Brig

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brig
Brig-Glis
Brig Stockalperpalast.JPG
Brig – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška691 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Brig
Brig
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha37,7 km²
Počet obyvatel13 109 (2017)[1]
Hustota zalidnění348 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.brig-glis.ch
Telefonní předvolba027
PSČ3900
Označení vozidelVS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brig je město a hlavní město stejnojmenného kraje v kantonu Valais ve Švýcarsku.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město je sevřeno masivem hor, v jeho sousedství ústí severní portál Simplonského železničního tunelu a začíná stoupání silnice E62 do sedla Simplon (2005 m n. m.) Město má zhruba 11 600 obyvatel. V roce 1972 došlo ke sloučení tří osad Brig, Glis a Brigerbad do současného souměstí Brig-Glis. Městem protéká řeka Rhôna. Nedaleko od města se rozprostírá největší ledovec Alp - Aletsch (Aletschgletscher), který je zapsán v seznamu UNESCO jako světový přírodní unikát.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město Brig je známo jako železniční „hraniční město“ mezi Švýcarskem a Itálií. Městem projíždí a staví u společného nádraží všech drah světoznámý Glacier Express. V městě se stýká několik tratí: od východu přichází bývalá trať Furka Oberalp Bahn, od západu kromě tratě SBB Ženeva/Milano přichází BVZ Zermatt-Bahn a dále po tzv. „Jižní železniční rampě“ do města klesá železnice BLS-Bahn (BLS-Lötschbergbahn) na trati Basilej-Bern-Milano. Tratě FO-Bahn a BVZ-Bahn jsou úzkorozchodné. K 1. lednu 2003 došlo ke sloučení těchto společností do společnosti Matterhorn Gotthard Bahn, která má sídlo v tomto městě. V roce 2007 otevřela společnost BLS-Lötschbergbahn nový Lötschberský tunel, tzv. Lötschberg Basis Tunnel. Tunel je 34,6 km dlouhý a jeho severní portál je u městečka Frutigen (Kandertal / Berner Oberland) a jižní u městečka Raron (Valais). [1]. Zprovozněním nového tunelu nebude nutné všechny vlaky provozovat přes původní vrcholový tunel Lötschberské dráhy. BLS od otevření tunelu přenechává dálkovou dopravu SBB a ponechává si provozování S-Bahn v okolí Bernu a nákladní dopravu a přepravu vozidel mezi stanicemi Kandersteg–Goppenstein a Kandersteg–Iselle (Itálie).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bilanz der ständigen Wohnbevölkerung nach institutionellen Gliederungen, Staatsangehörigkeit (Kategorie), Geschlecht und demographischen Komponenten. Dostupné online. [cit. 2019-01-12]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]