém místě za svým krajanem Carlosem Pacem. Celý kolotoč velkých cen se přesunul do Jihoafrické republiky, kde celý závod ovládl domácí idol Jody Scheckter.

Poté přišla na řadu Evropa a i evropští jezdci. První evropský závod, Grand Prix Španělska, nedopadl vůbec dobře. Stávka jezdců, přerušený závod, chyby pořadatelů a funkcionářů FIA, ale především pět mrtvých a devět zraněných diváků. Jezdci ještě před zahájením prvního tréninku protestovali proti nedostatečným bezpečnostním opatřením na trati, kde upozorňovali především na chybějící svodidla nebo na jejich nedostatečné upevnění a odmítli startovat. Situace byla napjatá, na protest proti uskutečnění závodu nestartoval Emerson Fittipaldi. Nakonec do závodu nastoupilo 25 jezdců spolu s jedinou ženou Lelou Lombardiovou. Obavy jezdců se naplnily v 25. kole závodu, kdy došlo k tragické nehodě, vůz týmu Grahama Hilla řízený Stommelenem, přišel v rychlosti okolo 200 km/h o stabilizátor, havaroval a dopadl mezi diváky. Bilance byla hrozivá na místě přišlo pět lidí o život a dalších devět zraněno. Stommelen byl se zlomenou rukou a nohou dopraven do nemocnice. Závod pokračoval dál a až ve 29. kole byl zastaven.

Mistrovství světa pokračovalo závody v Monaku, Belgii a Švédsku, kde si pořadatelé vzali ponaučení z tragické Grand Prix Španělska a všechna bezpečnostní opatření byla bezchybná. Ve všech třech závodech exceloval Niki Lauda na novém Ferrari 312T a dostal se tak do vedení šampionátu. Dalším evropským závodem byla Grand Prix Nizozemska, která začínala na mokré trati a končila na suchu, v jeho průběhu proto jezdci přezouvali pneumatiky se vzorkem na sliky. Překvapivě zvítězil James Hunt o pouhou sekundu před Laudou. Ve Francii znovu dominoval způsobem start–cíl Niki Lauda a zvýšil tak svůj náskok v čele šampionátu na 22 bodů.

Nejzajímavějším závodem sezóny byla britská Velká cena. Na okruhu v Silverstone pršelo a čelo závodu se celkem devětkrát změnilo a navíc v 56. kole došlo k hromadné havarii osmi jezdců a závod byl proto 12 kol před cílem ukončen. Jezdci pak byli klasifikováni podle umístění v jakém projeli 55. kolo. Zvítězil tedy Emerson Fittipaldi a oživil tak naději na obhajobu titulu, protože Lauda dojel až osmý. Do Německého Zeleného pekla, jak je nazýván Nürburgring, nastoupil jako favorit Niki Lauda, který také až do poloviny závodu vedl, ale pak přišly problémy s pneumatikami a Lauda nakonec dojel třetí. Z vítězství se radoval Carlos Reutemann. Během Grand Prix Německa bylo oznámeno, že se z finančních důvodů ruší Velká cena Kanady. Österreichring, který hostil Grand Prix Rakouska, byl opět svědkem tragické události, během tréninku havaroval Američan Mark Donohue a svým zraněním později v nemocnici podlehl. Další nepříjemnou událostí, která ovlivnila Grand Prix Rakouska, byl hustý déšť a závod musel být ve 29. kole ukončen a stejně jako ve Španělsku, bylo udělováno jen poloviční počet bodů. Vítězem se stal Vittorio Brambilla. Bylo více než pravděpodobné, že o mistru světa se opět rozhodne v italské Monze, Niki Lauda potřeboval získat alespoň půl bodu. V kvalifikaci nenechal nic náhodě a vybojoval si pole position. V závodě, před 150 000 italských tifosi, jel velmi obezřetně, neutočil na vedoucího Regazzoniho a bez jakéhokoliv odporu přepustil druhé místo Fittipaldimu. Třetí místo mu zajistilo titul. Ve Watkins Glen šlo už jen o prestiž a Niki Lauda dokázal, že titul mistra světa získal oprávněně, zvítězil.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

 • Boduje prvních šest jezdců podle klíče:
  • 1. 9 bodů
  • 2. 6 bodů
  • 3. 4 body
  • 4. 3 body
  • 5. 2 body
  • 6. 1 bod
 • Do hodnocení jezdců je započítáváno 7 nejlepších výsledků z prvních 8 GP a 5 nejlepších výsledků z posledních 6 GP.
 • Do poháru konstruktérů je započítáván pouze lepší z obou vozu v každé GP a to způsobem 7 nejlepších výsledků z prvních 8 GP a 5 nejlepších výsledků z posledních 6 GP.
 • Motory se mohou používat 1500cc s kompresorem nebo 3000 cc bez přeplňování
 • Maximální počet válců je 12
 • Minimální hmotnost vozu je stanovena na 575 kg

Složení týmů[editovat | editovat zdroj]

Číslo Pilot Konstruktér Lidé v týmu
McLaren (Marlboro Team Texaco) Model: M23 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
1
2
Brazílie Emerson Fittipaldi
Německo Jochen Mass
Gordon Coppuck
Tyrrell (Elf Team Tyrrell) Model: 007 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
3
4
15
15
Jihoafrická republika Jody Scheckter
Francie Patrick Depailler
Francie Jean-Pierre Jabouille
Francie Michel Leclère
Derek Gardner
Lotus (John Player Team Lotus) Model: 72A, 72E, 72F Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
5
6
6
6
6, 15
Švédsko Ronnie Peterson
Belgie Jacky Ickx
Spojené království Jim Crawford
Spojené království John Watson
Spojené království Brian Henton
Colin Chapman
Maurice Philippe
Ralph Bellamy/ Nigel Bennett
Brabham (Martini Racing) Model: BT44B Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
7
8
Argentina Carlos Reutemann
Brazílie Carlos Pace
Gordon Murray Gary Anderson
March (Beta Team March, March Engineering, Lavazza March) Model: 741, 751 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
9
10, 29
10
Itálie Vittorio Brambilla
Itálie Lella Lombardi
Německo Hans-Joachim Stuck
Robin Herd Martin Walters
Tim Wright
Ferrari (Scuderia Ferrari SpA SEFAC) Model: 312B3,312T Motor: Ferrari 001/11 3.0 B12,Ferrari 015 3.0 B12 Pneumatiky: Goodyear
11
12
Švýcarsko Clay Regazzoni
Rakousko Niki Lauda
Mauro Forghieri Luigi Bazzi
BRM (Stanley BRM) Model: P201 Motor: BRM P200 3.0 V12 Pneumatiky: Goodyear
14
14
Spojené království Mike Wilds
Spojené království Bob Evans
Mike Pilbeam Alec Stokes
Peter Windsor-Smith
Shadow (UOP Shadow Racing Team) Model: DN3B, DN5, DN7 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8, Matra MS73 3.0 V12 Pneumatiky: Goodyear
16
17
Spojené království Tom Pryce
Francie Jean-Pierre Jarier
Tony Southgate
Dave Wass
John Gentry
Surtees(Team Surtees, National Organs - Team Surtees) Model: TS16 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
18
19
Spojené království John Watson
Spojené království Dave Morgan
John Surtees
Williams (Frank Williams Racing Cars) Model: FW, FW04 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
20
21
21
21
20, 21
20
20
20
20
20
Itálie Arturo Merzario
Francie Jacques Laffite
Spojené království Tony Brise
Spojené království Damien Magee
Jihoafrická republika Ian Scheckter
Francie François Migault
Spojené království Ian Ashley
Švýcarsko Jo Vonlanthen
Itálie Renzo Zorzi
Itálie Lella Lombardi
John Clarke
Ray Stokoe
Giampaolo Dallara/ Patrick Head
Hill(Embassy Racing with Graham Hill) Model: Lola T370, T371, Hill GH1Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
22, 23
23, 22
23, 22
23
22, 23
Spojené království Graham Hill
Německo Rolf Stommelen
Francie François Migault
Spojené království Tony Brise
Austrálie Vern Schuppan
Austrálie Alan Jones
Andy Smallman Eric Broadley
Hesketh (Hesketh Racing) Model: 308, 308C Motor:Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
24
25
Spojené království James Hunt
Spojené státy americké Brett Lunger
Harvey Postlethwaite
Harry Stiller Racing (Custom Made Harry Stiller Racing) Model: Hesketh 308Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
25, 26 Austrálie Alan Jones Harvey Postlethwaite
Polar Caravans (Polar Caravans) Model: Hesketh 308Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
25, 32 Švédsko Torsten Palm Harvey Postlethwaite
Warsteiner Brewery(Warsteiner Brewery) Model: Hesketh 308Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
25, 32, 34 Rakousko Harald Ertl Harvey Postlethwaite
Parnelli (Vel's Parnelli Jones Racing) Model: VPJ4 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Firestone
27 Spojené státy americké Mario Andretti Maurice Philippe
Penske(Penske Cars) Model: PC1 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
28
28
Spojené státy americké Mark Donohue
Spojené království John Watson
Geoff Ferris
Fittipaldi (Copersucar-Fittipaldi) Model: FD01, FD02, FD03 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
30
30
Brazílie Wilson Fittipaldi
Itálie Arturo Merzario
Richard Divila
Ensign(HB Bewaking Team Ensign) Model: N174 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
31, 33
31, 19
31, 32
Nizozemsko Roelof Wunderink
Nizozemsko Gijs van Lennep
Nový Zéland Chris Amon
Morris Nunn
Scuderia Scribante (Lucky Strike Racing) Model: McLaren M23 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
31 Jihoafrická republika Dave Charlton Gordon Coppuck
Blignaut(Lexington Racing) Model: Tyrrell 007 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
32 Jihoafrická republika Ian Scheckter
Lyncar (Pinch (Plant) Ltd) Model: 006 Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
32 Nový Zéland John Nicholson Martin Slater
Team Gunston(Team Gunston) Model: Lotus 72E Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
33
34
Jihoafrická republika Eddie Keizan
Jihoafrická republika Guy Tunmer
Maki (Maki Engineering) Model: FC101C Motor: Ford Cosworth DFV 3.0 V8 Pneumatiky: Goodyear
35
35
Japonsko Hiroši Fušida
Spojené království Tony Trimmer
Kenji Mimura
Masao Ono

Velké ceny[editovat | editovat zdroj]

Datum Grand Prix Náhled Akce Jezdec Vůz Stav MS
1. GP

12. leden

Argentina Argentina

Autódromo Oscar y Juan Gálvez

(Výsledky)

Závod Brazílie Emerson Fittipaldi McLaren-Ford Cosworth M23 Brazílie Emerson Fittipaldi
Kolo Spojené království James Hunt Hesketh-Ford Cosworth 308C
Pole Francie Jean-Pierre Jarier Shadow-Matra DN3B
2. GP

26. leden

Brazílie Brazílie

Interlagos

(Výsledky)

Závod Brazílie Carlos Pace Brabham-Ford Cosworth BT44B
Kolo Francie Jean-Pierre Jarier Shadow-Matra DN3B
Pole Francie Jean-Pierre Jarier Shadow-Matra DN3B
3. GP

1. březen

Jihoafrická republika Jihoafrická republika

Kyalami

(Výsledky)

Závod Jihoafrická republika Jody Scheckter Tyrrell-Ford Cosworth 007
Kolo Brazílie Carlos Pace Brabham-Ford Cosworth BT44B
Pole Brazílie Carlos Pace Brabham-Ford Cosworth BT44B
4. GP

27. duben

Španělsko Španělsko

Montjuïc

(Výsledky)

Závod Německo Jochen Mass McLaren-Ford Cosworth M23
Kolo USA Mario Andretti Parnelli-Ford Cosworth VPJ4
Pole Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
5. GP

11. květen

Monako Monako

Circuit de Monaco

(Výsledky)

Závod Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
Kolo Francie Patrick Depailler Tyrrell-Ford Cosworth 007
Pole Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
6. GP

25. květen

Belgie Belgie

Zolder

(Výsledky)

Závod Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T Rakousko Niki Lauda
Kolo Švýcarsko Clay Regazzoni Ferrari 312T
Pole Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
7. GP

8. červen

Švédsko Švédsko

Scandinavian Raceway

(Výsledky)

Závod Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
Kolo Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
Pole Itálie Vittorio Brambilla March-Ford Cosworth 751
8. GP

22. červen

Nizozemsko Nizozemsko

Zandvoort

(Výsledky)

Závod Spojené království James Hunt Ferrari 312B3-74
Kolo Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
Pole Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
9. GP

6. červenec

Francie Francie

Circuit Paul-Ricard

(Výsledky)

Závod Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
Kolo Německo Jochen Mass McLaren-Ford Cosworth M23
Pole Spojené království James Hunt Hesketh-Ford Cosworth 308C
10. GP

19. červenec

Spojené království Velká Británie

Silverstone

(Výsledky)

Závod Brazílie Emerson Fittipaldi McLaren-Ford Cosworth M23
Kolo Švýcarsko Clay Regazzoni Ferrari 312T
Pole Spojené království Tom Pryce Shadow-Matra DN3B
11. GP

3. srpen

Německo Německo

Nürburgring

(Výsledky)

Závod Argentina Carlos Reutemann Brabham-Ford Cosworth BT44B
Kolo Švýcarsko Clay Regazzoni Ferrari 312T
Pole Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
12. GP

17. srpen

Rakousko Rakousko

Osterreichring

(Výsledky)

Závod Itálie Vittorio Brambilla March-Ford Cosworth 751
Kolo Itálie Vittorio Brambilla March-Ford Cosworth 751
Pole Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
13. GP

78. září

Itálie Itálie

Monza

(Výsledky)

Závod Švýcarsko Clay Regazzoni Ferrari 312T
Kolo Švýcarsko Clay Regazzoni Ferrari 312T
Pole Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
14. GP

5. říjen

USA USA

Watkins Glen

(Výsledky)

Závod Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T
Kolo Brazílie Emerson Fittipaldi McLaren-Ford Cosworth M23
Pole Rakousko Niki Lauda Ferrari 312T

Konečné hodnocení[editovat | editovat zdroj]

* Pilot Argentina ARG Brazílie BRA Jihoafrická republika JAR Španělsko ŠPA Monako MON Belgie BEL Švédsko ŠVE Nizozemsko NED Francie FRA Spojené království GBR Německo NĚM Rakousko RAK Itálie ITA USA USA Body
1 Rakousko Niki Lauda 6 5 5 Ret 1 1 1 2 1 8 3 6 3 1 64.5
2 Brazílie Emerson Fittipaldi 1 2 NC DNS 2 7 8 Ret 4 1 Ret 9 2 2 45
3 Argentina Carlos Reutemann 3 8 2 3 9 3 2 4 14 Ret 1 14 4 Ret 37
4 Spojené království James Hunt 2 6 Ret Ret Ret Ret Ret 1 2 4 Ret 2 5 4 33
5 Švýcarsko Clay Regazzoni 4 4 16 NC Ret 5 3 3 Ret 13 Ret 7 1 WD 25
6 Brazílie Carlos Pace Ret 1 4 Ret 3 8 Ret 5 Ret 2 Ret Ret Ret Ret 24
7 Jihoafrická republika Jody Scheckter 11 Ret 1 Ret 7 2 7 16 9 3 Ret 8 8 6 20
8 Německo Jochen Mass 14 3 6 1 6 Ret Ret Ret 3 7 Ret 4 Ret 3 20
9 Francie Patrick Depailler 5 Ret 3 Ret 5 4 12 9 6 9 9 11 7 Ret 12
10 Spojené království Tom Pryce 12 Ret 9 Ret Ret 6 Ret 6 Ret Ret 4 3 6 NC 8
11 Itálie Vittorio Brambilla 9 Ret Ret 5 Ret Ret Ret Ret Ret 6 Ret 1 Ret 7 6.5
12 Francie Jacques Laffite Ret 11 NC DNQ Ret Ret 11 Ret 2 Ret Ret Ret 6
13 Švédsko Ronnie Peterson Ret 15 10 Ret 4 Ret 9 15 10 Ret Ret 5 Ret 5 6
14 USA Mario Andretti Ret 7 17 Ret Ret 4 5 12 10 Ret Ret Ret 5
15 USA Mark Donohue 7 Ret 8 Ret Ret 11 5 8 Ret 5 Ret DNS 4
16 Belgie Jacky Ickx 8 9 12 2 8 Ret 15 Ret Ret 3
17 Austrálie Alan Jones Ret Ret Ret 11 13 16 10 5 2
18 Francie Jean-Pierre Jarier DNS Ret Ret 4 Ret Ret Ret Ret 8 14 Ret Ret Ret Ret 1.5
19 Spojené království Tony Brise 7 Ret 6 7 7 15 Ret 15 Ret Ret 1
20 Nizozemsko Gijs van Lennep 10 15 6 1
21 Itálie Lella Lombardi Ret 6 DNQ Ret Ret 14 18 Ret 7 17 Ret Ret 0.5
22 Německo Rolf Stommelen 13 14 7 Ret 16 Ret 0
23 Spojené království John Watson DSQ 10 Ret 8 Ret 10 16 Ret 13 11 Ret 10 9 0
24 Rakousko Harald Ertl 8 Ret 9 0
25 Německo Hans Joachim Stuck Ret Ret Ret Ret 8 0
26 Spojené království Bob Evans 15 Ret DNQ 9 13 Ret 17 Ret Ret 0
27 Brazílie Wilson Fittipaldi Ret 13 DNQ WD DNQ 12 17 11 Ret 19 Ret DNQ 10 0
28 Spojené království Graham Hill 10 12 DNQ DNQ 0
29 Německo Brett Lunger 13 10 Ret 0
30 Švédsko Torsten Palm DNQ 10 0
31 Itálie Arturo Merzario NC Ret Ret WD DNQ Ret 11 0
32 Jihoafrická republika Guy Tunmer 11 0
33 Nový Zéland Chris Amon 12 12 0
34 Jihoafrická republika Ian Scheckter Ret Ret 12 0
35 Francie Jean-Pierre Jabouille 12 0
36 Spojené království Jim Crawford Ret 13 0
37 Jihoafrická republika Eddie Keizan 13 0
38 Jihoafrická republika Dave Charlton 14 0
39 Spojené království Damien Magee 14 0
40 Itálie Renzo Zorzi 14 0
41 Spojené království Brian Henton 16 NC NC 0
42 Nový Zéland John Nicholson 17 0
43 Spojené království Dave Morgan 18 0
Nizozemsko Roelof Wunderink Ret DNQ DNQ NC DNQ Ret 0
Spojené království Mike Wilds Ret Ret 0
Francie François Migault NC Ret DNS 0
Austrálie Vern Schuppan Ret 0
Spojené království Ian Ashley Ret 0
Švýcarsko Jo Vonlanthen Ret 0
Francie Michel Leclère Ret 0
Spojené království Tony Trimmer DNQ DNQ DNQ 0
Japonsko Hiroši Fušida DNQ DNQ 0

Pohár konstruktérů[editovat | editovat zdroj]

* Vůz Body
1 Ferrari 72,5
2 Brabham 54 (56)
3 McLaren 53
4 Hesketh 33
5 Tyrrell 25
6 Shadow 9,5
7 Lotus 9
8 March 7,5
9 Williams 6
10 Parnelli 5
11 Hill 3
12 Penske 2
13 Ensign 1

Národy[editovat | editovat zdroj]

* Jezdec Body
1 BrazílieBrazílie Brazílie 69
2 RakouskoRakousko Rakousko 64,5
3 Spojené království Spojené království 42
4 ArgentinaArgentina Argentina 37
5 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko 25
6 Jihoafrická republika Jihoafrická republika 20
7 NěmeckoNěmecko Německo 20
8 FrancieFrancie Francie 19,5
9 USA USA 9
10 ItálieItálie Itálie 7
11 ŠvédskoŠvédsko Švédsko 6
12 BelgieBelgie Belgie 3
13 AustrálieAustrálie Austrálie 2
14 NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 1

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]