Ralf Schumacher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ralf Schumacher
Ralf Schumacher při Grand Prix USA 2005
Ralf Schumacher při Grand Prix USA 2005
Stát Německo Německo
Kariéra ve Formuli 1
Aktivní sezóny 1997 - 2007
Týmy Jordan, Williams, Toyota
Závody ?
Mistr světa 0 (nejlépe 4. místo v letech 2001 a 2002)
Vítězství 6
Stupně vítězů 27
Pole positions 6
Nejrychlejší kola 8
První závod Grand Prix Austrálie 1997
Poslední závod Grand Prix Brazílie 2007
První vítězství Grand Prix San Marina 2001
Poslední vítězství Grand Prix Francie 2003

Ralf Schumacher (* 30. června 1975, Hürth-Hermülheim poblíž Kolína nad Rýnem) je německý závodník, bývalý pilot Formule 1, který naposledy závodil za tým Toyota. V současnosti závodí v německém šampionátu cestovních vozů DTM. Je mladším bratrem sedminásobného mistra světa, Michaela Schumachera.

Kariéra před Formulí 1[editovat | editovat zdroj]

Se závoděním začal Ralf ve třech letech na trati v jeho domovském městě, v Kerpenu, která patřila jeho rodičům. Po ziscích druhých míst z národních motokárových šampionátů, přešel Schumacher do výkonnějších strojů, do Německé Formule 3, to bylo v roce 1995. Zde byl celkově druhý, což ale nebyl jeho vrchol sezóny. Vyhrál totiž prestižní pouliční závod v Macau, který v minulosti vyhrál i jeho bratr Michael. Tehdy porazil svého budoucího týmového kolegu, Jarna Trulliho a dva další jezdce F1, Pedro de la Rosu a Norberta Fontanu. Ralf se poté přesunul na rok 1996 do japonské Formule Nippon, kterou vyhrál a hned na další rok už měl podepsanou smlouvu s týmem Jordan, který působil ve Formuli 1.

Formule 1[editovat | editovat zdroj]

1997–1998: Jordan[editovat | editovat zdroj]

Ralf Schumacher debutoval v roce 1997 a hned ve třetím závodě vystoupal na stupně vítězů, konkrétně to bylo v Grand Prix Argentiny. I přesto Schumacher nedokončil více než polovinu závodů a sezónu zakončil na 11. místě se ziskem 13 bodů, a byl poražen stájovým kolegou Giancarlem Fisichellou. Následující rok byly vozy Jordan poháněny motory Mugen-Honda, které byly schopny vítězit a tak Ralf skončil druhý v Grand Prix Belgie, kterou vyhrál jeho týmový kolega a ex-mistr světa, Damon Hill. V dalším závodě dojel Ralf třetí. Počet nedokončených závodů z první poloviny sezóny se ale na Ralfově celkovém umístění projevil, a tak skončil desátý, se ziskem 14 bodů.

1999–2004: Williams[editovat | editovat zdroj]

1999[editovat | editovat zdroj]

Na další roky se Ralf upsal Williamsu a pro budoucnost to byl rozhodně krok správný. Ralf byl třikrát na stupních vítězů a sezónu skončil s 35 body na 6. místě, což se považovalo za veliký úspěch, protože v roce 1999 poháněly vozy Williams zastaralé motory Supertec. Ralf mohl litovat snad jen toho, že jeho nástupce v Jordanu Heinz-Harald Frentzen dvakrát vyhrál a obsadil čtyři místa na stupních vítězů.

Ralf Schumacher ve voze Williams v průběhu sezóny 2003

2000[editovat | editovat zdroj]

Rok 2000 byl pro některé možná zklamáním. Williams podepsal smlouvu s BMW, se kterým už se dalo vyhrávat. Ralf ale stále zatím nevyhrál, a přesto, že ho auto zradilo jen čtyřikrát a přesto, že byl v týmu zkušenějším pilotem, získal jen tři pódiová umístění. S 24 body skončil celkově pátý.

2001[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 ale smůlu prolomil a vyhrál hned třikrát, v San Marinu, Kanadě a v Německu. Tato sezóna je jeho nejlepší v kariéře, když získal 49 bodů (což sice není jeho maximum, ale skončil v pořadí nejvýše) a celkově skončil čtvrtý.

2002[editovat | editovat zdroj]

Dobrá umístění pokračovala i v sezóně 2002, ale nakonec skončil až za týmovým kolegou, Juanem Pablem Montoyou. Celkově byl tak jako v minulé sezóně čtvrtý ale získal 42 bodů, vyhrál pouze jednou, v Malajsii.

2003[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 vyhrál Schumacher Grand Prix Evropy (na Nürburgringu) a Grand Prix Francie, a společně s Montoyou vybojovali pro Williams konečné druhé místo v poháru konstruktérů v letech 2002 a 2003. V této sezóně také získal Ralf nejvíce bodů, 58, i tak to ale stačilo jen na 5. místo.

2004[editovat | editovat zdroj]

Sezóna 2004 se Ralfovi vůbec nevyvedla. 20. června 2004 měl Ralf vážnou havárii na okruhu Indianapolis. Při havárii na něj působilo přetížení 78G, což je jedno z nejvíce naměřených přetížení v motorismu. Výsledek bylo veliké otřesení a dvě menší fraktury na páteři. Ralf byl odvezen do blízké nemocnice, kde pobyl čtyři dny, a poté strávil doma měsíc v posteli. Promeškal tak 6 závodů, avšak na poslední 3 se vrátil a obsadil 9. místo, když stačil nasbírat 24 bodů.

2005–2007: Toyota[editovat | editovat zdroj]

Schumacher při Grand Prix Kanady 2005, ve vozu stáje Toyota. V tomto závodě dojel šestý

2005[editovat | editovat zdroj]

Grand Prix USA jakoby byla pro Ralfa prokletá, protože na stejném místě havaroval i v roce 2005, kde tomu výrazně dopomohly pneumatiky a byl to jakýsi začátek fiaska Grand Prix USA 2005. V tom roce už ale Ralf jezdil za Toyotu, jelikož Williams ho propustil kvůli velkým finančním požadavkům. V prvních 12 závodech byl porážen stájovým kolegou, Jarnem Trullim. Své první stupně vítězství v Toyotě vybojoval Ralf v Maďarsku, kde se hnal za druhým místem, které ale nakonec uhájil jeho bratr Michael. Tým Toyota zvolil pro závěrečné 3 závody specifikaci vozu typu B pro vůz TF105. A přineslo to výsledky, Ralf získal v Japonsku pole position a o týden později v Číně skončil třetí. Tato modifikovaná verze vozu pomohla Schumacherovi získat šesté místo v poháru jezdců, a skončil tak 2 body před Trullim, kterému typ B absolutně nesedl.

2006[editovat | editovat zdroj]

Schumacher před Jarnem Trullim při Grand Prix Kanady 2006

Ralf podepsal s Toyotou i na rok 2006, ale v prvním závodě sezóny byla Toyota hodně vzadu. Malajsie už přinesla Ralfovi osmé místo a třetí závod v Austrálii úspěch, čímž bylo třetí místo. To bylo ale také poslední pódium. V dalších závodech Ralfova Toyota mnohokrát selhala. Čtvrté místo z Grand Prix Francie se dá brát jako velký úspěch. V Maďarsku skončil šestý a v Turecku a Japonsku sedmý. I tak ale porazil svého stájového kolegu Trulliho, na druhou stranu byla sezóna zklamáním pro něj i pro Toyotu, oproti roku 2007 to byla ale sezóna úžasná. Celkově tak Ralf skončil s 20 body na 10. místě.

2007[editovat | editovat zdroj]

Ralf Schumacher vybojoval pro Toyotu bod v prvním závodě nové sezóny, v Austrálii. Tam porazil svého stávajícího kolegu Trulliho, který dokončil závod o místo za ním. Poté se ale dařilo spíše Trullimu. Ten skončil v dalších dvou závodech dvakrát sedmý, za to Ralf patnáctý a dvanáctý. A v podobném duchu se odehrávala celá sezóna. V Grand Prix Španělska se Ralf zapletl do kolize s Alexanderem Wurzem, čímž se propadl do hloubi pole. Poté stejně kvůli mechanickým potížím odstoupil. Monako bylo dalším zklamáním, Ralf startoval až z 20. místa a skončil jako šestnáctý, 0,9 sekundy za Trullim. V té době měl Jarno Trulli podepsanou smlouvu s Toyotou až do konce roku 2009, zatímco Ralfovi měla smlouva vypršet na konci sezóny. A Ralfovy výsledky napovídaly tomu, že by si měl hledat místo někde jinde, ovšem on tvrdil že je vše v pořádku a smlouva už je skoro na stole.

Schumacher ve své třetí sezóně v Toyotě, při Grand Prix Velké Británie 2007

Další bod přišel až v Kanadě, kde se tedy po startu z 18. místa propracoval na 8. místo. A to i přesto, že se v první zatáčce dostal do problémů s Rubensem Barrichellem a Davidem Coulthardem. V dalších závodech, ve Velké Británii a Evropě se Ralf pohyboval v bojích o bodované pozice, ovšem musel odstoupit. Nejdříve kvůli mechanické poruše a poté po kolizi s Nickem Heidfeldem, z týmu BMW Sauber. Zraky příznivců Ralfa se upíraly k Maďarsku, kde vybojoval v minulosti první pódium pro Toyotu. Startoval z dobrého 5. místa a vypadalo to na konečně slušný závod. Zpočátku se držel Fernanda Alonsa a nakonec se umístil na nejlepší pozici v sezóně, na 6. místě. Že by se Ralf konečně chytil? Kdepak, v Turecku pokazil hned kvalifikaci, když v ní skončil šestnáctý, oproti devátému Trullimu. Nakonec dojel dvanáctý a dokonce před Trullim, ten ale vyjel po boji s Giancarlem Fisichellou mimo trať. Další závody už body nepřinesly a už i Ralf začínal chápat, že jeho dny u Toyoty jsou nadobro sečteny. Sezóna 2007 byla pro Ralfa úplně nejhorší v kariéře. 1. října 2007 prohlásil Ralf, že opouští Toyotu a bude hledat novou výzvu. V té sezóně měl po Kimim Räikkönenovi druhý nejvyšší plat.

Konec kariéry ve Formuli 1[editovat | editovat zdroj]

Před i po Schumacherově oficiálním odchodu z Toyoty, se šířily spekulace o jeho možném spojení s několika týmy Formule 1. Ucházel se o místo u McLarenu, kde bylo volné místo po Fernandu Alonsovi, ale byl odmítnut. Dlouho jednal se svým dlouholetým poradcem a šéfem týmu Toro Rosso, Franzem Tostem o možné angažmá u jeho týmu. Toro Rosso ale prodloužilo smlouvy se Sebastianem Vettelem a Sébastienem Bourdaisem. I přesto si byl Schumacher jistý, že bude v roce 2008 závodit.

Schumacherův definitivní konec byl zpečetěn v prosinci 2007, když se účastnil testováni u týmu Force India a ucházel se o místo po boku Adriana Sutila. Nicméně poté, co byl nejpomalejší ze všech účastníků testu prohlásil, že už nemá zájem závodit pro tento tým a že se tedy v roce 2008 ve Formuli 1 neobjeví. Místo u Force India nakonec získal Giancarlo Fisichella, Schumacherův týmový kolega z debutové sezóny 1997.

Po 2 sezónách mimo Formuli 1 se Schumacherovy zkušenosti ocitly v hledáčku nových týmů US F1, Hispania (HRT F1 Team), Virgin Racing a Lotus Racing pro rok 2010. Všechny nabídky ale Ralf odmítnul.

DTM[editovat | editovat zdroj]

V lednu se Ralf objevil na portugalském okruhu Estoril, kde testoval pro Mercedes DTM. V únoru nakonec Ralf oznámil, že se zúčastní mistrovství vozů DTM v roce 2008 v týmu Trilux AMG Mercedes, s vozem AMG Mercedes-Benz C-Klasse, specifikace pro rok 2007.

NA začátku února testoval Schumacher podruhé vůz Mercedes na okruhu Estoril. Později prohlásil, že pro Mercedes bude jezdit v roce 2008 v sérii DTM.

Ke svému přestupu do DTM měl Ralf hodně co říct: "Samozřejmě že vím, že ani média ani diváci mě nepovažují za nejlepšího jezdce všech dob a ani to není mým cílem. Během mých posledních tří let ve Formuli 1 jsem neměl moc úspěchů a znělo to až podivně, když Norbert během našeho rozhovoru zmínil, že jsem nedávno dokázal vyhrát dva závody Formule 1 v rozmezí pouhých 8 dnů. Nicméně, jsem stále ten stejný Ralf jako tenkrát, stejný jezdec, který má zálibu v motorsportu a který chce závodit s nejlepšími."

"Nyní to můžu dělat v DTM, což jsem věděl už od poloviny 90. let kdy jsem byl vycházejícím pilotem ve Formuli Junior a Formuli 3, které se jezdily v rámci programu DTM. Tenkrát jsem snil o ježdění v takových závodech. Mám rád tuto sérii, prostředí, skvělé fanoušky. A mám rád Mercedes - se kterým jsem měl první možnost testovat vůz Formule 1 v roce 1996 a který ví, jak by má kariéra ve Formuli 1 dopadla, když bych přijal nabídku McLarenu Mercedes být jejich testovacím jezdcem pro rok 1997. "

"Ale já jsem chtěl závodit a to je to, co chci dělat i teď, o více jak 10 let později. Budu se v DTM učit, budu tvrdě pracovat a snažit se nevnímat, pokud mě budou lidé kritizovat v případě problémů v prvních několika závodech."

Ralf v první sezóně získal 2 bodovaná umístění, když nejlépe dojel na 7. místě v Barceloně a na 8. místě na Nürburgringu. Nováčkovskou sezónu zakončil celkově 14. místem se 3 body a byl druhým nejlepším jezdcem v jen rok staré Mercedes C-Class za Garym Paffettem.

V dalších sezónách jezdil v týmu HWA Team. V roce 2009 skončil se ziskem 9 bodů na 11. místě. O rok později byl až na 14 .místě s pouhými 3 body, vybojoval ale pole position na okruhu Nürburgring.

Nejlepší sezónu zažil v roce 2011, kde vybojoval dvě pódiová umístění. Skončil třetí v úvodním závodě na Hockenheimringu a druhý na okruhu Red Bull Ring. Celkově skončil se ziskem 21 bodů na 8. místě.

V sezóně 2012 opět upadl do průměru a se čtyřmi bodovanými umístěními skončil na 17. místě se ziskem 10 bodů.

Helma[editovat | editovat zdroj]

Helma Ralfa Schumachera je podobná té, kterou nosí jeho bratr Michael. Ralfova je žlutá s černým vrškem s hvězdami. Stejně jako Michael změnil Ralf v roce 2000 barvu helmy, když vyměnil černou barvu na vršku helmy za žlutou.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V říjnu roku 2001 se Ralf oženil s Corou-Caroline Brinkmannovou, bývalou modelkou. 23. října se jim narodil syn David.

Statistiky ve Formuli 1[editovat | editovat zdroj]

Aktivní roky 1997–2007
Starty 181
Vítězství 6
2. místa 6
3. místa 15
4. místa 19
5. místa 18
6. místa 12
Průměrné umístění 6.24
Odstoupení 57
DSQ 1
DNS 0
DNQ 0
Pole position 6
Průměrné u. v kvalifikaci 7.70
Nejrychlejší kola 8
Průměrné u. za nejrychlejší kolo 7.86
Závodů v čele 20
Kol v čele 390
Km v čele 1873 km
Debut Grand Prix Austrálie 1997
První vítězství Grand Prix San Marina 2001
Poslední závod Grand Prix Brazílie 2007
Body 329

Souhrn kariéry[editovat | editovat zdroj]

Kompletní výsledky ve Formuli 1[editovat | editovat zdroj]


tučně vyznačené závody znamenají zisk pole position, závody vyznačené kurzívou označují zajetí nejrychlejšího kola v závodě

Rok Tým Šasi Motor 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Umístění Body
1997 Benson & Hedges Total
Jordan Peugeot
Jordan 197 Peugeot A14 3.0 V10 AUS
DNF
BRA
DNF
ARG
3
SMR
DNF
MON
DNF
ESP
DNF
CAN
DNF
FRA
6
GBR
5
GER
5
HUN
5
BEL
DNF
ITA
DNF
AUT
5
LUX
DNF
JPN
9
EUR
DNF
11. místo 13
1998 Benson & Hedges
Total Jordan
Jordan 198 Mugen-Honda MF-301
HC 3.0 V10
AUS
DNF
BRA
DNF
ARG
DNF
SMR
7
ESP
11
MON
DNF
CAN
DNF
FRA
16
GBR
6
AUT
5
GER
6
HUN
9
BEL
2
ITA
3
LUX
DNF
JPN
DNF
10. místo 14
1999 Winfield Williams Williams FW21 Supertec FB01 3.0 V10 AUS
3
BRA
4
SMR
DNF
MON
DNF
ESP
5
CAN
4
FRA
4
GBR
3
AUT
DNF
GER
4
HUN
9
BEL
5
ITA
2
EUR
4
MAL
DNF
JPN
5
6. místo 35
2000 BMW WilliamsF1 Team Williams FW22 BMW E41 3.0 V10 AUS
3
BRA
5
SMR
DNF
GBR
4
ESP
4
EUR
DNF
MON
DNF
CAN
14
FRA
5
AUT
14
GER
7
HUN
5
BEL
3
ITA
3
USA
DNF
JPN
DNF
MAL
DNF
5. místo 24
2001 BMW WilliamsF1 Team Williams FW23 BMW P80 3.0 V10 AUS
DNF
MAL
5
BRA
DNF
SMR
1
ESP
DNF
AUT
DNF
MON
DNF
CAN
1
EUR
4
FRA
2
GBR
DNF
GER
1
HUN
4
BEL
7
ITA
3
USA
DNF
JPN
6
4. místo 49
2002 BMW WilliamsF1 Team Williams FW24 BMW P82 3.0 V10 AUS
DNF
MAL
1
BRA
2
SMR
3
ESP
11
AUT
4
MON
3
CAN
7
EUR
4
GBR
8
FRA
5
GER
3
HUN
3
BEL
5
ITA
DNF
USA
16
JPN
11
4. místo 42
2003 BMW WilliamsF1 Team Williams FW25 BMW P83 3.0 V10 AUS
8
MAL
4
BRA
7
SMR
4
ESP
5
AUT
6
MON
4
CAN
2
EUR
1
FRA
1
GBR
9
GER
DNF
HUN
4
ITA
Inj
USA
DNF
JPN
12
5. místo 58
2004 BMW WilliamsF1 Team Williams FW26 BMW P84 3.0 V10 AUS
4
MAL
DNF
BHR
7
SMR
7
ESP
6
MON
10
EUR
DNF
CAN
DSQ
USA
DNF
FRA
Inj
GBR
Inj
GER
Inj
HUN
Inj
BEL
Inj
ITA
Inj
CHN
DNF
JPN
2
BRA
5
9. místo 24
2005 Panasonic Toyota Racing Toyota TF105
Toyota TF105B
Toyota RVX-05 3.0 V10 AUS
12
MAL
5
BHR
4
SMR
9
ESP
4
MON
6
EUR
DNF
CAN
6
USA
DNS
FRA
7
GBR
8
GER
6
HUN
3
TUR
12
ITA
6
BEL
7
BRA
8
JPN
8
CHN
3
6. místo 45
2006 Panasonic Toyota Racing Toyota TF106
Toyota TF106B
Toyota RVX-06 2.4 V8 BHR
14
MAL
8
AUS
3
SMR
9
EUR
DNF
ESP
DNF
MON
8
GBR
DNF
CAN
DNF
USA
DNF
FRA
4
GER
9
HUN
6
TUR
7
ITA
15
CHN
DNF
JPN
7
BRA
DNF
10. místo 20
2007 Panasonic Toyota Racing Toyota TF107 Toyota RVX-07 2.4 V8 AUS
8
MAL
15
BHR
12
ESP
DNF
MON
16
CAN
8
USA
DNF
FRA
10
GBR
DNF
EUR
DNF
HUN
6
TUR
12
ITA
15
BEL
10
JPN
DNF
CHN
DNF
BRA
11
16. místo 5

Kompletní výsledky v DTM[editovat | editovat zdroj]

Rok Tým Vůz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Poz. Body
2008 Mücke Motorsport AMG-Mercedes C-Klasse 2007 HOC1
14
OSC
10
MUG
DNF
LAU
13
NOR
16
ZAN
12
NÜR
8
BRA
15
CAT
7
BUG
DNF
HOC2
14
14. místo 3
2009 HWA Team AMG-Mercedes C-Klasse 2009 HOC1
9
LAU
10
NOR
6
ZAN
10
OSC
11
NÜR
7
BRH
9
CAT
13
DIJ
5
HOC2
DNF
11. místo 9
2010 HWA Team AMG-Mercedes C-Klasse 2009 HOC1
9
VAL
DNF
LAU
9
NOR
11
NÜR
6
ZAN
9
BRH
DNF
OSC
9
HOC2
DNF
ADR
12
SHA
10
14. místo 3
2011 HWA Team AMG-Mercedes C-Klasse 2009 HOC1
3
ZAN
11
SPL
2
LAU
12
NOR
6
NÜR
DNF
BRH
5
OSC
DNF
VAL
13
HOC2
11
8. místo 21
2012 HWA Team AMG Mercedes C-Coupé 2012 HOC1
7
LAU
10
BRH
19
SPL
11
NOR
DNF
NÜR
13
ZAN
10
OSC
13
VAL
14
HOC2
9
17. místo 10

Výsledky v ostatních sériích[editovat | editovat zdroj]

Sezóna Série Tým Vůz Závody Vítězství Pole Position Podium Body Konečné umístění
1992 Formule BMW Junior 66 6. místo
1993 Formule BMW Junior 2. místo
1994 Formule 3 Německo Opel Team WTS Dallara F394-Opel 19 1 2 10 158 3. místo
1995 Formule 3 Německo Opel Team WTS Dallara F395-Opel 15 3 2 10 171 2. místo
1996 JAF Formula
Nippon Championship
X Japan Team Le Mans Reynard 96D-Mugen Honda 10 3 2 4 40 1. místo
All-Japan GT Championship  ?  ? 6 3  ? 3 60 3. místo
1997 FIA GT GT1 AMG Mercedes AMG Mercedes-Benz CLK-GTR 1 2 29. místo
2008 DTM Mücke Motorsport AMG Mercedes-Benz C-Klasse (2007) 11 0 0 0 3 14. místo
2009 DTM HWA Team Trilux AMG Mercedes C-Klasse (2009) 10 0 0 0 9 11. místo
2010 DTM HWA Team Trilux AMG Mercedes C-Klasse (2009) 2 0 0 0 0 11. místo*

* sezóna v průběhu

Fakta[editovat | editovat zdroj]

  • Schumacherův průměrný bodový zisk za závod je 1,8 bodu.
  • Schumacherův průměrný bodový zisk za sezónu je 29,9 bodů.
  • V roce 2015 si zahrál sám sebe v Kobra_11, v epizodě Das Letzte Rennen

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]