Carlos Reutemann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Carlos Reutemann
Carlos Reutemann v roce 2007.
Carlos Reutemann v roce 2007.
Stát Argentina Argentina
Narození 12. dubna 1942 (74 let)
Santa Fe (Argentina)
Kariéra ve Formuli 1
Aktivní sezóny 1972 - 1982
Týmy Brabham, Ferrari, Lotus, Williams
Závody 146
Mistr světa 0
Vyhrané závody 12
Stupně vítězů 45
Pole positions 6
Nejrychlejší kola 6
Body celkem 298 (310)
První závod Grand Prix Argentiny 1972
Poslední závod Grand Prix Brazílie 1982
První vítězství Grand Prix Jihoafrické republiky 1974
Poslední vítězství Grand Prix Belgie 1981
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carlos Alberto Reutemann známý jako Lole (* 12. dubna 1942, Santa Fe) je bývalý argentinský automobilový závodník, pilot formule 1.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

První závod Formule 1 jel na McLarenu v roce 1971 na domácí půdě, kde skončil třetí. Tato Velká cena se však nezapočítávala do MS. V roce 1972 debutoval ve stáji Brabham na domácí půdě v závodě započteném do mistrovství světa. Jeho debut vyvolal senzaci. Reutemann dosáhl pole position. Krátce nato vyhrál Velkou cenu Brazílie, která se však nepočítala do světového šampionátu. V následujícím roce pokračoval v dobrých výkonech a celkově skončil v mistrovství světa sedmý, když jeho nejlepšími výsledky byly dvě třetí místa. V roce 1974 na domácí půdě ve Velké ceně Argentiny vedl prakticky celý závod nadšeně zdraven a oslavován domácími fanoušky, kteří jej již viděli jako jistého vítěze. V předposledním kole mu však došlo palivo a Reutemann skončil až sedmý. Dlouho vedl také v následující Velké ceně Brazílie, kde však pro technické potíže rovněž skončil až sedmý. Ve Velké ceně Emiliano Medici v Brazílii získal postavení v čele startu, dlouho vedl, ale pro poruchu vozu musel odstoupit. Smůle učinila zadost až následující Velká cena Jižní Afriky, kterou Reutemann vyhrál. Od startu do cíle pak vyhrál ještě dvě velké ceny v roce 1974. Velkou cenu Rakouska a Velkou cenu USA, kde navíc dosáhl pole position. Celkově byl šestý. V sezóně 1975 patřil k hlavním aspirantům na titul společně s Laudou a Fittipaldim. Pravidelně bodoval, Ve Velké ceně Německa na Nürburgringu vyhrál, dvakrát dojel na druhém místě a v celkové klasifikaci byl nakonec třetí. Následující rok přešel Brabham na používání nespolehlivých motorů Alfa Romeo, Reutemann dosáhl nejlépe čtvrtého místa ve Španělsku, v celkové klasifikaci byl až šestnáctý, a tak se rozhodl po tomto zklamání přejít ještě koncem roku do týmu Ferrari.

V roce 1977 začal skvěle. Na Ferrari obsadil třetí místo ve Velké ceně Argentiny, vyhrál Velkou cenu Brazílie a poprvé v kariéře vedl mistrovství světa vozů formule 1. Skončil pak ještě druhý ve Španělsku, třetí ve Švédsku a sezónu uzavřel druhým místem v Japonsku. V celkové klasifikaci obsadil čtvrté místo. V roce 1978 Vyhrál Velké ceny Brazílie, Long Beach, Velké Británie, kde o vítězství svedl velký souboj s Niki Laudou a USA-Východ ve Watkins Glen. Třetí skončil v Belgii, Itálii a Kanadě. Třetí skončil také v celkové klasifikaci mistrovství světa za piloty stáje Lotus. Právě do Lotusu zamířil v následující sezóně, a ukázalo, že to byla chyba. Lotusy nebyly ani zdaleka v takové kondici jako rok předtím. Reutemann sice byl v polovině sezóny na třetím místě celkově společně s Depaillerem a Villeneuvem a patřil mezi aspiranty na titul mistra světa, avšak během celé druhé poloviny se mu vinou prudkého zhoršení výkonnost Lotusů nepodařilo získat ani bod. Skončil nakonec až šestý v mistrovství světa. Jeho stájový kolega Mario Andretti, mistr světa z roku předešlého, dokonce až desátý. Reutemann proto opět změnil tým. Přešel k Williamsu, který měl v roce 1978 jeden z nejlepších vozů v závodním poli, ale v té době také velmi jednoznačně určenou hierarchii mezi jezdci v týmu. Jedničkou byl Alan Jones, kterého s majitelem týmu Frankem Williamsem pojilo osobní přátelství. Jones se také v roce 1980 skutečně stal mistrem světa, Reutemann však podával mimořádně stabilní a kvalitní výkony, pravidelně bodoval, vyhrál Velkou cenu Monaka a v celkové klasifikaci obsadil třetí místo. V následujícím roce byl asi nejblíže splnění svého snu, kterým byl titul mistra světa Formule 1. Vyhrál úvodní Velkou cenu Jižní Afriky, která se však nezapočítávala do mistrovství světa. Kdyby započítána byla, Reutemann by se stal mistrem světa, takto skončil až druhý o jediný bod za Nelsonem Piquetem. Kromě toho vyhrál Velké ceny Brazílie a Belgie. V Brazílii vedl od startu do cíle a tady začalo nepřátelství mezi Reutemannem a týmem Williams. Podle týmové strategie totiž měl Reutemann pustit Jonese, který byl za ním, před sebe. To však neudělal a jeho pozici v týmu to zhoršilo. V Belgii dosáhl postavení v čele startu, nejrychlejšího kola závodu a vítězství. Druhý byl v Long Beach, Argentině a Británii. Prakticky celý šampionát vedl, o titul přišel až v posledním závodě sezony. Po skončení závodní kariéry se stal senátorem za provincii Santa Fe.

Vítězné Velké ceny[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]