Mezinárodní automobilová federace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezinárodní automobilová federace
ZkratkaFIA
Vznik1904
Typsportovní federace
Právní formamezinárodní
Účelmotoristické sporty
SídloFrancieFrancie Francie
MístoPaříž
Souřadnice
Působnostcelosvětová
Úřední jazykangličtina, francouzština, italština
Členové227 ze 132 zemí
PrezidentMuhammad bin Sulajim
PřidruženíSportAccord, ARISF, Autoklub České republiky
Oficiální webwww.fia.com
Dřívější názevAIACR
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní automobilová federace (FIA, francouzsky Fédération Internationale de l'Automobile) je mezinárodní organizace, která sdružuje jednotlivé národní automobilové organizace. Vznikla v roce 1946 přejmenováním AIACR (Association Internationale des Automobiles – Clubs Reconnus) založené v roce 1904. Sídlo FIA je v Paříži. Je členem organizací SportAccord (Globální asociace mezinárodních sportovních federací) a ARISF (Asociace MOV uznaných mezinárodních sportovních federací).

Československo (respektive jeho autoklub) se členem FIA (AIACR) stalo v roce 1926.

Široké veřejnosti je FIA známá především jako řídící orgán mnoha automobilových závodů, při jejichž konání vystupuje jako arbitr, také spravuje a určuje pravidla a předpisy těchto závodů. Federace sídlí na Náměstí Svornosti 8 v Paříži (Place de la Concorde 8, Paris). Sdružuje 227 národních motoristických a sportovních organizací ze 132 zemí. Jejich členské kluby představují miliony motoristů spolu s jejich rodinami.

FIA reprezentuje práva motoristů a motoristických organizací po celém světě a pomocí aktivních kampaní hájí jejich zájmy. Věnuje se důležitým otázkám jako je bezpečnost, mobilita, životní prostředí a spotřebitelská práva. Aktivně prosazuje zájmy motoristů na půdě Organizace spojených národů, Evropské unie a dalších mezinárodních organizací. Stejně jako je tomu v případě fotbalové asociace FIFA, je také FIA po celém světě známá pod svým francouzským názvem a jeho zkratkou. V nefrankofonních zemích je občas název přeložen jako Mezinárodní automobilová federace.

Organizační struktura[editovat | editovat zdroj]

Valná hromada[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším řídícím orgánem FIA je valná hromada složená z prezidentů mnoha členských klubů. Řádná valná hromada schvaluje a hlasuje o zprávách a návrzích světové rady FIA, rozhoduje o rozpočtu a účetnictví a navrhuje mezinárodní sportovní kalendář. Šéfem FIA a valného shromáždění je předseda, který je volen na čtyřleté funkční období valným shromážděním a od října roku 2005 nemůže ve funkci strávit déle než dvě funkční období. V současné době tento post zastává Francouz Muhammad bin Sulajim ze Spojených arabských emirátů. Kromě předsedy je také zvolen jeho zástupce, předseda a členové senátu spolu s generálním tajemníkem mezinárodního odvolacího soudu. Dále se podílí na volbě místopředsedů a členů světových rad. Valná hromada se schází jednou za rok, tradičně na konci října. Občas je svoláno mimořádné zasedání k projednání záležitostí, které mají vliv na celé členství a nemohou počkat až do příští schůze.

Světová rada[editovat | editovat zdroj]

Každá Světová rada je volena valnou hromadou, které předsedá prezident FIA za pomoci odborných komisí. Tyto specializované komise jednají v podstatě stejným způsobem jako resorty národních vlád. Světová rada motoristického sportu se stará o všechny sportovní akce, které FIA pořádá. Je také zodpovědná za propagaci bezpečnosti ve světě, snaží se o prosazení standardizovaných pravidel a podporuje motorsport na nových trzích, včetně rozvojových zemí. Rada se skládá z prezidenta FIA, náměstka, sedmi viceprezidentů a 17 dalších členů.

Senát[editovat | editovat zdroj]

Dalším orgánem FIA je senát. Ten přijímá rozhodnutí o ústředním vedení FIA a případných finančních problémech. Desetičlenný senát FIA tvoří předseda senátu, současní i předchozí prezidenti FIA, náměstci FIA zastupující různé oddíly a pět dalších členů zvolených valnou hromadou.

Odvolací soud[editovat | editovat zdroj]

V rámci činnosti FIA funguje i mezinárodní odvolací soud. Je nezávislým orgánem s vlastní správou. Slouží jako finální odvolací soud. Řeší spory, které jsou mu předloženy některou z národních motoristických organizací z celého světa nebo prezidentem FIA. Má také pravomoc rozhodovat ve sporech, které se motorsportu netýkají, ale byly mu předloženy některou z národních organizací a zahrnují FIA. Mezinárodní odvolací soud (ICA, International Court of Appeal) se skládá z 18 titulárních členů různých národností, ke kterým se přidal stejný počet zástupců členů stejné národnosti v pozici titulárních členů. Ti jsou voleni valnou hromadou a pracují po dobu tří let, kdy každý rok je z nich jedna třetina vyměněna. V zájmu zachování nezávislosti soudu nesmí být žádný člen zároveň členem světové rady motoristického sportu nebo působit v jedné ze sportovních komisí FIA.

Všechny orgány FIA jsou administrativně podporovány sekretariátem FIA.

FIA komisaři[editovat | editovat zdroj]

Zvolení komisaři každý den vykonávají rozhodnutí FIA. Jejich pozice jsou zcela dobrovolné a to včetně jejich předsedy a jsou bezplatné. Nicméně se jedná o denní práci, která je podporována sekretariátem FIA. Tito komisaři jsou voleni, v zásadě ale ne výhradně, ze členů FIA a členských klubů na základě pevných podmínek.

Německo Peter Meyer Švédsko Maria Spetz
Španělsko Sebastià Salvadó Švédsko Lars Österlind
Rakousko Werner Kraus Švýcarsko Niklaus Lundsgaard Hansen
Nizozemsko Guido van Woerkom Belgie Thierry Willemarck
Austrálie Mike Harris Nový Zéland Geoff Lange
Japonsko Setsuo Tanaka Singapur Bernard Tay
USA Robert Darbelnet Jamajka Earl Jarrett
Kanada Tim Shearman Peru Iván Dibós
Austrálie Garry Connelly Řecko Vassilis Despotopoulos
Portugalsko Luis Pinto de Freitas Chorvatsko Zrinko Gregurek
Čína Wan Heping Rusko Victor Kiryanov
Paraguay Hugo Mersan Česko Radovan Novák
Venezuela Vicenzo Spano Singapur Teng Lip Tan

Šampionáty pod patronátem FIA[editovat | editovat zdroj]

Jako hlavní orgán mezinárodního motorsportu sleduje FIA tyto hlavní cíle:

  • podpora neustále se zlepšujících bezpečtnostních standardů ve všech oblastech motorsportu
  • efektivní správa mezinárodního motoristického sportu
  • snaha o přijetí jednotných pravidel pro všechny druhy motoristických sportů po celém světě
  • podpora a rozvoj motorsportu na všech úrovních

Prostřednictvím sítě národních členských klubů se vliv FIA vztahuje na miliony amatérů i profesionálů, kteří mají rádi motoristický sport.

Mezi nejvýznamnější akce, které FIA pořádá patří závody formule 1 a mistrovství světa v rallye. Zajišťuje i šampionát cestovních vozů či závody formule 2. FIA pořádá celkem 29 mezinárodních i místních šampionátů.

FIA Institute Young Drivers Excellence Academy[editovat | editovat zdroj]

FIA Institute Young Drivers Excellence Academy (ve volném překladu Akademie pro talentované mladé řidiče) je program založený pro propagaci bezpečnosti v motorsportu a jeho udržitelný rozvoj. Zároveň pomáhá k rozvoji talentu mladých pilotů z celého světa. V prvním roce (2011) bylo vybráno 12 uchazečů k účasti v tomto programu. Pro rok 2012 bylo ze seznamu 30 mladých jezdců vybráno 18 a pozváno k účasti ve druhém ročníku programu. Účastníci byli školeni profesionálními závodními jezdci rallye Alexanderem Wurzem a Robertem Reidem ve workshopech, které se konaly po celý rok.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]