Konfekce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pánská oděvní konfekce

Cizím slovem konfekce označujeme zpravidla hromadnou průmyslovou výrobu oděvů či oděvních doplňků ve velkém měřítku, nejčastěji v normalizovaných resp. standardizovaných velikostech. Tzv. konfekční zboží, neboli konfekce (rozuměj zboží hromadně vyráběné v továrnách ve velkých sériích) se dnes zcela běžně prodává v obchodech s normálním textilní zbožím, které se pak také někdy nazývají slovem konfekce. Čili toto slovo se používá coby označení jak pro vlastní výrobu tohoto zboží, tak i pro jeho prodej, jakož i pro toto textilní zboží samotné.[1]

Jiný význam slova[editovat | editovat zdroj]

Slovo se používá i pro označování

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k hromadné povaze výroby a prodeje konfekčního zboží se vždy jedná o sortiment, který je obecně levnější než kusová či malosériová výroba (např. výroba ruční).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Konfekce [online]. Textilní zkušební ústav, 2006-2008 [cit. 2020-11-22]. [Konfekce - TEXSITE.info Dostupné online]. (česky) 
  2. Konfekce [online]. Slovník sizích slov, 2020 [cit. 2020-11-22]. [Konfekce Dostupné online]. (česky) 
  3. Konfektion von technischen Textilien [online]. Jakob Müller AG, 2019 [cit. 2020-11-22]. [Konfektion von technischen Textilien - Jakob Müller Group (mueller-frick.com) Dostupné online]. (německy) 

Související články[editovat | editovat zdroj]