Přeskočit na obsah

Koptové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Koptové
Koptská pravoslavná katedrála Panny Marie v Chartúmu.
Koptská pravoslavná katedrála Panny Marie v Chartúmu.
Jazyk(y)
koptština, egyptská arabština
Náboženství
koptská pravoslavná a katolická církev

Koptové (z řeckého αιγυπτος „Egypťané“, arabský قبط, množné číslo أقباط) je etnicko-konfesionální skupina, potomci starých Egypťanů. Pravděpodobně se jedná o přímé potomky nejstarších Egypťanů, jejichž předkové v prvních staletích přijali křesťanství (ne nutně). V průběhu staletí se však význam slova posunul, takže dnes označuje především egyptské křesťany. [zdroj?]

Butrus Butrus-Ghálí, ministr zahraničních věcí Egypta (1978-1979), generální tajemník OSN (1992-1996)
Miss Egypta 2005 Meriam Georgeová náleží ke Koptům

V moderním smyslu se označení vztahuje často na členy koptské pravoslavné a koptské katolické církve nehledě na jejich národnost, takže se coby o Koptech hovoří i o etiopských a eritrejských křesťanech, případně též o Núbijcích před jejich přijetím islámu. [zdroj?]

Koptský Nový rok nazývaný Neyrouz a je slaven 11. září (v přestupném roce 12. září).

Koptové dnes[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době tvoří koptové křesťanskou menšinu hlavně v Egyptě, Libyi a Súdánu, ale můžeme se s kopty setkat i v jiných státech. Jejich přesný počet lze těžko zjistit, neboť zdroje se značně liší. Nejčastější odhady jsou asi 9 milionů, z toho cca 300 tisíc v exilových diasporách. Podle jiných studii počet Koptů je vice než 17 milionů.

Oficiální vládní zprávy hovoří o 8-10%, zprávy neoficiálních církevních zdrojů uvádí až 20% obyvatel Egypta. Koptové jsou však stále pronásledováni muslimskými fanatiky, a navzdory tomu provádějí úspěšně misijní činnost a to hlavně v anglickojazyčných západních zemích.

V posledních letech dochází k výrazné emigraci koptských křesťanů z Egypta do okolních zemí i dál (USA asi 100 - 300 tisíc osob, Francie 250 tisíc, Kanada 10 tisíc, Austrálie 32 tisíc, Spojené království 30 tisíc), především kvůli muslimskému útlaku a diskriminaci. Podle údajů organizace, která hájí lidská práva, koptové nemají příliš šancí neúnosnou situaci úspěšně řešit, neboť podle jejich informací ani v jedné z 26 egyptských provincií není žádný koptský guvernér, ze 127 egyptských vyslanců v zahraničí je pouze jeden z řad koptů atd. Dle zpráv Rady je celková situace katolických i evangelických křesťanů i v dalších zemích Blízkého východu stále kritičtější.

Význačné koptské osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]