Glacier Express

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nové vyhlídkové vozy na viaduktu u Filisur

Glacier Express je slavný švýcarský horský vlak. Jezdí ze Svatého Mořice do Zermattu a zpět. Vlak dostal jméno „ledovcový“, protože jeho trasa je vedena po nejvýše položených úzkorozchodných tratích v blízkosti některých velkých švýcarských ledovců. Vzhledem k velkému zájmu jezdí v letní sezóně až tři páry těchto vlaků denně.

Glacier Express[editovat | editovat zdroj]

Označení „Express“ zde nemá obvyklý význam, je propagován jako „Nejpomalejší expres světa“. Částečně dostává svému názvu tím, že zastavuje jen v turisticky významných stanicích. Vlak je provozován ve spolupráci dvou železničních společností - Rhétské dráhy [1]Matterhorn Gotthard Bahn [2].

Vlak spojuje významná horská střediska na východě a západě v jižní polovině Alpské oblasti Švýcarska při hranici s Itálií.

Jedna cesta trvá 71/2 hodiny. Jede se přes 291 mostů, skrz 91 tunelů a přes průsmyk Oberalppass ve výši 2033 m n. m. Komfortně zařízený vlak projíždí skutečnou, místy neporušenou přírodou, tichými alpskými pastvinami se šumícimi horskými potůčky a vodopády, skrz tradiční horská údolí se staletou kulturou.

Za nejhezčí cestu bývá označována cesta mezi památkami kantonu Graubünden, cesta údolím Albula (Albulabahn), kde se vlak „kroutí“ v točitých tunelech, překonává řadu mostů, galerií, stoupání a klesání v sedle Oberalppass, cesta údolím k Brigu a slunečný kanton Valais s jeho ledovci.

První jízda vlaku se datuje k roku 1930. Dne 22. června 2010 oslavil Glacier Express své 80. narozeniny.

Kromě pravidelných spojů jsou do provozu zařazeny i jízdy nostalgických souprav (Alpine Classic Glacier Express, Nostalgie Glacier Express).

Od roku 2006 jsou ve vozovém parku zařazeny nové panoramatické vozy a tzv. služební vůz, který slouží jako přípravna jídel. V takto složených vlakových soupravách je podáváno jídlo přímo na místě. Ostatní soupravy mají jídelní vozy.

V minulosti byl vlak provozován pouze v letních měsících, tedy v době, kdy byla trať přes sedlo Furka sjízdná. Od doby vybudování tunelu Furka je provoz celoroční. Původní trať přes sedlo Furka, která byla snesena a později opět obnovena, provozuje společnost Dampfbahn Furka-Bergstrecke. Provozuje zde v letních měsících nostalgické jízdy parních vlaků.

Trati RhB a MGB (i Furka) jsou metrového rozchodu; provoz u RhB je jen adhezní, u ostatních drah smíšený - adhezní i ozubnicový. Ve stanici Disentis/Mustér, kde se stýkají tratě společností RhB a MGB, se přepřahají lokomotivy.

Nehoda[editovat | editovat zdroj]

23. července 2010 došlo před polednem na trati Glacier Expressu na trati mezi Zermattem a Svatým Mořicem v úseku mezi obcemi Lax a Fiesche k nehodě, při které vykolejily poslední tři vyhlídkové vozy. Poslední vůz se při nehodě převrátil úplně, předposlední dolehl na boční stěnu. Příčina této nehody nebyla bezprostředně zjištěna a poškozené vozy byly odtaženy do depa v Brigu, kde byly podrobeny zkoumání. Při nehodě zemřela na místě 64letá Japonka a dalších 40 osob bylo zraněno: 28 Japonců (z toho 9 zraněno vážně a 2 se nacházeli dokonce v kritickém stavu), 5 Švýcarů, 4 Španělé, 2 Rakušané a jedna osoba indické národnosti. Na místo nehody bylo vysláno 15 lékařů, 30 zdravotníků, 70 hasičů a 40 policistů, těžce zranění byli převáženi helikoptérami a ostatní sanitními vozy do nemocnic. Nehoda vyvolala i značný zájem světových a hlavně japonských médií. [3] [4] [5] [6] [7]

Vyšetřování nehody
 • 25. července 2010 - jednou z možných příčin nehody je chybně provedená údržba štěrkového podloží, která se prováděla několik dní před nehodou. V úvahu připadá i možnost vlivu vibrací při průjezdu soupravy, které rozrušily podloží.[8]
 • 26. července 2010 - vyšetřovací komise si vyžádala zprávu od geologických a meteorologických institucí o situaci v době nehody, údaje z tachografu nebyly doposud zpracovány. Stav dvou těžce raněných cestujících se zlepšil, ale stále zůstávají připojeni na umělou plicní ventilaci.[9]
 • 27. července 2010 - vyšetřování nehody pokračuje pomalu, detailní prohlídka poškozených vozů nepřinesla zjištění, které by ukazovaly na technickou závadu některého z vykolejených vozů soupravy. Ačkoliv má společnost MGB k dispozici záznam tachografu, doposud jej nezveřejnila. V úseku, kde došlo k nehodě, je povolená maximální rychlost 35 km/h. Vzhledem k poškození kolejového svršku, způsobeno při vykolejení, není možno zpětně stanovit, zda jeho stav byl příčinou nehody. Experti na vyšetřování uvádějí i to, že pokud by strojvedoucí zjistil deformace kolejí po projetí oblouku, nestačil by snížit rychlost.[10]
 • 28. července 2010 - po vyhodnocení tachografu se vyšetřující komise přiklání k chybě strojvedoucího, ale konečný výsledek šetření bude zveřejněn až v pátek, po zhodnocení všech výsledků. Opětovné uvedení tratě do provozu již v neděli vyvolalo značně negativní reakce z japonské strany. Rychlé zprovoznění označují jako drzost a urážku obětí nehody.[11]
 • 29. července 2010 - nejsou k dispozici žádné nové informace o příčině nehody, spekuluje se o vyšší rychlosti vlaku při dohánění zpoždění a je otevřena otázka celkového technického stavu tratě, který na mnoha místech není dobrý. Očekávaná zpráva o nehodě by měla být zveřejněna 30. července 2010.[12]
 • 30. července 2010 - zpráva o příčině nehody uvádí, že za nehodu je odpovědný strojvedoucí vlaku, který jel příliš rychle v úseku, kde je povolena rychlost pouze 35 km/h. Možná trestní odpovědnost strojvedoucího, který pracoval u MGB 8 let, se ještě zkoumá. Vliv klimatických podmínek v době nehody byl vyloučen a ani nebylo zjištěno, že by kolejový svršek byl ve stavu, v němž by mohl způsobit nehodu. Z celkového počtu 42 zraněných je stále 10 v péči lékařů.

Zpráva MGB k nehodě

Zpráva byla vydána 30.7.2010. Vyšetřující orgány zjistily, že strojvedoucí v místě nehody jel vysokou rychlostí, což vedlo k vykolejení. V konkrétním místě je povolena maximální rychlost 35 km/h v oblouku a až na přímém úseku je povoleno zrychlení na 55 km/h. [13] [14]

Shrnutí

Analýzou záznamu tachografu bylo shledáno, že v místě, kde je traťová rychlost omezena na 35 km/h, jel strojvedoucí vyšší rychlostí než povolenou. V místě výjezdu z oblouku strojvedoucí příliš brzo zrychlil až na rychlost 55 km/h, a to ještě v době, kdy zadní část soupravy byla ještě v úseku s povolenou nižší rychlostí. Odstředivá síla u posledního vozu při předčasném zrychlení v oblouku byla tak velká, že vlivem jejího působení došlo k převrácení posledního vozu a ten strhl i dva vozy před sebou. Letecký snímek nehody.

Společnost Matterhorn Gotthard Bahn, provozující Glacier Express, v čele s ředitelem Hans-Rudolf Mooserem vyjádřila hluboký zármutek nad nehodou všem obětem. Svoji účast vyjádřili i členové švýcarské vlády a kantonální zástupci.[15][16]
Závěr vyšetřování

Úřad pro vyšetřování nehod drah a lodí (UUS - Unfalluntersuchungsstelle Bahnen und Schiffe) zveřejnil závěry vyšetřování této nehody. Vlak začal zrychlovat v době, kdy se konec vlaku nacházel více než 200 m před místem dovolujícím zvýšení rychlosti z 35 na 55 km/h. Simulace ukázaly, že při rychlosti nižší, než 50 km/h by ještě k převrácení vozu nedošlo. Technický stav vozidel ani trati neměl na událost vliv. Ačkoliv svršek nebyl v ideálním stavu, odpovídal předpisům. MGB je povinna instalovat systém kontroly rychlosti a označit nouzové východy u panoramatických vozů.

Škody na infrastruktuře dosáhly 150 000 CHF, dva vozy byly zrušeny.[17]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Rhétská dráha
 2. Matterhorn Gotthard Bahn
 3. SwissInfo: Schweres Zugunglück im Wallis
 4. SwissInfo: Glacier-Express-Unglück: "Wir tappen im Dunkeln"
 5. Blick: Zug-Drama: Japan ist tief betroffen. www.blick.ch [online]. [cit. 2010-07-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-07-27. 
 6. Nehoda Glacier Expressu 23. 7. 2010
 7. Nehoda Glacier Expressu 23. 7. 2010
 8. Blick: Schlamperei beim Schotter. www.blick.ch [online]. [cit. 2010-07-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-07-28. 
 9. SwissInfo: Ursache des Zugunglücks weiter unklar
 10. Blick: Beschleunigte der Lokführer zu stark aus der Kurve?. www.blick.ch [online]. [cit. 2010-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-07-29. 
 11. Blick: Japanische Glacier-Express-Opfer verteidigen die Schweiz. www.blick.ch [online]. [cit. 2010-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-07-31. 
 12. Blick: Der Glacier-Express ist ein Fahrplan-Killer. www.blick.ch [online]. [cit. 2010-07-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-01. 
 13. Glacier Express: Ursache für die Entgleisung geklärt (německy). www.matterhorngotthardbahn.ch [online]. [cit. 2010-08-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
 14. Glacier Express: reason for derailment determined (anglicky). www.matterhorngotthardbahn.ch [online]. [cit. 2010-08-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
 15. Blick: Lokführer ist schuld am Glacier-Express-Unglück!. www.blick.ch [online]. [cit. 2010-07-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-02. 
 16. SwissInfo: Human error caused Glacier Express crash
 17. Umgekippter Glacier-Express war definitiv zu schnell, Eisenbahn Österreich 3/2011, str. 138, ISSN 1421-2900

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]