Renault F1

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Francie Renault
Celý název Renault F1 Team
Sídlo Spojené království Enstone, Oxfordshire, Velká Británie
Šéf týmu Éric Boullier
Technický ředitel James Allison
Jezdci 9. Brazílie Bruno Senna
10. Rusko Vitaly Petrov
Testovací jezdci 30. Francie Romain Grosjean
Šasi R31
Motory Renault RS27-2011
Pneumatiky Pirelli
Statistiky ve Formuli 1
Debut Grand Prix Velké Británie 1977
Poslední závod Grand Prix Brazílie 2011
Počet startů 304
Počet titulů konstruktérů 2 (2005, 2006)
Počet titulů jezdců 2 (2005, 2006)
Počet bodů 1 318b
Počet vítězství 35
Počet podií 101
Počet Pole position 51
Počet nejrychlejších kol 31
Počet kol ve vedení závodu ?
Poslední sezona 2011
Umístění 5. místo
Piloti
Nejvíce startů Španělsko Fernando Alonso (71)
Nejvíce bodů Španělsko F.Alonso (468b)
Nejvíce vítězství Španělsko F.Alonso (17)
Nejvíce podií Španělsko F.Alonso (37)
Nejvíce Pole Position Španělsko F.Alonso
Nejvíce nejrychlejších kol Španělsko F.Alonso
Nejvíce kol ve vedení závodu Španělsko F.Alonso

Renault F1 Team a Lotus-Renault GP, je Francouzský tým Formule 1, který se účastní závodů Mistrovství světa formule 1 s přestávkami od konce 70. let, jako dodavatel motorů i jako konstruktér závodních vozů.

V roce 1977 v Silverstone představil Renault svoji první formuli - typ RS01, která se stala prvním vozem formule 1, který byl poháněn turbomotorem. Jako dodavatel motorů získal Renault úspěchy hlavně v 90. letech, kdy své motory dodával týmům Williams a Benetton. Renault se do formule 1 vrátil jako konstruktér v roce 2002, po odkoupení týmu Benetton. Prvního vítězství v Poháru konstruktérů a zároveň vítězství v mistrovství světa jezdců se tým dočkal v roce 2005. O rok později tento úspěch dokázali zopakovat, stejně tak jako Fernando Alonso, který obhájil titul mistra světa. Po značce Matra se Renault stal zatím pouze druhým francouzským konstruktérem, který dokázal zvítězit na Mistrovství světa konstruktérů F1, a protože Matra vyhrála mistrovský titul ve spolupráci s britským týmem Tyrrell, doposud je jediným francouzským konstruktérem, který zvítězil na Mistrovství světa konstruktérů F1 s vlastním týmem.

Renault RS10 byl prvním vozem poháněným turbomotorem, který vyhrál Grand Prix

Tým Renault je řízen z britského sídla v Enstone, kde jsou také konstruována a vyráběna šasi vozů. Motory jsou vyráběny ve francouzském Viry-Châtillonu, na předměstí Paříže. Renault má také svůj podíl na dalších devíti vítězstvích v mistrovství světa jezdců (v letech 1992, 1993, 1995, 1996, 1997,2010,2011,2012,2013) a na desíti vítězstvích v poháru konstruktérů (v letech 1992 až 1997 a 2010 až 2013) jako dodavatel motorů pro týmy Benetton, Williams a Red Bull.

Sezóna 2007[editovat | editovat zdroj]

Pro sezónu 2007 byly na místa závodních jezdců potvrzeni Giancarlo Fisichella a Heikki Kovalainen, který nahradil Fernanda Alonsa, jenž odešel k McLarenu. Testovacími piloty jsou Nelson Piquet jr. a Ricardo Zonta. Nový vůz, v nových barvách hlavního sponzora ING Group, R27 byl představen 24. ledna.

Renault v této sezóně také nově dodává motory týmu Red Bull. Paradoxem je, že právě sesterskému týmu Red Bullu, Toro Rosso bude motory dodávat Ferrari.

Renault však na své úspěchy z minulých dvou sezon nenavázal. V Austrálii Fisichella skončil na 5. místě a nováček Kovalainen dostal hodiny, když bojoval s Ralfem Schumacherem a závod dokončil na 10. místě. Výsledky se začali zlepšovat až při evropských grand prix, i když v závodě v Malajsii dokázali oba piloti bodovat, stále to nebylo to, co vedení od svého týmu očekávalo. Rychlost a pokrok ve vývoji vozu se projevil až při španělské grand prix, kde oba jezdci dokázali postoupit do třetí části kvalifikace a v závodě dokázali zajíždět konkurenceschopné časy. Nakonec však vozy skončili na 7. resp. 9. místě, a to poté, co se u obou vozů projevil stejný technický problém a oba museli na další zastávku v boxu.

V Monaku konečně přišel větší úspěch, 4. místo Fisichelly. Kovalainen startoval až z 15. místa, protože ho v jeho měřeném kole zbrzdil David Coulthard. Závod nakonec nedokončil, když musel 2 kola před cílem odstoupit pro poruchu motoru. I přesto byl klasifikován na 13. místě.

Od grand prix Kanady se karta otočila. Mladý Fin se konečně sžil s vozem a hned byl rychlejší než jeho týmový kolega. V Montrealu Kovalainen dokončil závod na 4. místě a vyrovnal tak zatím nejlepší umístění Renaultu v sezóně. Fisichella byl ze závodu diskvalifikován, protože opustil pit lane, když svítilo červené světlo.

Kovalainen zatím bodoval ve všech ostatních závodech, kromě francouzské grand prix, ve které s poškozeným vozem skončil na 15. místě poté, co do něho v zatáčce Adelaide zezadu narazil Jarno Trulli.

Od britské grand prix Kovalainen pravidelně dokončoval závody na bodovaných místech, kdežto Fisichella získal v posledních devíti závodech jen 5 bodů. Kovalainen jich do konce sezóny nasbíral 18, v Japonsku dokončil na 2. místě a získal tak své první pódium. Ve zbývajících dvou závodech se ani jednomu jezdci už nepodařilo bodovat, a tak tým skončil v Poháru konstruktérů na 3. místě.

Mezinárodní automobilová federace 8. listopadu obvinila Renault z držení technických informací o vozech McLarenu. Slyšení se konalo 6. prosince v Monaku. Rada FIA uznala, že Renault porušil článek 151c Mezinárodního sportovního kódu, týkající se nepřípustného získávání sportovní výhody na úkor soupeře. Žádný trest však Renaultu nebyl udělen, protože se podle Rady FIA neprokázalo, že by Renault z těchto dat získal nějakou výhodu.

Tým na konci sezóny opustili oba piloti. Kovalainen přestoupil do McLarenu, kde nahradí Alonsa a Fisichellovi vypršela smlouva.

Sezona 2008[editovat | editovat zdroj]

Staronovým pilotem Renaultu byl 10. prosince jmenován Fernando Alonso, který se do Renaultu vrací po jednoročním intermezzu u McLarenu. S týmem podepsal smlouvu jen na 2 roky do roku 2009. Jeho týmovým kolegou bude dosavadní zkušební pilot Renaultu Nelson Angelo Piquet. Testovacím pilotem byl jmenován Francouz Romain Grosjean, člen vývojového programu Renaultu, který se současně bude účastnit závodů GP2 v týmu ART Grand Prix.

Do Austrálie tým nastoupil s nepříliš velkými ambicemi a proto také 4. místo Fernanda Alonsa bylo bráno skoro jako vítězství. Nelson Angelo Piquet si připsal první nedokončený závod. Malajsie týmu nabídla menší bodový příděl, ale i tak oba jezdci dojeli závod. Do Bahrajnu neměl Renault prakticky žádné ambice a bod by byl brán jako zázrak. Poté, co Alonsovi přistál Lewis Hamilton na zadním křídle musel exmistr světa celý závod odjet s poškozeným vozem. Nováček Piquet opět nedokončil. Do Španělska přijel Renault s vylepšenou aerodynamikou a hned se to projevilo v kvalifikaci, když se Alonso postavil do první řady společně s Kimim Raikkonenem. To že se zlepšení projevilo nejen u španěla, potvrdil Nelson Angelo Piquet, když se dostal do poslední části kvalifikace a obsadil 10. místo. V závodě nakonec musel Alonso odstoupit ze 6. místa pro poruchu motoru a Piquet poté, co vyjel mimo trať a propadl se na chvost pole, poté se prodíral vpřed, ale po kolizi s Bourdaisem jeho cesta skončila. Mezitím co 6. místo Fernanda Alonsa v Turecku potěšilo, tak 15. místo Nelsona Angela Piqueta nikoliv. Následovalo Monako, kde Alonso po nárazu do zdi musel k mechanikům, vrátil se, krásně si poradil s Markem Webberem, ale s Heidfeldem kolidoval a nakonec závod dojel na 10. místě. Piquet, s kterým už tým začal pomalu ztrácet trpělivost, nedojel a na jeho hlavu se snášel o to větší tlak. Výbornou kvalifikací v Kanadě v podání Fernanda Alonsa prokázal své mistrovské umění 4. místem. V závodě mohl být Renault hodně vysoko, ale Alonso nedokázal předjet pomalejšího Heidfelda a skončil ve zdi. Po závodě Alonso přiznal, že nebýt špatné strategie mohl závod dokonce vyhrát. Nelson Angelo Piquet dostal ultimátum, že se musí zlepšit. V závodě nejprve sváděl souboje s oběma Toyotami, ale nakonec vše korunoval hodinami a propadem na samý konec pole a později odstoupil pro technickou poruchu. Náznak zlepšení tam ovšem byl.

Francouzská kvalifikace byla pro Renault skvělá, zvláště pak 3. místo Fernanda Alonsa. V závodě Renaultu chyběla rychlost a nakonec vozy dojeli na méně uspokojivých místech. Dobrý výkon ale předvedl Piquet jr., když dojel pro své první body ve formuli 1. Na Renault tak čekal silně mokrý závod na Silverstone, který byl pro tým jak na houpačce. Ze začátku byla rychlost Renaultu výborná a chvílemi se zdálo, že by Renault mohl stanout na stupních, ale špatná volba pneumatik u Fernanda Alonsa a odpadnutí Nelsona Piqueta jr. zapříčinily, že si Francouzi odvezli pouhé tři body.

Sezona 2009[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 měl tým velmi špatné výsledky,a to nejen u Nelsinha Piqueta ale i u Fernanda Alonsa.Alonso se snažil,ale podií bylo málo a vítězství nebylo žádné.Byla to jedna ze slabších sezon týmu-poprvé od návratu do F1 v roce 2002.Tým navíc byl natolik nespokojen že po Grand Prix Maďarska 2009 že vyhodil Piqueta a nhradil jej nováčkem-Romainem Grosjeanem.Po sezoně bylo změněn vše-jezdci,vedení týmu.

Sezona 2010[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 se do týmu coby jezdci dostali-z BMW přicházející polák Robert Kubica a první ruský jezdec F1 a nováček přicházející z GP2 Series-Vitalij Petrov.Vítězství tým sice nezískal,ale,byla tu podia-díky Kubicovi.Petrovovým maximem bylo Maďarské 5.místo.

Sezona 2011[editovat | editovat zdroj]

Ve své poslední sezoně si tým kromě názvu neplánovaně změnil i jezdce. V únoru na Rally soutěži Ronde di Andora Robert Kubica těžce havaroval a tím pádem pravděpodobně ukončil kariéru v F1. Tým místo něj angažoval jeho ex-kolegu z BMW Nicka Heidfelda. Heidfeld však stejně jako kdysi Piquet po Grand Prix Maďarska skončil. V Belgii místo něj startoval nováček sezóny 2010 brazilec Bruno Senna, synovec Ayrtona Senny. Tým po sezóně ukončil činnost a přeměnil se na Lotus F1 Team.

Viry-Chatillon Siege Renault F1.JPG

Sezona 2016[editovat | editovat zdroj]

28.9 2015 Renault potvrdil vstup do F1 v sezoně 2016. Už ovšem nebude dodávat motory Red Bullu a Toro Rossu. Takže by to znamenalo konec těchto dvou týmů ve F1. Pro sezonu 2016 je u Renaultu potvrzený Pastor Maldonado. Romain Grosjean odchází do týmu Haas F1 Team. Renault koupil zpátky Lotus díky možné insolvenci týmu Lotus. O drůhém jezdci Renaultu se stále spekuluje. Spekuluje se např. o Jeanu Ericu Vergneovi nebo Jolyonu Palmerovi.

Kompletní výsledky ve formuli 1[editovat | editovat zdroj]


tučně vyznačené závody znamenají zisk pole position, závody vyznačené kurzívou zajetí nejrychlejšího kola v závodě

Rok Šasi Motor Pneu Jezdci 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Body Pořadí
1977 Renault RS01 Renault-Gordini
EF1 V6 (T)
M ARG BRA RSA USW ESP MON BEL SWE FRA GBR GER AUT NED ITA USA CAN JPN 0 NC
Jean-Pierre Jabouille Ret Ret Ret Ret DNQ
1978 Renault RS01 Renault-Gordini
EF1 V6 (T)
M ARG BRA RSA USW MON BEL ESP SWE FRA GBR GER AUT NED ITA USA CAN 3 12.
Jean-Pierre Jabouille Ret Ret 10 NC 13 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 4 12
1979 Renault RS01
Renault RS10
Renault-Gordini
EF1 V6 (T)
M ARG BRA RSA USW ESP BEL MON FRA GBR GER AUT NED ITA CAN USA 26 6.
Jean-Pierre Jabouille Ret 10 Ret Inj Ret Ret NC 1 Ret Ret Ret Ret 14 Ret Ret
René Arnoux Ret Ret Ret WD 9 Ret Ret 3 2 Ret 6 Ret Ret Ret 2
1980 Renault RE20 Renault-Gordini
EF1 V6 (T)
M ARG BRA RSA USW BEL MON FRA GBR GER AUT NED ITA CAN USA 38 4.
Jean-Pierre Jabouille Ret Ret Ret 10 Ret Ret Ret Ret Ret 1 Ret Ret Ret Inj
René Arnoux Ret 1 1 9 4 Ret 5 NC Ret 9 2 10 Ret 7
1981 Renault RE20B
Renault RE30
Renault-Gordini
EF1 V6 (T)
M USW BRA ARG SMR BEL MON ESP FRA GBR GER AUT NED ITA CAN LVS 54 3.
Alain Prost Ret Ret 3 Ret Ret Ret Ret 1 Ret 2 Ret 1 1 Ret 2
René Arnoux 8 Ret 5 8 DNQ Ret 9 4 9 13 2 Ret Ret Ret Ret
1982 Renault RE30B Renault-Gordini
EF1 V6 (T)
M RSA BRA USW SMR BEL MON USE CAN NED GBR FRA GER AUT SUI ITA LVS 62 3.
Alain Prost 1 1 Ret Ret Ret 7 NC Ret Ret 6 2 Ret 8 2 Ret 4
René Arnoux 3 Ret Ret Ret Ret Ret 10 Ret Ret Ret 1 2 Ret 16 1 Ret
1983 Renault RE30C
Renault RE40
Renault-Gordini
EF1 V6 (T)
M BRA USW FRA SMR MON BEL USE CAN GBR GER AUT NED ITA EUR RSA 79 2.
Alain Prost 7 11 1 2 3 1 8 5 1 4 1 Ret Ret 2 Ret
Eddie Cheever Ret Ret 3 Ret Ret 3 Ret 2 Ret Ret 4 Ret 3 10 6
1984 Renault RE50 Renault-Gordini
EF4 V6 (T)
M BRA RSA BEL SMR FRA MON CAN USE USA GBR GER AUT NED ITA EUR POR 34 5.
Patrick Tambay 5 Ret 7 Ret 2 Ret Inj Ret Ret 8 5 Ret 6 Ret Ret 7
Derek Warwick Ret 3 2 4 Ret Ret Ret Ret Ret 2 3 Ret Ret Ret 11 Ret
Philippe Streiff Ret
1985 Renault RE60
Renault RE60B
Renault-Gordini
EF4B V6 (T)
Renault-Gordini
EF15 V6 (T)
G BRA POR SMR MON CAN USA FRA GBR GER AUT NED ITA BEL EUR RSA AUS 16 7.
Patrick Tambay 5 3 3 Ret 7 Ret 6 Ret Ret 10 Ret 7 Ret 12 WD Ret
Derek Warwick 10 7 10 5 Ret Ret 7 5 Ret Ret Ret Ret 6 Ret WD Ret
François Hesnault Ret
2002 Renault R202 Renault RS22
3,0 V10
M AUS MAL BRA SMR ESP AUT MON CAN EUR GBR FRA GER HUN BEL ITA USA JPN 23 4.
Jarno Trulli Ret Ret Ret 9 10 Ret 4 6 8 Ret Ret Ret 8 Ret 4 5 Ret
Jenson Button Ret 4 4 5 12 7 Ret 15 5 12 6 Ret Ret Ret 5 8 6
2003 Renault R23 Renault RS23
3,0 V10
M AUS MAL BRA SMR ESP AUT MON CAN EUR FRA GBR GER HUN ITA USA JPN 88 4.
Jarno Trulli 5 5 8 13 Ret 8 6 Ret Ret Ret 6 3 7 Ret 4 5
Fernando Alonso 7 3 3 6 2 Ret 5 4 4 Ret Ret 4 1 8 Ret Ret
2004 Renault R24 Renault RS24
3,0 V10
M AUS MAL BHR SMR ESP MON EUR CAN USA FRA GBR GER HUN BEL ITA CHN JPN BRA 105 3.
Jarno Trulli 7 5 4 5 3 1 4 Ret 4 4 Ret 11 Ret 9 10
Jacques Villeneuve 11 10 10
Fernando Alonso 3 7 6 4 4 Ret 5 Ret Ret 2 10 3 3 Ret Ret 4 5 4
2005 Renault R25 Renault RS25
3,0 V10
M AUS MAL BHR SMR ESP MON EUR CAN USA FRA GBR GER HUN TUR ITA BEL BRA JPN CHN 191 1.
Fernando Alonso 3 1 1 1 2 4 1 Ret DNS 1 2 1 11 2 2 2 3 3 1
Giancarlo Fisichella 1 Ret Ret Ret 5 12 6 Ret DNS 6 4 4 9 4 3 Ret 5 2 4
2006 Renault R26 Renault RS26
2,4 V8
M BHR MAL AUS SMR EUR ESP MON GBR CAN USA FRA GER HUN TUR ITA CHN JPN BRA 206 1.
Fernando Alonso 1 2 1 2 2 1 1 1 1 5 2 5 Ret 2 Ret 2 1 2
Giancarlo Fisichella Ret 1 5 8 6 3 6 3 4 3 6 6 Ret 6 4 3 3 6
2007 Renault R27 Renault RS27
2,4 V8
B AUS MAL BHR ESP MON CAN USA FRA GBR EUR HUN TUR ITA BEL JPN CHN BRA 51 3.
Giancarlo Fisichella 5 6 8 9 4 DSQ 9 6 8 10 12 9 12 Ret 5 11 Ret
Heikki Kovalainen 10 8 9 7 13 4 5 15 7 8 8 6 7 8 2 9 Ret
2008 Renault R28 Renault RS27
2,4 V8
B AUS MAL BHR ESP TUR MON CAN FRA GBR GER HUN EUR BEL ITA SIN JPN CHN BRA 80 4.
Fernando Alonso 4 8 10 Ret 6 10 Ret 8 6 11 4 Ret 4 4 1 1 4 2
Nelsinho Piquet Ret 11 Ret Ret 15 Ret Ret 7 Ret 2 6 11 Ret 10 Ret 4 8 Ret
2009 Renault R29 Renault RS27
2,4 V8
B AUS MAL CHN BHR ESP MON TUR GBR GER HUN EUR BEL ITA SIN JPN BRA ABU 26 8.
Fernando Alonso 5 11 9 8 5 7 10 14 7 Ret 6 Ret 5 3 10 Ret 14
Nelsinho Piquet Ret 13 16 10 12 Ret 16 12 13 12
Romain Grosjean 15 Ret 15 Ret 16 13 18
2010 Renault R30 Renault RS27
2,4 V8
B BHR AUS MAL CHN ESP MON TUR CAN EUR GBR GER HUN BEL ITA SIN JPN KOR BRA ABU 163 5.
Robert Kubica 11 2 4 5 8 3 6 7 5 Ret 7 Ret 3 8 7 Ret 5 9 5
Vitalij Petrov Ret Ret Ret 7 11 13 15 17 14 13 10 5 9 13 11 Ret Ret 16 6
2011 Renault R31 Renault RS27
2,4 V8
P AUS MAL CHN TUR ESP MON CAN EUR GBR GER HUN BEL ITA SIN JPN KOR IND ABU BRA 73 5.
Nick Heidfeld 12 3 12 7 8 8 Ret 10 8 Ret Ret
Bruno Senna 13 9 15 16 13 12 16 17
Vitalij Petrov 3 17 9 8 11 Ret 5 15 12 10 12 9 Ret 17 9 Ret 11 13 10

Výsledky jako dodavatel motorů[editovat | editovat zdroj]

Rok Entrant/s Chassis Engine(s) Tyres Drivers 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Points WCC
1983 John Player Team Lotus Lotus 93T
Lotus 94T
Renault EF1 1.5 V6 (t/c) P BRA USW FRA SMR MON BEL DET CAN GBR GER AUT NED ITA EUR RSA 11 8th
Spojené království Nigel Mansell 4 Ret 5 Ret 8 3 Ret
Itálie Elio de Angelis Ret Ret Ret Ret 9 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 5 Ret Ret
1984 John Player Team Lotus Lotus 95T Renault EF4B 1.5 V6 (t/c) G BRA RSA BEL SMR FRA MON CAN DET DAL GBR GER AUT NED ITA EUR POR 47 3rd
Spojené království Nigel Mansell Ret Ret Ret Ret 3 Ret 6 Ret 6 Ret 4 Ret 3 Ret Ret Ret
Itálie Elio de Angelis 3 7 5 3 5 5 4 2 3 4 Ret Ret 4 Ret Ret 5
Ligier Loto Ligier JS23 Renault EF4 1.5 V6 (t/c) M Francie François Hesnault Ret 10 Ret Ret DNS Ret Ret Ret Ret Ret 8 8 7 Ret 10 Ret 3 10th
Itálie Andrea de Cesaris Ret 5 Ret 6 10 Ret Ret Ret Ret 10 7 Ret Ret Ret 7 12
1985 John Player Special Team Lotus Lotus 97T Renault EF15 1.5 V6 (t/c) G BRA POR SMR MON CAN DET FRA GBR GER AUT NED ITA BEL EUR RSA AUS 71 4th
Brazílie Ayrton Senna Ret 1 7 Ret 16 Ret Ret 10 Ret 2 3 3 1 2 Ret Ret
Itálie Elio de Angelis 3 4 1 3 5 5 5 NC Ret 5 5 6 Ret 5 Ret DSQ
Tyrrell Racing Tyrrell 014 Renault EF4B 1.5 V6 (t/c) G Spojené království Martin Brundle Ret 7 7 8 13 Ret 7 NC 3 10th
Německo Stefan Bellof 8 7 Ret
Itálie Ivan Capelli Ret 4
Francie Philippe Streiff Ret
Equipe Ligier Gitanes Ligier JS25 P Itálie Andrea de Cesaris Ret Ret Ret 4 14 10 Ret Ret Ret Ret Ret 23 6th
Francie Philippe Streiff 10 9 8 WD 3
Francie Jacques Laffite 6 Ret Ret 6 8 12 Ret 3 3 Ret Ret Ret 11 Ret WD 2
1986 John Player Special Team Lotus Lotus 98T Renault EF15B 1.5 V6 (t/c) G BRA ESP SMR MON BEL CAN DET FRA GBR GER HUN AUT ITA POR MEX AUS 58 3rd
Brazílie Ayrton Senna 2 1 Ret 3 2 5 1 Ret Ret 2 2 Ret Ret 4 3 Ret
Spojené království Johnny Dumfries 9 Ret Ret DNQ Ret Ret 7 Ret 7 Ret 5 Ret Ret 9 Ret 6
Tyrrell Racing Tyrrell 014
Tyrrell 015
Renault EF4B 1.5 V6 (t/c) G Spojené království Martin Brundle 5 Ret 8 Ret Ret 9 Ret 10 5 Ret 6 Ret 10 Ret 11 4 11 7th
Francie Philippe Streiff 7 Ret Ret 11 12 11 9 Ret 6 Ret 8 Ret 9 Ret Ret 5
Equipe Ligier Ligier JS27 P Francie René Arnoux 4 Ret Ret 5 Ret 6 Ret 5 4 4 Ret 10 Ret 7 15 7 29 5th
Francie Jacques Laffite 3 Ret Ret 6 5 7 2 6 Ret
Francie Philippe Alliot Ret 9 Ret Ret Ret 6 8
1989 Canon Williams Team Williams FW12
Williams FW13
Renault RS1 3.5 V10 G BRA SMR MON MEX USA CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR ESP JPN AUS 77 2nd
Belgie Thierry Boutsen Ret 4 10 Ret 6 1 Ret 10 Ret 3 4 3 Ret Ret 3 1
Itálie Riccardo Patrese 15 Ret 15 2 2 2 3 Ret 4 Ret Ret 4 Ret 5 2 3
1990 Canon Williams Team Williams FW13B Renault RS2 3.5 V10 G USA BRA SMR MON CAN MEX FRA GBR GER HUN BEL ITA POR ESP JPN AUS 57 4th
Belgie Thierry Boutsen 3 5 Ret 4 Ret 5 Ret 2 6 1 Ret Ret Ret 4 5 5
Itálie Riccardo Patrese 15 13 1 Ret Ret 9 6 Ret 5 4 Ret 5 7 5 4 6
1991 Canon Williams Team Williams FW14 Renault RS3 3.5 V10 G USA BRA SMR MON CAN MEX FRA GBR GER HUN BEL ITA POR ESP JPN AUS 125 2nd
Spojené království Nigel Mansell Ret Ret Ret 2 6 2 1 1 1 2 Ret 1 DSQ 1 Ret 2
Itálie Riccardo Patrese Ret 2 Ret Ret 3 1 5 Ret 2 3 5 Ret 1 3 3 5
1992 Canon Williams Team Williams FW14B Renault RS4 3.5 V10 G RSA MEX BRA ESP SMR MON CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR JPN AUS 164 1st
Spojené království Nigel Mansell 1 1 1 1 1 2 Ret 1 1 1 2 2 Ret 1 Ret Ret
Itálie Riccardo Patrese 2 2 2 Ret 2 3 Ret 2 2 8 Ret 3 5 Ret 1 Ret
Ligier Gitanes Blondes Ligier JS37 Renault RS3C 3.5 V10 G Belgie Thierry Boutsen Ret 10 Ret Ret Ret 12 10 Ret 10 7 Ret Ret Ret 8 Ret 5 6 7th
Francie Érik Comas 7 9 Ret Ret 9 10 6 5 8 6 Ret DNQ Ret Ret Ret Ret
1993 Canon Williams Team Williams FW15C Renault RS5 3.5 V10 G RSA BRA EUR SMR ESP MON CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR JPN AUS 168 1st
Spojené království Damon Hill Ret 2 2 Ret Ret 2 3 2 Ret 15 1 1 1 3 4 3
Francie Alain Prost 1 Ret 3 1 1 4 1 1 1 1 12 3 12 2 2 2
Ligier Gitanes Blondes Ligier JS39 G Spojené království Martin Brundle Ret Ret Ret 3 Ret 6 5 5 14 8 5 7 Ret 6 9 6 23 5th
Spojené království Mark Blundell 3 5 Ret Ret 7 Ret Ret Ret 7 3 7 11 Ret Ret 7 9
1994 Rothmans Williams Renault Williams FW16 Renault RS6 3.5 V10 G BRA PAC SMR MON ESP CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR EUR JPN AUS 118 1st
Spojené království Damon Hill 2 Ret 6 Ret 1 2 2 1 8 2 1 1 1 2 1 Ret
Brazílie Ayrton Senna Ret Ret Ret
Spojené království David Coulthard Ret 5 5 Ret Ret 4 6 2
Spojené království Nigel Mansell Ret Ret 4 1
Ligier Gitanes Blondes Ligier JS39B G Francie Éric Bernard Ret 10 12 Ret 8 13 Ret 13 3 10 10 7 10 13 6th
Spojené království Johnny Herbert 8
Francie Franck Lagorce Ret 11
Francie Olivier Panis 11 9 11 9 7 12 Ret 12 2 6 7 10 DSQ 9 11 5
1995 Rothmans Williams Renault Williams FW17 Renault RS7 3.0 V10 G BRA ARG SMR ESP MON CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR EUR PAC JPN AUS 118 2nd
Spojené království Damon Hill Ret 1 1 4 2 Ret 2 Ret Ret 1 2 Ret 3 Ret 3 Ret 1
Spojené království David Coulthard 2 Ret 4 Ret Ret Ret 3 3 2 2 Ret Ret 1 3 2 Ret Ret
Mild Seven Benetton Renault Benetton B195 G Německo Michael Schumacher 1 3 Ret 1 1 5 1 Ret 1 11 1 Ret 2 1 1 1 Ret 137 1st
Spojené království Johnny Herbert Ret 4 7 2 4 Ret Ret 1 4 4 7 1 7 5 6 3 Ret
1996 Rothmans Williams Renault Williams FW18 Renault RS8 3.0 V10 G AUS BRA ARG EUR SMR MON ESP CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA POR JPN 175 1st
Spojené království Damon Hill 1 1 1 4 1 Ret Ret 1 1 Ret 1 2 5 Ret 2 1
Kanada Jacques Villeneuve 2 Ret 2 1 11 Ret 3 2 2 1 3 1 2 7 1 Ret
Mild Seven Benetton Renault Benetton B196 G Francie Jean Alesi Ret 2 3 Ret 6 Ret 2 3 3 Ret 2 3 4 2 4 Ret 68 3rd
Rakousko Gerhard Berger 4 Ret Ret 9 3 Ret Ret Ret 4 2 13 Ret 6 Ret 6 4
1997 Rothmans Williams Renault Williams FW19 Renault RS9 3.0 V10 G AUS BRA ARG SMR MON ESP CAN FRA GBR GER HUN BEL ITA AUT LUX JPN EUR 123 1st
Kanada Jacques Villeneuve Ret 1 1 Ret Ret 1 Ret 4 1 Ret 1 5 5 1 1 DSQ 3
Německo Heinz-Harald Frentzen 8 9 Ret 1 Ret 8 4 2 Ret Ret Ret 3 3 3 3 2 6
Mild Seven Benetton Renault Benetton B197 G Francie Jean Alesi Ret 6 7 5 Ret 3 2 5 2 6 11 8 2 Ret 2 5 13 67 3rd
Rakousko Gerhard Berger 4 2 6 Ret 9 10 1 8 6 7 10 4 8 4
Rakousko Alexander Wurz Ret Ret 3
2001 Mild Seven Benetton Renault Benetton B201 Renault RS21 3.0 V10 M AUS MAL BRA SMR ESP AUT MON CAN EUR FRA GBR GER HUN BEL ITA USA JPN 10 7th
Itálie Giancarlo Fisichella 13 Ret 6 Ret 14 Ret Ret Ret 11 11 13 4 Ret 3 10 8 17
Spojené království Jenson Button 14 11 10 12 15 Ret 7 Ret 13 16 15 5 Ret Ret Ret 9 7
2007 Red Bull Racing Red Bull RB3 Renault RS27 V8 B AUS MAL BHR ESP MON CAN USA FRA GBR EUR HUN TUR ITA BEL JPN CHN BRA 24 5th
Spojené království David Coulthard Ret Ret Ret 5 14 Ret Ret 13 11 5 11 10 Ret Ret 4 8 9
Austrálie Mark Webber 13 10 Ret Ret Ret 9 7 12 Ret 3 9 Ret 9 7 Ret 10 Ret
2008 Red Bull Racing Red Bull RB4 Renault RS27 V8 B AUS MAL BHR ESP TUR MON CAN FRA GBR GER HUN EUR BEL ITA SIN JPN CHN BRA 29 7th
Spojené království David Coulthard Ret 9 18 12 9 Ret 3 9 Ret 13 14 17 11 16 7 Ret 10 Ret
Austrálie Mark Webber Ret 7 7 5 7 4 12 6 10 Ret 9 12 8 8 Ret 8 14 9
2009 Red Bull Racing Red Bull RB5 Renault RS27 V8 B AUS MAL CHN BHR ESP MON TUR GBR GER HUN EUR BEL ITA SIN JPN BRA ABU 153.5 2nd
Austrálie Mark Webber 12 6 2 11 3 5 2 2 1 3 9 9 Ret Ret 17 1 2
Německo Sebastian Vettel 13 15 1 2 4 Ret 3 1 2 Ret Ret 3 8 4 1 4 1
2010 Red Bull Racing Red Bull RB6 Renault RS27 V8 B BHR AUS MAL CHN ESP MON TUR CAN EUR GBR GER HUN BEL ITA SIN JPN KOR BRA ABU 498 1st
Německo Sebastian Vettel 4 Ret 1 6 3 2 Ret 4 1 7 3 3 15 4 2 1 Ret 1 1
Austrálie Mark Webber 8 9 2 8 1 1 3 5 Ret 1 6 1 2 6 3 2 Ret 2 8
2011 Red Bull Racing Red Bull RB7 Renault RS27-2011 V8 P AUS MAL CHN TUR ESP MON CAN EUR GBR GER HUN BEL ITA SIN JPN KOR IND ABU BRA 650 1st
Německo Sebastian Vettel 1 1 2 1 1 1 2 1 2 4 2 1 1 1 3 1 1 Ret 2
Austrálie Mark Webber 5 4 3 2 4 4 3 3 3 3 5 2 Ret 3 4 3 4 4 1
Team Lotus Lotus T128 Finsko Heikki Kovalainen Ret 15 16 19 Ret 14 Ret 19 Ret 16 Ret 15 13 16 18 14 14 17 16 0 10th
Itálie Jarno Trulli 13 Ret 19 18 18 13 16 20 Ret 20 Ret 14 14 Ret 19 17 19 18 18
2012 Red Bull Racing Red Bull RB8 Renault RS27-2012 V8 P AUS MAL CHN BHR ESP MON CAN EUR GBR GER HUN BEL ITA SIN JPN KOR IND ABU USA BRA 460 1st
Německo Sebastian Vettel 2 11 5 1 6 4 4 Ret 3 5 4 2 22 1 1 1 1 3 2 6
Austrálie Mark Webber 4 4 4 4 11 1 7 4 1 8 8 6 20 11 9 2 3 Ret Ret 4
Lotus F1 Team Lotus E20 Finsko Kimi Räikkönen 7 5 14 2 3 9 8 2 5 3 2 3 5 6 6 5 7 1 6 10 303 4th
Francie Romain Grosjean Ret Ret 6 3 4 Ret 2 Ret 6 18 3 Ret 7 19 7 9 Ret 7 Ret
Belgie Jérôme d'Ambrosio 13
Williams F1 Team Williams FW34 Venezuela Pastor Maldonado 13 19 8 Ret 1 Ret 13 12 16 15 13 Ret 11 Ret 8 14 16 5 9 Ret 76 8th
Brazílie Bruno Senna 16 6 7 22 Ret 10 17 10 9 17 7 12 10 18 14 15 10 8 10 Ret
Caterham F1 Team Caterham CT01 Finsko Heikki Kovalainen Ret 18 23 17 16 13 18 14 17 19 17 17 14 15 15 17 18 13 18 14 0 10th
Rusko Vitalij Petrov Ret 16 18 16 17 Ret 19 13 DNS 16 19 14 15 19 17 16 17 16 17 11
2013 Red Bull Racing Red Bull RB9 Renault RS27-2013 V8 P AUS MAL CHN BHR ESP MON CAN GBR GER HUN BEL ITA SIN KOR JPN IND ABU USA BRA 596 1st
Německo Sebastian Vettel 3 1 4 1 4 2 1 Ret 1 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Austrálie Mark Webber 6 2 Ret 7 5 3 4 2 7 4 5 3 15† Ret 2 Ret 2 3 2
Lotus F1 Team Lotus E21 Finsko Kimi Räikkönen 1 7 2 2 2 10 9 5 2 2 Ret 11 3 2 5 7 Ret 315 4th
Finsko Heikki Kovalainen 14 14
Francie Romain Grosjean 10 6 9 3 Ret Ret 13 19† 3 6 8 8 Ret 3 3 3 4 2 Ret
Williams F1 Team Williams FW35 Venezuela Pastor Maldonado Ret Ret 14 11 14 Ret 16 11 15 10 17 14 11 13 16 12 11 17 16 5 9th
Finsko Valtteri Bottas 14 11 13 14 16 12 14 12 16 Ret 15 15 13 12 17 16 15 8 Ret
Caterham F1 Team Caterham CT03 Francie Charles Pic 16 14 16 17 17 Ret 18 15 17 15 Ret 17 19 14 18 Ret 19 20 Ret 0 11th
Nizozemsko Giedo van der Garde 18 15 18 21 Ret 15 Ret 18 18 14 16 18 16 15 Ret Ret 18 19 18

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]