Gobelín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jules Romain: Bitva u Zamy,1688-1690, "pravý" gobelín z manufaktury Les Gobelins v Paříži

Gobelín je ručně tkaný, zpravidla vlněný nástěnný koberec, zvaný též tapisérie.

Definice pojmu[editovat | editovat zdroj]

Termín je odvozen ze jména pařížského barvíře Jehana Gobelina, zakladatele dílen z poloviny 15. století. Ministr Colbert je dal přestavět, aby zde roku 1662 založil královské dílny Manufacture des Gobelins, v nichž se kromě tapisérií zhotovovaly řezbářské, stolařské a truhlářské práce, stejně jako marketérie, bronzířské odlitky a jiné specializace. V užším slova smyslu platí označení gobelín výlučně pro výrobky této pařížské manufaktury, všeobecně se však používá pro veškeré ručně i strojně tkané či vyšívané tapiserie, nejčastěji se pojmy gobelín a tapisérie ztotožňují. [1] [2]

Z historie gobelínů[editovat | editovat zdroj]

[3] Nejstarší obrazové prameny vedou do starověkého Egypta. Následují nálezy starořecké tapiserie asi z 3. století před n.l. Za nejstarší zachovalý nález v Evropě se považuje tzv. Abrahamův koberec v německém Halberstadtu z roku 1150. [4] Od 15. století se soustřeďovali nejvýznamnější výrobci ve Francii a ve Vlámsku. Francouzský král Ludvík XIV. prostřednictvím průkopníka merkantilismu Jeana-Baptiste Colberta podporoval manufakturní výrobu gobelínů, resp. tapisérií. Pro přestavěnou dílnu v domě původního majitele Jehana Gobelina získal vlámské odborníky. Výroba gobelínů se v budově manufaktury předvádí doposud (2012),[5] gobelíny jsou dodnes napodobovány (zejména v Evropě) v několika variantách.

Vertikální tkalcovský stav ve státní manufaktuře v Paříži

V českých zemích vznikly manufaktury na výrobu gobelínů na přelomu 19. a 20. století v Jindřichově Hradci a ve Valašském Meziříčí. Předlohy ke gobelínům zhotovovali často významní výtvarní umělci a jejich práce dostaly několik mezinárodních ocenění na světových výstavách (1925, 1958). V Jindřichově Hradci i v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí se dodnes zachovává výroba klasickou technikou. Zhotovují se gobelíny podle návrhů současných umělců a restaurují se historické textilie. [6]

Technika výroby[editovat | editovat zdroj]

Pravý gobelín se zhotovuje na ručním tkalcovském stavu, vertikálním nebo horizontálním. Výrobní technika se však dá jen s výhradami označit za tkaní - práce na stavu se podobá spíše paličkování. Podle barevné předlohy se mezi napnuté osnovní niti zanášejí útky (navinuté v malém člunečku nebo na tyčince) většinou jen do části celé šířky „tkaniny“ a vracejí se ke kraji. Tak vznikají barevné vzory s ostrými konturami, zčásti i s drážkami v povrchu textilie.

Osnova sestává zpravidla ze skaných bavlněných nití; útek bývá z mykané vlny v neomezeném počtu barev, někdy je částečně z leonských nití.

Nepravé gobelíny a variace pojmu gobelín[editovat | editovat zdroj]

Gobelíny se začaly brzy imitovat výrobky z mechanických tkacích strojů. Tkají se zejména žakárovou technikou ve dvou základních druzích: útkový a osnovní gobelín.

Gobelín podle návrhu Cyrila Boudy, česká výroba z roku 1951

Tkaní útkových gobelínů[editovat | editovat zdroj]

Tkanina sestává z výplňkové osnovy z pevných nití a vazné osnovy z jemné příze. Výplňková osnova dělí po celé šířce tkaniny útkové niti na vzorovací a výplňkové. Vzorování je řízeno žakárovým ústrojím.

Tkaniny s jednou výplňkovou osnovou mají požadované vzorování jen na lícní straně (na rubu jsou náhodně sestavené barvy). K výrobě tkanin s oboustranným vzorováním se musí použít dvě výplňkové osnovy.

Výroba útkových gobelínů zaznamenala velký rozmach v první třetině 20. století. Byly to velmi husté tkaniny až s 84 útky na centimetr v maximálně 11 barvách.

Osnovní gobelíny[editovat | editovat zdroj]

Tkanina sestává ze 2-6 barevných (vzorovacích) osnov, jedné vazné osnovy, dvou vzorovacích a jednoho vazného útku. Výrobek mívá vzhled příčného rypsu.

Osnovy bývají ze skané příze (cca 14-18 tex x 2), vzorovací útky ze 166 tex a vazný útek 14 tex x 2. K oboustrannému vzorování tkaniny se musí použít dva vazné útky.

Vyšívaný gobelín[editovat | editovat zdroj]

je považován za imitaci pravého gobelínu. Charakteristický vzhled vzniká vhodným seskupením křížkových stehů z nití různé barvy na podkladové tkanině, barevná předloha bývá někdy na tkanině natištěna. Vyšívací nit je obvykle z čisté vlny. [7]

Imitace gobelínu (malba na plátně na zámku Linderhof v Bavorsku)

Petit point je (bodová) gobelínová výšivka z drobných křížkových stehů, které se zanášejí na jemný hedvábný gáz (až 484 stehů/cm2) zpravidla s pomocí lupy. Technika vznikla v období rokoka a uplatňuje se zejména na ozdobných polštářích, kabelkách apod. [8]

Malovaný gobelín[editovat | editovat zdroj]

je napodobenina gobelínu malovaná na rypsové tkanině. Tímto způsobem se zhotovují také předlohy na pravé gobelíny. [9]

Gobelínová příze[editovat | editovat zdroj]

je čtyřnásobně skaná příze z česané vlny nebo směsí s vlnou. Používá se na nábytkové tkaniny, příp. na sportovní oděvy. [10]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Hennig a kol.: Gewebetechnik, VEB Fachbuchverlag Leipzig 1978, str. 229-235
 • Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006, ISBN 3-87150-848-9, str. 280
 • Talavášek: Tkalcovská příručka, SNTL Praha 1980, str. 142

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Definice gobelínu č.1 (německy): http://dunkelsuess.de/site/index.php/Lexikon/Gobelin
 2. Definice gobelínu č.2 (německy): http://de.economypoint.org/g/gobelin-manufaktur.html
 3. Historie tapisérie (anglicky): http://www.gutenberg.org/ebooks/20386
 4. Nejstarší evropská tapisérie (německy): http://www.dom-und-domschatz.de/domschatz.htm
 5. Informace o Manufacture des Gobelins (německy): http://www.uwefreund.com/paris/manufacturedegobelins.html
 6. Gobelínka ve Valašském Meziříčí: http://www.gobelin.cz/cs
 7. Návod na vyšívání gobelínů (německy): http://www.experto.de/b2c/hobby-freizeit/gestalten-dekorieren/gobelinstickerei-eine-schritt-fuer-schritt-anleitung.html
 8. Petitpoint výšivky (německy): http://www.petitpoint.eu/deutsch/geschichte.html
 9. Definice malovaného gobelínu (německy): http://www.infobitte.de/free/lex/artsLex0/g/gobelinmalerei.htm
 10. Gobelínová příze: http://cz.texsite.info/Gobel%C3%ADnov%C3%A1_p%C5%99%C3%ADze

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Slovníkové heslo gobelín ve Wikislovníku

Co je moderní gobelín?