Rožnov pod Radhoštěm (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rožnov
Stará hradní brána a zbytky zdí
Stará hradní brána a zbytky zdí
Základní informace
Slohgotický
Výstavba2. polovina 14. století
Zánik2. polovina 19. století
StavebníkVok z Kravař
Další majitelépáni z Kravař
Poloha
AdresaRožnov pod Radhoštěm, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Rožnov
Rožnov
Další informace
Rejstříkové číslo památky19402/8-304 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zříceniny hradu Rožnov se nacházejí dva kilometry jihozápadně od valašského města Rožnova pod Radhoštěm. Stojí na kopci Hradisko (522 m n. m.) ve Vsetínských vrších. Od roku 1964 jsou chráněny jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl postaven okolo roku 1267 olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburka. Jeho funkcí byla ochrana hranic s Uhry (dnešním Slovenskem), zároveň na něm sídlil biskupský man Bohuslav z Krasna, od něhož je první písemná zmínka o hradu, a to z roku 1310. Hrad, který se původně rozkládal okolo vrcholové plošiny, byl několikrát rozšiřován, zejména o valy, parkánové hradby a později i o bastiony.

První zmínka o majiteli pochází z roku 1372, zmiňován je Vok I. z Kravař, poté jej vlastnili páni z Cimburka a páni z Pezinku. V roce 1505 hrad získali Kunštátové, v roce 1526 Jaroslav ze Šelemberka. V roce 1535 byl hrad majetkem Jana z Pernštejna, ale o čtyři roky později (1539) byl z příkazu krále Ferdinanda I. obsazen armádou a silně poničen, protože se zde usídlili loupežníci. Později byl hrad provizorně opraven a v roce 1660 opět sloužil panským úředníkům. Na konci 17. století byl zcela opuštěn. Ve druhé polovině 19. století dostali občané Rožnova povolení obecního úřadu zbytky hradu rozebrat pro stavby svých obydlí.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-19]. Identifikátor záznamu 130164 : Hrad Rožnov, zřícenina a archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]