Mezinárodní federace motocyklistů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mezinárodní federace motocyklistů je mezinárodní organizace, jejíž celý název ve francouzštině je Fédération Internationale de Motocyclisme (FIM). Tato organizace zahrnuje a reprezentuje 90 národních motocyklových federací na 6 kontinentech.

Historie a Pacovský okruh[editovat | editovat zdroj]

Přestože se traduje, že myšlenka založení mezinárodní motocyklové federace vznikla v Pacově, tak FIM byl založen 21. prosince 1904 v Paříži v místnostech restaurace Ledoyen. Teprve až o dva roky později, 8. června 1906, vstupuje do historie organizace město Pacov na Českomoravské vysočině, jehož název se tehdy psal Patzau. Zde se jely první mezinárodní motocyklové závody pod patronátem FIM na tzv. Pacovském okruhu. Tuto historickou událost připomíná Veterán rallye Pacov, která je závodem historických motocyklů na původním okruhu. Motocyklový sport je v Pacově stále živý, což dokládá pořádání Mistrovství ČR v motocrossu na trati na Propadě a také vynikající výsledky motocrossových závodníků, kteří pocházejí z Pacova.

Současnost motocyklové federace[editovat | editovat zdroj]

Organizace FIM se v roce 1959 přestěhovala z Paříže do švýcarské Ženevy a ještě později v roce 1994 do menšího švýcarského města Mies, kde má centrálu dodnes. FIM zaštiťuje 5 motocyklových disciplín: road racing, motocross, trials, enduro a track racing. Mezinárodní charakter FIM dokládá současný prezident federace FIM Vito Ippolito, který pochází z Venezuely.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]