Antonín Kybal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonín Kybal
Narození 25. března 1901
Nové Město nad Metují
Úmrtí 15. listopadu 1971 (ve věku 70 let)
Praha
Místo pohřbení Břevnovský hřbitov (50°5′10″ s. š., 14°21′6″ v. d.)
Alma mater Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Povolání textilní výtvarník a pedagog
Manžel(ka) Ludmila Kybalová
Děti Ludmila Hartmannová Kybalová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Antonín Kybal (25. března 1901 Nové Město nad Metují15. listopadu 1971 Praha) byl český textilní výtvarník a pedagog, zakladatel české školy tapisérie.

Svou kariéru začal studiem na Uměleckoprůmyslové škole v sochařském ateliéru prof. Josefa Mařatky. Absolvoval v roce 1925. Ve škole se seznámil se svou budoucí manželkou a nejbližší spolupracovnicí, Ludmilou Kybalovou.

Po absolutoriu dva roky vyučoval na gymnáziích, v roce 1927 opustil školství a vydal se na dráhu výtvarníka. Od roku 1928 měl s manželkou Ludmilou vlastní výtvarný ateliér, ve kterém tvořili koberce, tapisérie, záclony, tištěné dezény a další návrhy a realizace.

Kybal se stal vůdčí osobností a průkopníkem českého moderního textilního umění. Po druhé světové válce založil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze „Kybalovu textilní školu“, jejíž činnost zaměřil na tapisérie a koberce, stal se akademickým profesorem a vyučil dvě generace textilních výtvarníků.

Byl významným textilním výtvarníkem nejen po stránce výtvarné, ale i technické. Vycházel z rodinné tradice, jeho otec vlastnil textilní továrnu. Jeho práce zahrnuje i spolupráci s dalšími výtvarníky, především manželkou Ludmilou, ale i Sochorem.[kdo?]

Kromě návrhů tapisérií, koberů a bytových textilií dělal návrhy látek pro historické filmy.

Rád se vracel do rodného kraje, kde vytvořil mnoho kreseb a návrhů. Jeho synem je botanik a biochemik Jan Kybal (* 1927) a dcerou historička umění Ludmila Kybalová (1929–2012).

Díla[editovat | editovat zdroj]

  • Dívka v závoji, tapisérie
  • Poslední rašení, tapisérie, 1968
  • Rybičky (Nové město nad Metují)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MRÁZ Bohumír- MRÁZOVÁ, Marcela: Současná tapisérie. Praha 1980, str. 10 - 11.
  • TOMEŠ, Josef, a kol. Český biografický slovník XX. století : II. díl : K-P. Praha ; Litomyšl: Paseka ; Petr Meissner, 1999. 649 s. ISBN 80-7185-246-5. S. 238.