Formule 1 v roce 1963

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
14 sezóna
mistrovství světa vozů Formule 1
(1963)
Mistr světa - Jim Clark
Obecné informace
Počet závodů10
Počet pilotů17
Pohár jezdců
PrvníSpojené království Jim Clark
(LotusClimax)
DruhýSpojené království Graham Hill
(BRM)
TřetíUSA Richie Ginther
(BRM)
Pohár konstruktérů
PrvníSpojené království Lotus 54 bodů
Formule 1
1964

XIV. Mistrovství Světa Formule 1 a 6. ročník poháru konstruktérů, byl zahájen 26. května Velkou cenou Monaka v ulicích Monte Carla. Posledním závodem, ve kterém se bojovalo o mistrovské body, byla jihoafrická Grand Prix pořádaná v East Londonu 28. prosince. Třináctého ročníku mistrovství světa se zúčastnilo celkem 61 pilotů, z toho bylo 18 nováčků. Patnáct konstruktérů představilo celkem 29 modelů či různých specifikací svých vozů. Oficiální kalendář mistrovství světa obsahoval 10 závodů, z toho se jich 7 pořádalo v Evropě a po jednom v USA, Mexiku a Jihoafrické republice. Sezóna 1963 zahrnovala krom závodů započítávaných do mistrovství světa i dalších 16 nemistrovských Grand Prix, dále pak mezinárodní mistrovství Jihoafrické republiky, které sestávalo z dalších 11 Grand Prix.

Pohled na sezónu[editovat | editovat zdroj]

Jim Clark vyhrál svůj první šampionát se sedmi vítězstvími, dvě získal Graham Hill a jedno John Surtees s upraveným Ferrari. Tento rekordní počet vítězství v jedné sezóně se podařilo vyrovnat až Alainu Prostovi, který v roce 1984 vyhrál sedm závodů s vozem McLaren MP4/2, a překonán byl až v roce 1988, kdy Ayrton Senna vyhrál osm závodů s vozem McLaren MP4/4 (jeho týmový kolega Prost vyhrál sedm závodů ještě v roce 1988). Na rozdíl od sezóny 1963, která se skládala pouze z deseti závodů, však sezóny 1984 a 1988 zahrnovaly 16 závodů, což Clarkovi dává lepší poměr vítězství (70 %) než Prostovi (43,75 %) nebo Sennovi (50 %).

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Boduje prvních 6 jezdců podle klíče:

  1. místo – 9 bodů
  2. místo – 6 bodů
  3. místo – 4 bodů
  4. místo – 3 bodů
  5. místo – 2 body
  6. místo – 1 bod
  • Do šampionátu se započítává pouze 6 nejlepších výsledků.
  • Motory se mohou používat atmosférické o objemu v rozmezí 1300 cm³ - 1500 cm³.
  • Minimální hmotnost vozu byla stanovena na 450 kg
  • V poháru konstruktérů může bodovat pouze jeden vůz z týmu a to ten který v dané Grand Prix dojede na lépe bodované pozici. Lotus se do poháru zapsal na dvou pozicích, dle komisařů byl rozdělen na Lotus se specifikací motoru od Climax a se specifikací motoru od BRM. Zákaznické vozy jsou z poháru konstruktérů vyloučeny. Bodový systém je stejný jako u jezdců.

Závody započítávané do MS[editovat | editovat zdroj]

Datum Grand Prix Náhled Akce Jezdec Vůz Stav MS
1. GP

26. květen

Monako Monako

Circuit de Monaco

(Výsledky)

Závod Spojené království Jim Clark BRM P61 Spojené království Graham Hill
Kolo Spojené království John Surtees Ferrari 156
Pole Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
2. GP

9. červen

Belgie Belgie

Spa-Francorchamps

(Výsledky)

Závod Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25 Spojené království Jim Clark
Kolo Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Pole Spojené království Graham Hill BRM P61
3. GP

23. červen

Nizozemsko Nizozemsko

Zandvoort

(Výsledky)

Závod Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Kolo Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Pole Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
4. GP

30. červen

Francie Francie

Remeš

(Výsledky)

Závod Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Kolo Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Pole Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
5. GP

20. červenec

Spojené království Velká Británie

Silverstone

(Výsledky)

Závod Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Kolo Spojené království John Surtees Ferrari 156
Pole Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
6. GP

4. srpen

Německo Německo

Nürburgring

(Výsledky)

Závod Spojené království John Surtees Ferrari 156
Kolo Spojené království John Surtees Ferrari 156
Pole Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
7. GP

8. září

Itálie Itálie

Monza

(Výsledky)

Závod Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Kolo Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Pole Spojené království John Surtees Ferrari 156
8. GP

6. říjen

USA USA

Watkins Glen

(Výsledky)

Závod Spojené království Graham Hill BRM P61
Kolo Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Pole Spojené království Graham Hill BRM P61
9. GP

27. říjen

Mexiko Mexiko

Hermanos Rodríguez

(Výsledky)

Závod Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Kolo Spojené království Jim Clark Cooper-Climax T51
Pole Spojené království Jim Clark Cooper-Climax T51
10. GP

28. prosinec

Jihoafrická republika Jihoafrická republika

East London

(Výsledky)

Závod Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25
Kolo USA Dan Gurney Brabham-Climax BT7
Pole Spojené království Jim Clark Lotus-Climax 25

Monako[editovat | editovat zdroj]

Po srdcervoucím závěru minulé sezóny, kdy Jim Clark přišel o titul 20 kol před cílem, celý tým pouze posílila a Lotus přišel s revolučním monopostem Lotus 25. V ulicích Monaka si Jim Clark s přehledem zajistil pole position před úřadujícím mistrem světa Grahamem Hillem (BRM) o 0,7 sekundy. Hill sice na startu Clarka předjel, ale vedení udržel jen 17 kol než se Clark dostal zpět do vedení. Jim Clark poté vedl závod celých 60 kol, jenže jak už bylo u Lotusu zvykem, problémy se spolehlivostí ho donutili ze závodu v 78. kole ze 100 odstoupil. Hill převzal zpět vedení a dovezl svůj vůz do cíle před týmovým kolegou Richiem Gintherem a jezdcem Cooperu Brucem McLarenem.

Belgie[editovat | editovat zdroj]

Na okruhu ve Spa se nejlépe kvalifikoval Graham Hill o 0,9 sekundy před Danem Gurneym (Brabham). Jim Clark dokázal zajet čas dobrý pouze na osmé místo. Celý závod silně pršelo a tyto nepříjemné podmínky Skotovy z Lotusu skvěle seděly. Hned v prvním kole Clark předjel všechny jezdce a vedení do konce závodu nepustil. Do cíle dojel s náskokem na druhého Bruce McLarena 4 minuty 54 sekund a třetí Dan Gurney byl předjet o celé kolo. Graham Hill ze závodu odstoupil v 17. kole, kvůli poruše převodovky. Potíže s převodovkou měl i samotný Clark, když musel řadicí páku držet na místě při zařazeném pátém stupni. Ke konci závodu už Clark raději jel jen se čtyřmi převody.

Nizozemsko[editovat | editovat zdroj]

Na přímořském okruhu Zandvoort si Jim Clark dojel pro další ze svých mnoha Grand Slamů, když v kvalifikaci překonal druhého Grahama Hilla o 0,6 sekundy a v závodu předjel všechny jezdce minimálně o 1 kolo. Graham Hill znovu odstoupil, když se jeho vůz nadměrně přehříval. Američan Dan Gurney dokončil druhý a John Surtees pomohl trápícímu se Ferrari dostat se na pódium.

Francie[editovat | editovat zdroj]

Remešský okruh sestávající z venkovských cest byl stejně jako Zandvoort přesně stavěný pro Lotus a jejich hlavního jezdce Jima Clarka a další Grand Slam nebyl pro Skota problém. V kvalifikaci si zajistil pole position 0,7 sekundy před Grahamem Hillem. Veškeré Hillovy naděje na vítezství se rozplynuly hned na startu, poté co mu zhasnul motor a musel být roztlačen. Za tento počin mu byla udělena penalizace 1 minuta a Brit se nakonec zmohl pouze pro poslední pódiové umístění za stříbrným Tonym Maggsem (Cooper). Jim Clark měl v cíli na Jihoafričana Maggse náskok 64 sekund. V tomto závodě se Chris Amon (Lola) zapsal do dějin jako nejmladší jezdec, který dokonči závod Formule 1 (19 let a 345 dní). Tento rekord pokořil až o 38 let později Fernando Alonso v Austrálii.

Velká Británie[editovat | editovat zdroj]

Na bývalém armádním letišti Silverstone se Jim Clark opět postavil na pole position, když v kvalifikaci předčil druhého Dana Gurneyho o 0,2 sekundy. Clark se ale na startu propadl a vedení na první 3 kola převzal Jack Brabham (Brabham). Ve čtvrtém kole se Clark znovu vrátil do vedení a dovezl tak svůj vůz až do cíle. S náskokem 25 sekund na Johna Surteese a 37 sekund na Grahama Hilla to bylo již čtvrté Clarkovo vítězství v řade.

Německo[editovat | editovat zdroj]

Na Nurburgringu v kvalifikaci opět dominoval Jim Clark, když zajel čas o 7,6 sekundy rychlejší než John Surtees. V prvním kole se Lorenzo Bandini (BRM) roztočil a Innes Ireland (Lotus) nestihl zareagovat a narazil do něj. Chris Amon utrpěl zlomeninu kolena, když se mu zlomilo řídící ústrojí a on vyletěl z vozu do stromů. Graham Hill odstoupil již v druhém kole po problému s převodovkou. Jediný konkurence schopný protivník Jima Clarka, John Surtees, předjel Skota ve čtvrtém kole, když Clarkův osmiválcový motor o jeden z válců přišel. Pro Ferrari to znamenalo jediné vítězství v sezóně. Clark dojel druhý se ztrátou více než 1 minuty a třetí dokončil Richie Ginther.

Itálie[editovat | editovat zdroj]

Naději na další dobrý výsledek, tentokrát na domácí trati, pro italskou stáj Ferrari přinesl John Surtees, který svým kvalifikačním kolem postavil svůj monopost na pole postition o celé 1,2 sekundy před druhým Grahamem Hillem. V 16. kole závodu však motor jeho vozu utrpěl závažné poškození a nemohl dále pokračovat. Do 55. kola probíhaly bitvy mezi vedoucími jezdci a téměř každé kolo vedl závod někdo jiný z trojice Graham Hill, Jim Clark a Dan Gurney. Od 56. kola již však závod ovládl Jim Clark, poté co Graham Hill odstoupil kvůli problému se spojkou a palivový systém vypověděl službu na voze Dana Gurneyho. V cíli byl Jim Clark o 95 sekund dříve než Richie Ginther a o 1 kolo před Brucem McLarenem. Jim Clark si v tomto závodě s předstihem zajistil titul Mistra světa.

USA[editovat | editovat zdroj]

Na okruhu Watkins Glen si Graham Hill připsal svou druhou výhru a oživil tím své šance na druhé místo v šampionátu. Hill si ulehčil práci startem z pole position, které získal o 0,1 sekundy před Jimem Clarkem. Tohoto závodu se zúčastnilo i Ferrari, které předchozí 3 Velké ceny USA neabsolvovalo. Jim Clark v tomto závodě neměl šanci usilovat o vítězství kvůli problémům s baterií, které ho sesadily na třetí místo, 1 kolo pozadu. Graham Hill bojoval do 82. kola s Johnem Surteesem o vedení a situaci mu ulehčilo selhání motoru na voze Ferrari. Richie Ginther dojel druhý se ztrátou 34 sekund.

Mexiko[editovat | editovat zdroj]

Mexičan Moisés Solana (BRM) si před tímto závodem vybral startovní číslo 13 a byl jediný, kdo takto učinil, až do roku 2014, kdy si toto číslo zvolil Pastor Maldonado. Jim Clark návrat Formule 1 do Latinské Ameriky oslavil dominantní jízdou a třetím Grand Slamem sezóny. V kvalifikaci předvedl skvělou jízdu a na 5 kilometrů dlouhé trati udal čas o 1,7 sekundy rychlejší než druhý John Surtees. John Surtees byl ze závodu diskvalifikován jako následek roztlačení, když mu zhasl motor. Zpět na pódiu se objevil Jack Brabham a odvezl si stříbro, když dojel do cíle se ztrátou 101 sekund. Dalších 13 sekund později protnul šachovnicovou vlajku Richie Ginther.

Jihoafrická republika[editovat | editovat zdroj]

Na okruhu East London to byl opět Jim Clark na pole position, 0,1 sekundy rychlejší než Jack Brabham. V závodě vedl každé kolo a o čtvrtý Grand Slam ho připravil ve 33. kole Dan Gurney, když zajel nejrychlejší kolo. Američan nakonec dojel druhý, o 66 sekundy za Clarkem. Třetí místo získal Graham Hill a znamenalo to pro něj druhé místo v šampionátu Formule 1, i když měl stejně bodů jako jeho týmový kolega Richie Ginther, který tento závod nedojel. Do Velké ceny Abu Dhabí 2019 byl toto poslední závod, který se jel v prosinci.

Konečné hodnocení Mistrovství světa[editovat | editovat zdroj]

Pohár jezdců[editovat | editovat zdroj]

* Jezdec MON
Monako
BEL
Belgie
NED
Nizozemsko
FRA
Francie
GBR
Spojené království
GER
Německo
ITA
Itálie
USA
USA
MEX
Mexiko
RSA
Jihoafrická republika
Body
1 Spojené království Jim Clark 8 1 1 1 1 (2) 1 (3) 1 (1) 54 (73)
2 Spojené království Graham Hill 1 Ret Ret 3 3 Ret 16 1 4 3 29
3 USA Richie Ginther 2 4 (5) Ret (4) 3 2 2 3 Ret 29 (34)
4 Spojené království John Surtees 4 Ret 3 Ret 2 1 Ret 9 DSQ Ret 22
5 USA Dan Gurney Ret 3 2 5 Ret Ret 14 Ret 6 2 19
6 Nový Zéland Bruce McLaren 3 2 Ret 12 Ret Ret 3 11 Ret 4 17
7 Austrálie Jack Brabham 9 Ret Ret 4 Ret 7 5 4 2 13 14
8 Jihoafrická republika Tony Maggs 5 7 Ret 2 9 Ret 6 Ret Ret 7 9
9 Spojené království Innes Ireland Ret Ret 4 9 Ret Ret 4 6
10 Itálie Lorenzo Bandini 10 5 Ret Ret 5 Ret 5 6
11 Švédsko Jo Bonnier 7 5 11 NC Ret 6 7 8 5 6 6
12 Německo Gerhard Mitter Ret 4 3
13 USA Jim Hall Ret Ret 8 11 6 5 8 10 8 3
14 Nizozemsko Carel Godin de Beaufort 6 9 10 Ret DNQ 6 10 10 2
15 Švýcarsko Jo Siffert Ret Ret 7 6 Ret 9 Ret Ret 9 1
16 Spojené království Trevor Taylor 6 Ret 10 13 Ret 8 Ret Ret 8 1
17 Itálie Ludovico Scarfiotti 6 DNS 1
18 Nový Zéland Chris Amon DNS Ret Ret 7 7 Ret DNS Ret 0
19 USA Hap Sharp Ret 7 0
20 Kanada Peter Broeker 7 0
21 Francie Maurice Trintignant Ret 8 9 0
22 Spojené království Mike Hailwood 8 10 0
23 USA Tony Settember 8 Ret Ret Ret DNQ 0
24 Rhodesie John Love 9 0
25 Francie Bernard Collomb DNQ 10 0
26 USA Phil Hill Ret Ret NC 11 Ret Ret 0
27 USA Masten Gregory Ret 11 Ret Ret Ret 0
28 Mexiko Moises Solana 11 0
29 Jihoafrická republika Doug Serrurier 11 0
30 Spojené království Bob Anderson 12 12 0
31 Jihoafrická republika Trevor Blokdyk 12 0
32 Spojené království John Campbell-Jones 13 0
33 Spojené království Mike Spence 13 0
34 Jihoafrická republika Brausch Niemann 14 0
35 Itálie Giancarlo Baghetti Ret Ret 15 Ret Ret 0
Belgie Willy Mairesse Ret Ret Ret 0
Spojené království Ian Burgess Ret Ret 0
Mexiko Pedro Rodríguez Ret Ret 0
Spojené království Ian Raby Ret DNQ DNQ 0
Belgie Lucien Bianchi Ret 0
Portugalsko Mário de Araújo Cabral Ret DNS 0
USA Rodger Ward Ret 0
Jihoafrická republika Peter de Klerk Ret 0
Rhodesie Sam Tingle Ret 0
Jihoafrická republika Ernie Pieterse Ret 0
Spojené království David Prophet Ret 0
Belgie Andre Pilette DNQ DNQ 0
Spojené království Tim Parnell DNQ 0
Německo Kurt Kuhnke DNQ 0
Itálie Roberto Lippi DNQ 0
Itálie Ernesto Brambilla DNQ 0
USA Frank Dochnal DNQ 0
* Jezdec MON
Monako
BEL
Belgie
NED
Nizozemsko
FRA
Francie
GBR
Spojené království
GER
Německo
ITA
Itálie
USA
USA
MEX
Mexiko
RSA
Jihoafrická republika
Body

Pohár konstruktérů[editovat | editovat zdroj]

* Konstruktér Body
1 Spojené království Lotus-Climax 54 (74)
2 Spojené království BRM 36 (45)
3 Spojené království Brabham-Climax 28 (30)
4 Itálie Ferrari 26
5 Spojené království Cooper-Climax 25 (26)
6 Spojené království BRP-BRM 6
7 Německo Porsche 5
8 Spojené království Lotus-BRM 4
9 Kanada Stebro-Ford 0
10 Spojené království Scirocco-BRM 0
11 Itálie Alfa Romeo 0
12 Spojené království Lotus-Borgward 0
13 Spojené království Lola-Climax 0
14 Jihoafrická republika LDS-Alfa Romeo 0
15 Spojené království Gilby-BRM 0
16 Itálie De Tomaso-Ferrari 0
17 Spojené království Cooper-Maserati 0
18 Itálie ATS 0
19 Spojené království Lotus-Ford 0

Mistrovství Jihoafrické republiky[editovat | editovat zdroj]

Datum Grand Prix Okruh Vítěz Vůz Výsledky
5. leden Jihoafrická republika Gigi Lupini Trophy ? Jihoafrická republika Bob van Niekerk Lotus Výsledky
9. únor Jihoafrická republika Dickie Dale Memorial ? Jihoafrická republika Pieter de Klerk Alfa Speciál Výsledky
30. březen Jihoafrická republika Rand Autumn Trophy Kyalami Jihoafrická republika Pieter de Klerk Alfa Speciál Výsledky
15. duben Jihoafrická republika Coronation 100 Roy Hesketh Jihoafrická republika Neville Lederle Lotus Výsledky
8. červen Jihoafrická republika Republic Day Trophy Kyalami Jihoafrická republika Neville Lederle Lotus Výsledky
22. červen Jihoafrická republika Royal Show Races ? Jihoafrická republika Syd van der Vyver Lotus Výsledky
8. červenec Jihoafrická republika Border 100 East London Jihoafrická republika Neville Lederle Lotus Výsledky
21. červenec Mosambik Governor General Cup Lourenço Marques Jihoafrická republika Pieter de Klerk Alfa Special Výsledky
3. srpen Jihoafrická republika Rand Winter Trophy Kyalami Jihoafrická republika Neville Lederle Lotus Výsledky
21. září Jihoafrická republika Van Riebeeck Trophy Killarney Jihoafrická republika Neville Lederle Lotus Výsledky
10. říjen Jihoafrická republika Rand Spring Trophy Kyalami Jihoafrická republika Neville Lederle Lotus Výsledky

Závody nezapočítávané do MS[editovat | editovat zdroj]

Datum Grand Prix Okruh Vítěz Vůz Výsledky
5. leden Nový Zéland Nový Zéland Pukekohe Spojené království John Surtees Lola T4 Výsledky
10. únor Austrálie Austrálie Warwick Farm Austrálie Jack Brabham Brabham Výsledky
30. březen Spojené království Lombank Trophy Snetterton Spojené království Graham Hill BRM P578 Výsledky
7. duben Belgie Grand Prix Bruselu Brusel -- -- Zrušena
15. duben Spojené království Glover Trophy Goodwood Spojené království Innes Ireland Lotus 24 Výsledky
15. duben Francie Grand Prix Pau Pau Spojené království Jim Clark Lotus 25 Výsledky
21. duben Itálie Grand Prix Imoly Imola Spojené království Jim Clark Lotus 25 Výsledky
25. duben Itálie Grand Prix Syrakus Syrakusy Švýcarsko Jo Siffert Lotus 24 Výsledky
27. duben Spojené království B.A.R.C. 200 Aintree Spojené království Graham Hill BRM P578 Výsledky
28. duben USA Grand Prix USA New York -- -- Zrušena
11. květen Spojené království BRDC Silverstone Spojené království Jim Clark Lotus 25 Výsledky
19. květen Itálie Grand Prix Říma Vallelunga Spojené království Bob Anderson Lotus 24 Výsledky
6. červenec Spojené království Brands Hatch Brands Hatch -- -- Zrušena
13. červenec Spojené království Mallory Park Mallory Park -- -- Zrušena
28. červenec Německo Großer Preis der Solitude Stuttgart Austrálie Jack Brabham Brabham BT3 Výsledky
1. srpen Švédsko Kannonloppet Karlskoga Spojené království Jim Clark Lotus 25 Výsledky
15. srpen Itálie Grand Prix Pescary Circuito di Pescara -- -- Zrušena
18. srpen Itálie Gran Premio del Mediterraneo Enna Pergusa Spojené království John Surtees Ferrari 156 Výsledky
1. září Rakousko Grand Prix Rakouska Zeltweg Austrálie Jack Brabham Brabham BT3 Výsledky
21. září Spojené království Gold Cup Oulton Park Spojené království Jim Clark Lotus 25 Výsledky
14. prosinec Jihoafrická republika Rand Grand Prix Kyalami Spojené království John Surtees Ferrari 156 Výsledky

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]