Burdž al-Arab

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Burdž al-Arab (v arabštině: برج العرب, v angličtině Tower of the Arabs „Věž Arabů“) je luxusní pětihvězdičkový hotel v Dubaji, největším městě Spojených arabských emirátů. Krátce po svém slavnostním otevření 1. prosince 1999 začal být lidmi neoficiálně označován jako „sedmihvězdičkový hotel“ a dodnes stále patří mezi nejluxusnější hotely na světě. Jinak se mu říká plachetnice.

S výškou 321 metrů je dnes třetí nejvyšší stavbou na světě, která je celkově využívaná jako hotel (nejvyšší stavbou využívanou pouze jako hotel je dnes JW Marriott Marquis Dubai v Dubaji, nejvyšší stavbou využívanou mj. jako hotel je Burdž Chalífa, rovněž v Dubaji). Leží na umělém ostrově asi 260 metrů od pláže Džumeríja (Jumeriah) a s pevninou jej pojí soukromá cesta. Tvarem připomíná lodní plachtu, v 28. patře na straně přivrácené k pevnině má vlastní heliport a ve výšce 200 metrů je na straně odvrácené vyhlídková restaurace s výhledem na celý Perský záliv.

Provozovatelem hotelu je společnost Jumeirah Group, provozující i nedaleký Jumeirah Beach Hotel a Emirates Towers, ale i další budovy v Dubaji a Londýně. Zajímavostí je, že nabízené pokoje zasahují do dvou pater.

Projekt a stavba[editovat | editovat zdroj]

Stavba hotelu podle projektu firmy Atkins Middle East začala v roce 1994. Pro realizaci založily společnosti Murray & Roberts a Al Habtoor Engineering Enterprises společný podnik.

Základy budovy na umělém ostrově sahají ještě do 40-45 metrů mořského dna. Budova, někdy také zvaná „Alláhův prst v Perském zálivu“ je o několik metrů vyšší než Eiffelova věž v Paříži a jen o 60 metrů nižší než Empire State Building v New Yorku. Původně měl hotel stát přímo na pláži, avšak kvůli příliš velkému zastínění prestižní pláže bylo rozhodnuto postavit jej na umělém ostrově. Samotný ostrov se strmými svahy poskytuje ochranu před vzedmutými vlnami do výšky až 8,8 metrů.

Pro všechny hosty je k dispozici několik vozů Rolls-Royce nebo BMW i s řidičem. Ke stavbě hotelu bylo použito 70 000 kubických metrů betonu, 9 000 tun oceli a k výzdobě 10 000 m² plátkového zlata. Celá stavba hotelu stála jeden a půl miliardy dolarů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]