Zermatt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zermatt
Matterhorn, pohled od Gornergratbahn
Matterhorn, pohled od Gornergratbahn
Zermatt – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1608 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
KantonValais
OkresVisp
Zermatt
Zermatt
Zermatt, Švýcarsko
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel5 758 (31. prosinci 2018)
Hustota zalidnění24 obyv./km²
Správa
StarostaRomy Biner Hauser (CVP)
Oficiální webgemeinde.zermatt.ch
PSČ3920
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na Matterhorn přes Zermatt
Bahnhofstrasse, hlavní ulice Zermattu
Ulice v Zermattu

Zermatt je městečko v oblasti Vispu v německy mluvící části kantonu Valais (německy Wallis) ve Švýcarsku. Městečko se nachází na konci údolí Mattertal ve výšce 1 620 m n. m., které se dále zdvihá k dominantě AlpMatterhornu. Zermatt leží asi 10 km od průsmyku Theodul Pass, který je hranicí s Itálií ve výšce 3 300 m n. m.

Zermatt je znám jako horolezecké a lyžařské středisko švýcarských Alp a taktéž jako středisko turistického ruchu v letních měsících. Až do poloviny 19. století bylo hospodářské zaměření Zermattu orientováno na zemědělství. Po prvním a tragickém výstupu na Matterhorn v roce 1865 následoval rozvoj turistického ruchu v samotném Zermattu i v okolních obcích. V Zermattu žije přibližně 5 800 obyvatel [1], počet obyvatel je však proměnný podle turistické, sportovní a rekreační sezóny.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Městečko Zermatt leží na jižním konci údolí Matter (německy Mattertal), které je jedním z bočních větví velkého údolí Rhôny. Zermatt je téměř kompletně obklopen vysokými horami Walliských Alp, mezi nimiž je i Monte Rosa (Dufourspitze), nejvyšší švýcarský vrchol 4.634 m n. m. Dále následuje Dom (4.545 m n. m.), Lyskamm (4.527 m n. m.), Weisshorn (4.505 m n. m.), Matterhorn (4.478 m n. m.). Většina alpských čtyřitisícovek se nachází v okolí Zermattu, nebo v sousedních údolích.

Zermattem protéká řeka Matter Vispa [2], která stahuje vodu z ledovců nejvyšších vrcholů, ledovce Gornergletscher na východní straně v blízkosti Monte Rosa a z ledovec Zmutt na západní straně mezi Dent d'Hérens a Dent Blanche.

V Zermattu je husté osídlení na km2. Jsou zde pouze tři hlavní ulice, která se táhnou podél břehů řeky Matter Vispa a množství menších ulic, které se s nimi kříží. Nedaleko nádraží v Zermattu je kostel, který je středem městečka. Samotné městečko není nijak veliké a v současné době správa města zahrnuje i předměstí, což byly dříve samostatné obce jako je Winkelmatten a Steinmatten.

V okolí se nachází velké množství obcí a usedlostí nad Zermattem, ale nejsou obývány celoročně. Zum Viz (1.766 m n. m.) leží jižně od Zermattu na západním břehu soutěsky Görner, nedaleko Furi. Západně od Zermattu leží vesnička Zmutt (1.936 m n. m.), severně vesnička Findeln (2.051 m n. m.), východně Findelbach (2.278 m n. m.) a Riffelalp (2.222 m n. m.), který je největší obydlím mimo Zermatt.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Dufourspitze
Vrchol Lyskamm

V okolí Zermatu se nachází 33 z 74 švýcarských vrcholů s výškou přes 4000 m n. m.[3]

4.634 m n. m. - Dufourspitze (Monte Rosa), nejvyšší ve Švýcarsku
4.609 m n. m. - Nordend (Monte Rosa)
4.563 m n. m. - Zumsteinspitze (Monte Rosa)
4.554 m n. m. - Signalkuppe (Monte Rosa)
4.545 m n. m. - Dom
4.527 m n. m. - Lyskamm häufiger Liskamm, Ostgipfel
4.505 m n. m. - Weisshorn
4.491 m n. m. - Täschhorn
4.479 m n. m. - Lyskamm (Liskamm), Westgipfel
4.477 m n. m. - Matterhorn
4.432 m n. m. - Parrotspitze (Monte Rosa)
4.356 m n. m. - Dent Blanche
4.341 m n. m. - Ludwigshöhe (Monte Rosa)
4.327 m n. m. - Nadelhorn
4.322 m n. m. - Schwarzhorn
4.294 m n. m. - Lenzspitze
4.241 m n. m. - Stecknadelhorn (Nadelgrat)
4.228 m n. m. - Castor
4.221 m n. m. - Zinalrothorn
4.219 m n. m. - Hohberghorn (Nadelgrat)
4.206 m n. m. - Alphubel
4.199 m n. m. - Rimpfischhorn
4.190 m n. m. - Strahlhorn
4.171 m n. m. - Dent d'Hérens
4.167 m n. m. - Balmenhorn
4.164 m n. m. - Breithorn Westgipfel
4.159 m n. m. - Breithorn Mittelgipfel
4.153 m n. m. - Bishorn
4.139 m n. m. - Breithorn Ostgipfel
4.106 m n. m. - Breithorn-Zwillinge Ostgipfel
4.092 m n. m. - Pollux
4.075 m n. m. - Breithorn Roccia Nera
4.063 m n. m. - Ober Gabelhorn
 

Ledovce[editovat | editovat zdroj]

Ledovec Grenzgletscher

Zermatt je dobře známý pro velký počet ledovců v okolí. Pro zajímavost, ledovec Görner má plochu 68 km2, což je za Aletschgletscher druhý největší ledovec v Alpách.

Adlergletscher
Arbengletscher
Breithorngletscher
Findelgletscher
Furggletscher
Gornergletscher
Gabelhorngletscher
Grenzgletscher
Hohlichtgletscher
Hohwänggletscher
Matterhorngletscher
Monte Rosagletscher
Rothorngletscher
Schönbielgletscher
Stockjigletscher
Theodulgletscher mit Plateau Rosa
Tiefmattengletscher
Triftgletscher
Triftjigletscher
Schwärzegletscher
Zmuttgletscher
Zwillingsgletscher
 
 

Jezera[editovat | editovat zdroj]

Jezero Riffelsee a zrcadlící se Matterhorn

Jezera v okolí Zermattu:

2.232 m n. m. - Leisee
2.316 m n. m. - Grünsee
2.334 m n. m. - Grindjisee
2.537 m n. m. - Stellisee
2.552 m n. m. - Schwarzsee
2.757 m n. m. - Riffelsee 1)
2.140 m n. m. - Mossjesee
 

1) slavný zrcadlový obraz Matterhornu v jezeře

Chaty a boudy[editovat | editovat zdroj]

4.003 m n. m. - Solvay
3.260 m n. m. - Hörnlihütte
3.030 m n. m. - Gandegghütte
2.932 m n. m. - Weissenhorn chata
2.795 m n. m. - Monte Rosa hut
2.694 m n. m. - Schönbielhütte
2.220 m n. m. - Europahütte
2.337 m n. m. - Pastviny chata

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Silniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Ekologická doprava

Místní správa oblasti brání znečištění ovzduší v poměrně malém cípu údolí a proto zde platí zákaz používání spalovacích motorů. Tento zákaz nejen přímo chrání ovzduší z hlediska hygieny, ale i zajišťuje průzračnost ovzduší z hlediska turistického ruchu, kdy pohled na Matterhorn přímo z Zermattu patří mezi turistická lákadla.

Téměř všechna vozidla v Zermattu jsou poháněna baterií s nízkou úrovní hluku. Elektrická vozidla jsou povolena pouze pro místní obchodní činnost a služby, tedy ne pro osobní potřebu. Kantonální policie může vydat povolení nebo výjimku pro provoz v severním okraji města. Trvalá výjimka ohledně spalovacích motorů platí pro požární vozy, sanitky a městské autobusy, svoz odpadu a jiné městské služby.

Pro turisty jsou určeny elektromobily a silniční bateriové elektrické vláčky, které provozují hotely a taxislužby. Hlavním úkolem je doprava turistů od nádraží k hotelům ve městě a okolí, doprava k lanovkám a vlekům a k dopravní obsluze předměstí Winkelmatten. Tradičně je možno si pronajmout aristokratický kočár s koňským spřežením.

Kolejová doprava[editovat | editovat zdroj]

Nádraží MGB
Nádraží GGB

Většina návštěvníků přijíždí do Zermattu ozubnicovou železnicí Matterhorn Gotthard Bahn (MGB) dříve samostatná BVZ Zermatt-Bahn z nedalekého města Täsch (kyvadlová doprava od záchytného parkoviště). Vlakem z Zermattu je možno pokračovat i dále dolů údolím až do Vispu a Brigu, kde je napojení na hlavní švýcarskou železniční síť. Vlakem je možno z Zermattu pokračovat i dále na jih po taktéž ozubnicové železnici Gornergratbahn (GGB) na vrchol Gornergrat (3.089 m n. m.).

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Město má také k dispozici heliport (ICAO: LSEZ) s vrtulníkem Air Zermatt, který zároveň zajišťuje horskou záchrannou službu.

Správa Zermattu i nadále hledá další varianty dopravy ve městě i oblasti a projednávají se různé výsledky studií od elektroautobusů, lanovek až po metro.[4]

Rekreace[editovat | editovat zdroj]

Kašna

Turistika[editovat | editovat zdroj]

V letním období nabízí okolí Zermattu nespočet turistických tras různé obtížnosti od mírných údolních procházek, středních túr po úbočí až po vrcholovou turistiku na vrcholech hor, v létě i po ledovci. Zermatt tvoří vynikající základní bod pro mnoho horských túr v okolí. Díky výhodné poloze na severu hlavního hřebene masivu Walliských Alp, soustavě lanovek a ozubnicové železnice, nemá v této oblasti co se týče infrastruktury konkurenci. Horolezci či turisté využívají městečko jako základní tábor při výstupech např. na Matterhorn, Dent Blanche, Breithorn, Lyskamm, Monte Rosu či Rimpfischhorn. Vede z něj také železnice na hřeben Gornergrat. Z Zermattu je také přístup na ledovce v okolí. Velmi oblíbená je turistická trasa 5-Seenweg, která vede kolem pěti jezer Stellisee, Grindjisee, Grünsee, Moosjisee a Leisee.[5]

Taktéž je možno za příznivého počasí využít lanovky na Klein Matterhorn a obdivovat scenérii alpských štítů nebo podniknout výstup na Gornergrat (ev. sestup). Při turistice v těchto výškách je však třeba brát ohled na osobní fyzický a zdravotní stav a taktéž brát v úvahu možnost proměnlivosti počasí v horách.

Zimní sporty[editovat | editovat zdroj]

Zermatt je znám po celém světě jako středisko lyžování, snowboardingu a dalších zimních sportů. Vysoká nadmořská výška dovoluje provozovat tyto sporty až do letních měsíců. Na své si zde přijdou i rodiny s dětmi. Lyžarské středisko disponuje 250 sjezdovkami a 71 lyžařskými vleky a lanovkami. Lanovka směřuje taktéž na Klein Matterhorn - nejvyšší zpřístupněné místo pro lyžaře v Evropě. V okolí Zermattu se nachází čtyři lyžařská centra: Sunnegga, Gornergrat, Klein Matterhorn a Schwarzsee. Taktéž je možno navštívit střediska Cervinia a Valtournenche v Itálii [6][7].

V roce 2008 hostil Zermatt závod Infinity Downhill Race, který se konal na 13. a 14. prosince. Trať závodu vedla z Matterhorn Glacier Paradise (3.800 m n. m.) a končila v Zermattu (1.600 m n. m.). Trať byla 20 km dlouhá s výškový převýšením 2.200 m [8].

Sunnegga nad Zermattem v létě
Gornergrat
Klein Matterhorn

Sunnegga[editovat | editovat zdroj]

Středisko Sunnegga je dostupné prostřednictvím lanovky (pozemní tunelová lanovka "Sunnega express"), po které následuje gondolová lanovka na Blauherd a vrcholová lanovkou na Rothorn (3.103 m n. m.). Vysoká poloha střediska téměř pokaždé zaručuje pěkné počasí, i když je Zermattu v mlze. Ze střediska s hotelem a vyhlídkovou restaurací je nádherný výhled na horu Matterhorn.
Z Blauherdu je možno gondolovou lanovkou přejet na Gant, a odtud spojovací lanovkou na Hohtälli. Tato lanovkou a novější 4místné sedačková lanovka Sunnegga-Findeln-Breitboden zajišťuje spojení mezi Sunnegga a Gornergratem. Tyto svahy jsou využívány především mladšími lyžaři kvůli svým nestrmým svahům. U stanice lanovky ze Zermattu na Suneggu se nachází malá pozemní lanovka mezi dětským svahem a konečnou lanovky Zermatt-Sunegga.

Gornergrat[editovat | editovat zdroj]

Středisko Gornergrat je dostupné železniční Gornergratbahn, během cca 30 minut se dostanete na vrchol Gornergrat (3.089 m n. m.). Trať vede přes Riffelalp, Rotenboden a Riffelberg (s omezenými zastávkami Findelbach a Landtunnel těsně nad městem). Na vrcholu je hotel, restaurace a nákupní centrum.
Dále je možno pokračovat kabinovou lanovkou vedoucí z Hohtälli na Rote Nase (3.247 m n. m.). Tato závěrečná lanovka slouží k volným jízdám, ale nemusí mít vždy vhodné podmínky pro lyžování, protože to vyžaduje vysokou sněhovou pokrývku. Vleky v této oblasti jsou obecně otevřeny pro sezónu až únoru nebo začátkem března, v závislosti na výšce sněhové pokrývky. V roce 2008 byl znovuotevřen otevřel přístup na Stockhorn.
Stará lanovka Hohtälli na Gornergrat je nyní trvale uzavřena, a to bez náhrady. Nová lanovka vedoucí zpět od Hohtälli na Kellensee těsně pod Gornergrat nahradila tuto původní.

Klein Matterhorn a Schwarzsee[editovat | editovat zdroj]

Nedaleko jižního konce Zermattu, gondolová lanovka Matterhorn Express přepravuje cestující do přestupní stanice na Furi. Odtud vede lanovka na Schwarzsee nebo k prostřední stanici na Trockener Steg a pak díle na Klein Matterhorn. Nová gondolová lanovka byla zprovozněna 18. prosince 2006.
Testa Grigia v horní části průsmyku Theodulpass slouží jako spojení do italských lyžařských středisek Cervinia a Valtournenche. Ze švýcarské strany jsou dostupné pouze prostřednictvím lanovky, ale z italské strany sedačkovou lanovkou a klasickou lanovkou. Na hranici je celní úřad a malé alpské muzeum.
Zermatt se prezentuje jako středisko s celoroční možností lyžování, i když nejsou v provozu všechny sjezdovky. Letní lyžování je omezeno na Theodulgletscher poblíž Klein Matterhornu. Od 25. října 2003 je otevřena šesti sedačková lanovka Furggsattel, která má 12 (18) stožárů postavených přímo na ledovci Theodulgletscher (první ve Švýcarsku). Je to jedna z mála lanovek na celém světě, jejíž trasa mezi dolní a horní stanicí prochází různými zeměmi, v tomto případě Švýcarskem a Itálií.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k vysokým horám a hlubokému údolí, ve kterém Zermatt leží, je v Zermattu méně srážek (pouze 700 mm/rok) než je průměr v okolí. Lesy v okolí rostou až do nadmořské výšky 2.200 - 2.300 m n. m. Směrem k italské hranici je chladněji a je zde i více dešťových srážek, např. na vrcholu Monte Rosa je roční srážkový úhrn 4.100 mm/rok.

Roční přehled podnebí[editovat | editovat zdroj]

Zermatt – podnebí
Období leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec rok
Průměrné denní maximum [°C] 0,2 1,3 3,7 7,3 12,1 15,6 18,9 17,9 15,4 11,2 4,6 1,1 9,1
Průměrná teplota [°C] −4,8 −4 −1,5 2 6,7 10 12,5 11,7 9 4,8 −0,8 −3,8 3,5
Průměrné denní minimum [°C] −8,4 −7,8 −5,5 −2,2 2,1 4,8 6,8 6,7 4,2 0,7 −4 −7,1 −0,8
Průměrné srážky [mm] 43 46 49 50 61 56 47 60 41 55 55 49 611
Dní se srážkami 6,6 6,3 7,7 6,7 10 8,6 8,9 9,9 6,9 6,7 7 6,7 92
Zdroj: MeteoSchweiz [9]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BUNDESAMT FUR STATISTIK (FEDERAL DEPARTMENT OF STATISTICS). Bilanz der ständigen Wohnbevölkerung (Total) nach Bezirken und Gemeinden [online]. 2008 [cit. 2008-11-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-15. 
  2. The Matter Vispa originates from the Zmuttbach, Gornera and Findelbach
  3. Kurzportrait der Gemeinde Zermatt
  4. Zermatt Inside [online]. Zermatt. Dostupné online. 
  5. My Wandertime [online]. 2019-07-15 [cit. 2019-09-29]. Dostupné online. 
  6. Trail Map 2007/08
  7. ski-zermatt.com
  8. The world's biggest drop snowskiing.com
  9. Temperature and Percipitation Average Values-Table, 1961-1990 [online]. Federal Office of Meteorology and Climatology MeteoSwiss [cit. 2009-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-06-27. (German, French, Italian) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránky Zermattu
Oficiální stránky horkých obydlí v Zermattu
Galerie fotografií z okolí Zermattu