Isola Bella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Isola Bella
564IsolaBella.jpg
Stát ItálieItálie Itálie
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Letecký pohled na ostrov
Pohled z jezerní plochy na palác Borromeo
Průčelí paláce
Zahradní terasy

Isola Bella je malý ostrov v souostroví Borromejské ostrovy na jezeře Lago Maggiore v severní Itálii. Ostrov měří jen 320 x 180 metrů, přičemž palác se zahradou zabírají většinu ostrova. Z oken paláce je krásný výhled na celé jezero i nedaleký rybářský ostrůvek Isola Pescatori. Dopravní spojení zajišťují trajekty a menší lodi z městečka Stresa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1632 dal hrabě Carlo III. Boromejský (1586-1652) na ostrově vybudovat pro svou manželku Isabelu d'Adda (+1658) ostrovní palác Borromeo (palazzo Borromeo) s terasovitou barokní zahradou. Původně se ostrov jmenoval Isola Isabela, později byl přejmenován na Isola Bella (Krásný ostrov). Giberto V. Borromeo (1751–1837) zval na ostrov významné hosty, k nimž patřili Napoleon Bonaparte s manželkou Joséphine, kteří zde dvakrát přenocovali, Princezna z Walesu, Carolina von Braunschweig-Wolfenbüttel, později také anglická královna Caroline.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Na projektu paláce se podíleli architekti Carlo Fontana, Francesco Maria Richini a milánský sochař Giuseppe Vismara. Klasicistní úpravy provedl v 1. polovině 18. století architekt Giuseppe Zanoja. Uvnitř paláce jsou honosné sály a obytné prostory s obrazárnou, sochami, dřevořezbami, grafikou a sbírkami uměleckořemeslných děl, mj. kabinetů vykládaných drahokamy, vlámských a italských gobelínů, také divadelních loutek. V podzemních místnostech paláce je vybudována grotta - umělá jeskyně se stěnami a klenbami obloženými sopečným tufem, mušlemi, zrcátky a černým mramorem, v nikách jsou sochy mytologických hrdinů. Sídlí zde také knihovna, archívy historický, hudební a divadelní.

Zahrady[editovat | editovat zdroj]

Z paláce vedou cesty do osově symetricky uspořádané zahrady, které dominuje velkolepá stavba divadla. Zahrada se skládá se stupňovitých teras s balustrádami s květinovými vázami, sochami a jinými plastikami, propojenými schodišti. Zahrada je osázena množstvím exotických dřevin a lemována stříhanými keři. Jsou zde také skleníky s orchidejemi, oranžérie, jezírka s lekníny a papyrusy. Z fauny je dominantní pár bílých pávů, množství drobného zpěvného ptactva a chov ryb.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]