Zašová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zašová
Pohled na Zašovou z Malé Lhoty
Pohled na Zašovou z Malé Lhoty
Znak obce ZašováVlajka obce Zašová
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0723 545236
Pověřená obec a obec s rozšířenou působnostíValašské Meziříčí
Okres (LAU 1)Vsetín (CZ0723)
Kraj (NUTS 3)Zlínský (CZ072)
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel3 024 (2022)[1]
Rozloha22,53 km²
Nadmořská výška338 m n. m.
PSČ756 51
Počet domů981 (2021)[2]
Počet částí obce2
Počet k. ú.2
Počet ZSJ3
Kontakt
Adresa obecního úřaduZašová 36
756 51 Zašová
podatelna@zasova.cz
StarostaJiljí Kubrický
Oficiální web: www.zasova.cz
Zašová
Zašová
Další údaje
Kód obce545236
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zašová je obec, která se nachází v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. Žije zde přibližně 3 000[1] obyvatel. Skládá se ze dvou částí – Zašové a Veselé, které jsou odděleny řekou Rožnovskou Bečvou.

Obcí prochází silnice I/35, která ji spojuje s nejbližšími městy Rožnov pod Radhoštěm a Valašské Meziříčí (obě vzdálena přibližně 7 km). Obec leží pod hřebenem Veřovických vrchů na severu a táhne se přes celou šířku Rožnovské brázdy až ke hřebenům Vsetínských vrchů (jižní část obce Veselá).

Zašová byla v soutěži Vesnice Roku za Zlínský kraj oceněna v roce 2000 Bílou stuhou a v roce 2010 Modrou stuhou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec byla založena na počátku 14. století a náležela k meziříčsko-rožnovskému panství. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1370. Od roku 1549 patřila rodu Žerotínů. V obci působil řád Trinitářů, který zde měl od roku 1728 klášter (zakládací listina byla podepsána 22. října 1722 a obsahovala závazek hraběte Žerotína předat trinitářům i dosud nedokončený kostel). Po zrušení kláštera za vlády císaře Josefa II. byla budova využívána jako škola a poté jako gobelínová manufaktura, která byla později přestěhována do Valašského Meziříčí. Do roku 2015 se v budově nacházel Domov pro osoby se zdravotním postižením, který byl díky transformaci sociálních služeb také zrušen. Nyní patří objekt obci. Současná budova školy byla otevřena v roce 1963, původní budova je využívána jako dětský domov.

Železniční stanice byla zřízena v roce 1891, v roce 2010 byla zbourána budova zastávky a nahrazena plechovou boudou. Pošta v obci působí od roku 1889, kino bylo otevřeno v roce 1928, později přestěhováno do nové budovy ve spodní části obce, ke které náležela i tělocvična, a ještě později i s tělocvičnou zrušeno. Nová tělocvična byla postavena v letech 2002-2003 vedle školy. Nedaleko školy byla v roce 2003 dokončena i Orlovna, ve které se nacházejí dvě bowlingové dráhy. Na sklonku roku 2013 byl otevřen „Kulturní dům v Zašové“. V létě 2014 odstartovala rekonstrukce návsi.

V roce 1997 byla velká část obce zasažena povodněmi. Také 24. června 2009 se obcí prohnala blesková povodeň. V roce 2000 schválil Parlament ČR obecní symboly – znak a prapor. Znak vychází ze staré obecní pečeti z roku 1425, která je doplněna lvem ze znaku Žerotínů a křížem řádu Trinitářů.

V obci se tradičně háčkuje specifická forma krajky – tzv. Zašovská kytička. Obec je také známým poutním místem. Tato tradice vychází z pověsti o rytíři zraněném v boji s Turky, který byl Pannou Marií zachráněn a přenesen k pramenu léčivé vody.

Pamětihodnosti a zajímavé lokality[editovat | editovat zdroj]

V Zašové:

V okolí:

Vybavenost obce[editovat | editovat zdroj]

Veřejnými institucemi v obci je základní škola, mateřská škola, dětský domov, pošta, knihovna, zdravotní středisko (dětský lékař, lékař pro dospělé, gynekolog a zubní ordinace) a lékárna. Obec má rozvinuté inženýrské sítě a je plně elektrifikována. Kanalizace je napojena na čističku odpadních vod. V obci je místní rozhlas, kabelová televize (na které obec provozuje vlastní informační kanál), rozvod zemního plynu. V roce 2010 byla ve spodní části obce firmou REN Power CZ spuštěna fotovoltaická elektrárna FVE Zašová s instalovaným výkonem 9,1 MW. Podle seznamu fotovoltaických elektráren je 13. nejvýkonnější v Česku. Od roku 1994 vychází v obci měsíčník Zašovské Noviny, který je obyvatelům k dispozici zdarma. Obec má smlouvu s Městskou policií Valašské Meziříčí, která má pravomoc zasahovat na území obce.

Do obce zajíždí autobusové linky z Rožnova p. R. a Valašského Meziříčí. Další linky jezdící mezi těmito městy projíždějí dolní částí obce. V obci je i vlaková zastávka na trati Valašské Meziříčí – Rožnov p. R. (281).

Sport a kultura[editovat | editovat zdroj]

Katastrem obce prochází cyklostezka Údolím Rožnovské Bečvy spojující Valašské Meziříčí a Horní Bečvu. Slavnostně otevřena byla 4. června 2010 v Rožnově pod Radhoštěm. Kromě ní jsou v obci k dispozici tenisové kurty, fotbalové hřiště, tělocvična, bowling a motokrosová trať, na jejíž části byl vybudován bikepark. V obci působí fotbalový oddíl, šachový oddíl, kynologický klub a tenisový klub. SDH Zašová se účastní soutěží v požárním útoku a v obci a okolí se dříve jezdil závod 24 hodin na horském kole. Nachází se zde také množství restauračních zařízení, penzion a solná jeskyně.

V dolní části obce se nachází park s bustou T. G. Masaryka a dětským hřištěm. Další park s malou rozhlednou byl vybudován v roce 2010 vedle hřbitova.

27. prosince 2013 byl slavnostně otevřen nově postavený kulturní dům, v němž bude umístěna knihovna, zrcadlový sál a divadelní sál. Návštěvníky slavnostního otevření byl v anketě pojmenován jako „Kulturní dům v Zašové“, namísto dosud užívaného jména Kulturní a informační centrum (KIC). Probíhají v něm divadelní představení, plesy a besedy a je v něm umístěno informační centrum a kavárna.

Na začátku září obec pořádá Zašovské slavnosti, jejichž součástí jsou hudební vystoupení, výstavy a nehudební vystoupení. Od roku 2014 je součástí i Love Food Festival, který nabízí ochutnávky menu lokálních restaurací a farmářské trhy.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerské obce[editovat | editovat zdroj]

Obec spolupracuje také s městy Veľký Meder a Vrútky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Panorama obce
Panorama obce
Náves s kulturním domem, hasičskou zbrojnicí a obecním úřadem, vlevo jsou vidět věže kostela Navštívení Panny Marie
Náves s kulturním domem, hasičskou zbrojnicí a obecním úřadem, vlevo jsou vidět věže kostela Navštívení Panny Marie

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]