Isola Bella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Isola Bella
564IsolaBella.jpg
Stát ItálieItálie Itálie
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Letecký pohled na ostrov
Pohled z vody na palác

Isola Bella je ostrov v souostroví Boromejské ostrovy na jezeře Lago Maggiore v severní Itálii. Ostrov měří jen 320 x 180 m, přičemž palác se zahradou zabírají většinu ostrova. Lze se na něj dostat trajektem z městečka Stresa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na tomto ostrově nechal roce 1632 hrabě Carlo III. Boromejský vybudovat pro svou ženu Isabelu ostrovní palác s nádhernou barokní zahradou. Původně se ostrov jmenoval Isola Isabela, později byl přejmenován na Isola Bella (Krásný ostrov). Z oken paláce je krásný výhled na nedaleký rybářský ostrůvek Isola Pescatori. Na výstavbě paláce se podíleli nejlepší architekti. Uvnitř paláce jsou honosné prostory se sbírkami tapiserií a vlámských gobelínů. V podzemních místnostech paláce je vybudována umělá jeskyně se stěnami obloženými sopečným tufem, mušlemi, zrcátky a černým mramorem.

Přímo z paláce se lze dostat do přilehlých zahrad. Zahradě dominuje velkolepá stavba divadla. Zahrada se skládá se stupňovitých teras s balustrádami. Jednotlivé terasy jsou spojovány schodišti. Zahrada je osázena množstvím exotických dřevin. Jsou zde také skleníky s orchidejemi. Zahrada je doplněna osázenými květinovými vázami, sochami a plastikami, jsou zde i jezírka s lekníny a papyrusy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]