Antonello da Messina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Antonello da Messina
Zvěstování Panny Marie (1475, Museum v Palermu)
Zvěstování Panny Marie
(1475, Museum v Palermu)
Rodné jménoAntonello di Giovanni di Antonio
Narození1430
Messina
Úmrtí1479 (ve věku 48–49 let)
Messina
Povolánímalíř
DětiIacobello De Antonio
Paola da Messina
RodičeGiovanni Di Michele Degli Antoni
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antonello da Messina, původně Antonello di Giovanni di Antonio, zvaný také Antonello degli Anton (kolem 1430 Messina1479 tamtéž) byl italský (sicilský) malíř rané renesance, jeden z průkopníků olejomalby v jižní Itálii.

Autoportrét (?), NG Londýn

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli byl Antonello už za svého života uznávaný malíř, o jeho životě bylo málo známo, až v posledních letech se výzkum posunul[1]. Antonello se narodil ve středostavovské rodině kameníka-mramoráře (možná i sochaře) Giovanniho de Antonia Mazona a jeho manželky Garity v Messině na Sicílii. Matčin otec se věnoval zámořskému obchodu, vlastnil loď brigantinu[2]. O Antonellově školení svědčí zpráva z korespondence neapolského humanisty Pietra Summonte z roku 1524, podle níž byl Antonello kolem roku 1450 žákem malíře Niccoly Colantonia v Neapoli, kde byla tehdy v módě nizozemská malba s popisnými realistickými detaily a s tvářemi osvětlenými prudkým světlem. Malířství se snad učil také v Palermu. Domněnky o jeho pobytu ve Flandrech se nepotvrdily, ale flanderské zboží včetně uměleckých děl pravděpodobně dovážel Antonellův dědeček. Nejspíše z Itálie Antonello znal některá díla Rogiera van der Weyden a Jana van Eyck a na jejich základě si vytvořil vlastní styl malby. Maloval technikou tempery nebo olejomalby, převážně na dřevěnou desku. V roce 1460 pobýval s rodinou v Kalábrii, v letech 1473-74 opět v Messině a v letech 1474-1476 žil na pozvání svého sponzora v Benátkách. Tam vytvořil většinu svých dochovaných děl, setkával se tam také s Giovannim Bellinim a dalšími slavnými malíři.

Jeho slavnými díly jsou - vedle jedné desítky převážně mužských portrétů - hlavně oltářní obrazy: Ukřižování se třemi kříži (1455) ze Sibiu, Kristus jako Salvator mundi nebo jako Ecce homo (1470), Svatý Jeroným na poušti (1460) nebo ve své pracovně (1474), tři verze Zvěstování Panny Marie (1476), tři madony s dítětem, polyptych s madonou a sv. Mikulášem z Messiny, nebo Svatý Šebestián (1479).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Gioacchino Barbera: Antonello (da Messina). Katalog výstavy v Metropolitním muzeu v New Yorku. Yale University Press, Metropolitan Museum of Art New York, N.Y. 2005
  2. Gioacchino Barbera: Antonello (da Messina). Katalog výstavy v Metropolitním muzeu v New Yorku. 2005, s. 17-18

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Gioacchino Barbera: Antonello (da Messina). Katalog výstavy v Metropolitním muzeu v New Yorku. Yale University Press, Metropolitan Museum of Art New York, N.Y. 2005
  • Ottův slovník naučný, heslo Antonello da Messina. Sv. 2, str. 479

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]